
A felújított madéfalvi kultúrotthon. Egyik nagy megvalósítása a helyi önkormányzatnak
Fotó: Gábos Albin
Számos tervvel indítja az idei évet a madéfalvi önkormányzat. Többek között községi utakat újítanának fel, térfigyelő kamerák üzemelnének be, tervezik a délutáni foglalkoztató központ építésének befejezését és a polgármesteri hivatal elköltöztetését is.
2019. január 20., 19:312019. január 20., 19:31
A tavalyi megvalósításaikról és az erre az évre tervezett beruházásaikról számoltak be vasárnap a madéfalvi kultúrotthonban tartott falugyűlésen a község vezetői.
amelynek érdekében már tavaly év végén több mint 15 darab térfigyelő, utcai kamerát beszereztek – tudtuk meg Csibi Józseftől. Madéfalva polgármestere elmondta, ezeket a kamerákat a község különböző pontjain szerelik majd fel az év során, saját költségvetésből. Hosszú távú céljuk, hogy a település összes kijáratához, útkereszteződésekhez, középületekhez, valamint közösségi terekhez állítsanak fel ilyen készülékeket.
Falugyűlésen ismertették a terveket, megvalósításokat
Fotó: Gábos Albin
A községvezető további elképzeléseiket is megosztotta: nemsokára elindítják a közbeszerzési eljárást tervezés-kivitelezésre községi utak, terek és járdák felújítására, buszmegállók és parkolók kialakítására, ugyanis van már egy 9 millió lejes aláírt szerződésük a Helyi Fejlesztések Országos Programja (PNDL) révén. Ugyanakkor szintén
amely egy 2,8 millió lej értékű beruházás lenne. Ebből az összegből 2 millió lejt a kormány finanszíroz, szintén a fent említett programjának köszönhetően. Mint az elöljáró magyarázta, egy régi építésű, már nem használt iskolaépületbe költöztetik majd a hivatalt, amint annak felújításával elkészülnek.
Csibi József az elmúlt év megvalósításairól is beszámolt. Az egyik tavaly zárult beruházásuk a helyi kultúrotthon korszerűsítése volt, amelyet több mint 3 millió lejből újítottak fel.
– tette hozzá a polgármester. Mint magyarázta, az épület hőszigetelésével felére csökkent a fűtésre felhasznált fa mennyisége, továbbá fotovoltaikus napkollektorokat is felszereltek, amellyel a világítást oldották meg. Ugyanakkor átalakították az épület struktúráját, így bővítették befogadóképességét, ráadásul a konyháját is korszerűen felszerelték. Nem utolsó sorban pedig modern fény-, és hangtechnikát szereltek a kultúrotthon színpadára. Folytatva a 2018-ban lezárt beruházásaikat, azt is elmondta, hogy tavaly készültek el a Siculicidium-emlékmű melletti tér rendezésével is, ahol zöldövezetet és parkolót alakítottak ki. „Ez a beruházás a magyar kormány támogatásával valósult meg 45 millió forint (66 500 lej) értékben” – osztotta meg.
A készülő délutáni foglalkoztató épülete
Fotó: Gábos Albin
A polgármester ugyanakkor kitért azokra a munkálatokra is, amelyet korábban már elkezdtek, és szeretnék idén folytatni. Egyik ilyen munkálatuk a délutáni foglalkoztató központ (after school) felépítése, amelyet idén nyáron szeretnének befejezni. A beruházás értéke meghaladja a 2,7 millió lejt. Ugyanakkor van még egy európai uniós finanszírozású, tavaly megkezdett projektjük 4,5 kilométer községi úthálózat felújítására, 5 millió lej értékben. A munkálatok 35 százalékával már elkészültek az elmúlt év során, ezt folytatják idén. A beruházás kivitelezési határideje 2020.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!