Hirdetés
Hirdetés

Beperelte Maros megye prefektusa Makfalva polgármesterét a székely zászló kihelyezése miatt

Makfalva portáit korábban is díszítették a székely lobogók. Most egy köztéri zászló szúrt szemet. Archív •  Fotó: Gligor Róbert László

Makfalva portáit korábban is díszítették a székely lobogók. Most egy köztéri zászló szúrt szemet. Archív

Fotó: Gligor Róbert László

Beperelte a Maros megyei prefektus Makfalva polgármesterét, Vass Imrét a székely zászló köztérre való kihelyezése miatt – tudatta kedden az MTI-vel Kincses Előd ügyvéd.

Székelyhon

2024. október 15., 20:562024. október 15., 20:56

2024. október 15., 20:562024. október 15., 20:56

Az alperest képviselő marosvásárhelyi ügyvéd Ciprian Dobre prefektus Maros megyei Törvényszéknek címzett keresetét is eljuttatta az MTI-nek, melyben a román kormány területi képviselője kéri a bírákat:

kötelezzék az „úgynevezett székelyföld” zászlajának tartott kék-arany lobogó eltávolítására a Maros megyei község elöljáróját.

Ciprian Dobre emlékeztet: szeptember 13-án átiratban kérte az elöljárótól a település parkjába, báró Wesselényi Miklós szobra mellé kitűzött jelkép eltávolítását, de

Vass Imre azt válaszolta, hogy a székely zászló kihelyezése nem törvényellenes.

A függetlenként újabb mandátumot elnyerő elöljáró a prefektusi átiratra küldött válaszához Kincses Előd jogi véleményét is mellékelte.

korábban írtuk

Ezúttal Makfalván szúrt szemet a székely zászló
Ezúttal Makfalván szúrt szemet a székely zászló

Makfalva egyik parkjából távolíttatná el és cseréltetné román lobogóra a székely zászlót Maros megye prefektusa. A Székely Nemzeti Tanács a makfalvi polgármester védelmére kelt és készen áll arra, hogy politikai, jogi ellenlépéseket tegyen az ügyben.

A román kormány területi képviselője keresetében azt írja, hogy

a prefektúrát a magyarellenes megnyilvánulásairól elhíresült Hargita, Kovászna és Maros Megyei Románok Civil Fóruma tájékoztatta a makfalvi zászló létéről.

Ebben a román nemzeti lobogó kitűzésére vonatkozó törvényt idézi, amely előírja, hogy

más államok hivatalos zászlói kizárólag a román nemzeti zászlóval együtt tűzhetők ki hivatalos látogatások és egyéb nemzetközi események alkalmával.

Hangsúlyozza: minden más zászló kitűzése tilos, mivel nincs jogi alapja.

Hirdetés

Dobre a keresetben kisbetűvel, „székelyföldként” emlegeti a tömbmagyar régiót, és leszögezi, hogy csak a hivatalosan elfogadott jelképek használhatók, mint Románia zászlója, címere, az adott közigazgatási egység címere. Azt is írja, hogy

a székely zászló, székely himnusz és a Székelyföldre utaló SIC tartománykód kapcsolatban áll a térségben lakók autonómiatörekvéseivel, „az etnikai alapon történő területi szeparatizmussal”, ami szerinte alkotmányellenes.

Vass Imre polgármester a Maros megyei Törvényszék közigazgatási részlegének címzett válaszlevelében a kereset elutasítását kéri, rámutatva, hogy

egy olyan zászló kitűzése, mely nem egy adott államé, és a polgárok egy csoportja helyezte ki, nem közigazgatási aktus.

Arra is kitér, hogy a keresetből nem derül ki, Dobre polgármesterként vagy magánemberként idézi bíróság elé, és aláhúzza, hogy a zászló kihelyezéséről semmilyen közigazgatási irat nem született. Továbbá felhívja a figyelmet, hogy

a nemzeti jelképek használatának akadályozása sérti Románia alkotmányát és a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezményt.

A makfalvi székely zászló ügyében küldött szeptemberi prefektusi átirat kapcsán egyébként Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke bejelentette, hogy a szervezet kész minden erkölcsi és politikai segítséget megadni Makfalva polgármesteri hivatalának, és 20 hasonló székely zászlót helyez ki Székelyföld különböző településein.

A legutóbbi romániai népszámláláson a Maros megyei Makfalva község mintegy háromezer lakosa közül 2200-an vallották magukat magyarnak.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 24., péntek

Megtalálhatták a lelőtt drón darabjait, megvannak az első következtetések

A Padina térségében talált több fémdarab feltehetően abból a drónból származik, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le – közölte Buzău megye prefektusa.

Megtalálhatták a lelőtt drón darabjait, megvannak az első következtetések
Hirdetés
2026. július 24., péntek

Hazugság is beleszőve: a címkéken feltüntetett összetétel nem mindig egyezik meg a felhasznált anyagokkal

A textiliparban végzett fogyasztóvédelmi ellenőrzések szerint az elemzett minták 67 százaléka nem felelt meg az előírásoknak: a címkéken feltüntetett összetétel nem egyezett meg a felhasznált anyagokkal – derül ki a hatóság féléves összesítéséből.

Hazugság is beleszőve: a címkéken feltüntetett összetétel nem mindig egyezik meg a felhasznált anyagokkal
2026. július 24., péntek

Ön is használ nyilvános wifit? Könnyen ellophatják az adatait

Komoly digitális biztonsági kockázatokat rejthet a kávézókban, repülőtereken vagy szállodákban elérhető ingyenes wifi használata – figyelmeztetett pénteken az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Ön is használ nyilvános wifit? Könnyen ellophatják az adatait
2026. július 24., péntek

Védelmi minisztérium: csak második próbálkozásra sikerült lelőni a légtérsértő drónt

A védelmi minisztérium képviselői pénteken közölték, hogy mielőtt a román légierő F-16-os vadászgépe megsemmisítette a román légtérbe engedély nélkül behatolt drónt, az olasz légierő Eurofighter Typhoon gépe is rakétát indított rá, de nem találta el.

Védelmi minisztérium: csak második próbálkozásra sikerült lelőni a légtérsértő drónt
Hirdetés
2026. július 24., péntek

Verekedés tört ki egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, egy férfi kórházba került

Négy férfi keveredett verekedésbe péntekre virradóra egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, a konfliktus során egyikük fejsérülést szenvedett, ezért kórházba szállították.

Verekedés tört ki egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, egy férfi kórházba került
2026. július 24., péntek

Kenőpénz elfogadásának gyanújával vettek őrizetbe három fegyvergyári vezetőt

Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vette a DNA a bukaresti fegyvergyár vezérigazgatóját, Mihai Rafiut, valamint a plopeni-i fegyvergyár vezérigazgatóját és kereskedelmi igazgatóját, Alexandru Tiberiu Pîrvut és Liliana Sorescut.

Kenőpénz elfogadásának gyanújával vettek őrizetbe három fegyvergyári vezetőt
2026. július 24., péntek

Merre vigyük végzetünk? – Kiszámíthatóságot és párbeszédet sürgettek a nemzetpolitikai kerekasztal résztvevői

A kiszámíthatóság, a megmaradás és a politikai érdekképviselet kérdései kerültek a középpontba a 35. Tusványos hagyományos nemzetpolitikai kerekasztalán, ahol magyar szervezetek vezetői értékelték közösségeik helyzetét és a jövő kihívásait.

Merre vigyük végzetünk? – Kiszámíthatóságot és párbeszédet sürgettek a nemzetpolitikai kerekasztal résztvevői
Hirdetés
2026. július 24., péntek

Újabb 66 hektár nyílik meg a lakásépítés előtt Csíkszeredában

Elfogadták a Barátok kertje és a Fűzhát övezeti rendezési terveit a csíkszeredai önkormányzati képviselők pénteki, rendkívüli ülésén. A városvezetés szerint ezzel hosszú távon új lakóövezetek kialakításának alapjait teremtették meg Csíksomlyón.

Újabb 66 hektár nyílik meg a lakásépítés előtt Csíkszeredában
2026. július 24., péntek

Román F–16-os vadászgép lőtt le egy drónt a román légtérben

Román F–16-os vadászgép semmisített meg pénteken egy drónt, amely behatolt a román légtérbe – jelentette be Nicușor Dan államfő.

Román F–16-os vadászgép lőtt le egy drónt a román légtérben
2026. július 24., péntek

Újabb sárga viharriasztás: jégeső és viharok is jöhetnek

Felhőszakadásokra, viharos erejű szélre és jégesőre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldva és Munténia több térségére, valamint Bukarestre.

Újabb sárga viharriasztás: jégeső és viharok is jöhetnek
Hirdetés