
A felújított madéfalvi kultúrotthon. Egyik nagy megvalósítása a helyi önkormányzatnak
Fotó: Gábos Albin
Számos tervvel indítja az idei évet a madéfalvi önkormányzat. Többek között községi utakat újítanának fel, térfigyelő kamerák üzemelnének be, tervezik a délutáni foglalkoztató központ építésének befejezését és a polgármesteri hivatal elköltöztetését is.
2019. január 20., 19:312019. január 20., 19:31
A tavalyi megvalósításaikról és az erre az évre tervezett beruházásaikról számoltak be vasárnap a madéfalvi kultúrotthonban tartott falugyűlésen a község vezetői.
amelynek érdekében már tavaly év végén több mint 15 darab térfigyelő, utcai kamerát beszereztek – tudtuk meg Csibi Józseftől. Madéfalva polgármestere elmondta, ezeket a kamerákat a község különböző pontjain szerelik majd fel az év során, saját költségvetésből. Hosszú távú céljuk, hogy a település összes kijáratához, útkereszteződésekhez, középületekhez, valamint közösségi terekhez állítsanak fel ilyen készülékeket.
Falugyűlésen ismertették a terveket, megvalósításokat
Fotó: Gábos Albin
A községvezető további elképzeléseiket is megosztotta: nemsokára elindítják a közbeszerzési eljárást tervezés-kivitelezésre községi utak, terek és járdák felújítására, buszmegállók és parkolók kialakítására, ugyanis van már egy 9 millió lejes aláírt szerződésük a Helyi Fejlesztések Országos Programja (PNDL) révén. Ugyanakkor szintén
amely egy 2,8 millió lej értékű beruházás lenne. Ebből az összegből 2 millió lejt a kormány finanszíroz, szintén a fent említett programjának köszönhetően. Mint az elöljáró magyarázta, egy régi építésű, már nem használt iskolaépületbe költöztetik majd a hivatalt, amint annak felújításával elkészülnek.
Csibi József az elmúlt év megvalósításairól is beszámolt. Az egyik tavaly zárult beruházásuk a helyi kultúrotthon korszerűsítése volt, amelyet több mint 3 millió lejből újítottak fel.
– tette hozzá a polgármester. Mint magyarázta, az épület hőszigetelésével felére csökkent a fűtésre felhasznált fa mennyisége, továbbá fotovoltaikus napkollektorokat is felszereltek, amellyel a világítást oldották meg. Ugyanakkor átalakították az épület struktúráját, így bővítették befogadóképességét, ráadásul a konyháját is korszerűen felszerelték. Nem utolsó sorban pedig modern fény-, és hangtechnikát szereltek a kultúrotthon színpadára. Folytatva a 2018-ban lezárt beruházásaikat, azt is elmondta, hogy tavaly készültek el a Siculicidium-emlékmű melletti tér rendezésével is, ahol zöldövezetet és parkolót alakítottak ki. „Ez a beruházás a magyar kormány támogatásával valósult meg 45 millió forint (66 500 lej) értékben” – osztotta meg.
A készülő délutáni foglalkoztató épülete
Fotó: Gábos Albin
A polgármester ugyanakkor kitért azokra a munkálatokra is, amelyet korábban már elkezdtek, és szeretnék idén folytatni. Egyik ilyen munkálatuk a délutáni foglalkoztató központ (after school) felépítése, amelyet idén nyáron szeretnének befejezni. A beruházás értéke meghaladja a 2,7 millió lejt. Ugyanakkor van még egy európai uniós finanszírozású, tavaly megkezdett projektjük 4,5 kilométer községi úthálózat felújítására, 5 millió lej értékben. A munkálatok 35 százalékával már elkészültek az elmúlt év során, ezt folytatják idén. A beruházás kivitelezési határideje 2020.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
szóljon hozzá!