
Fotó: Pinti Attila
Az MVM Csoport becslései szerint idén júniusban vagy júliusban zárulhat le az E.ON Energie Románia felvásárlása – nyilatkozta a Portfolio.hu portálnak adott csütörtöki interjúban Mátrai Károly vezérigazgató.
2025. február 06., 13:022025. február 06., 13:02
2025. február 06., 15:422025. február 06., 15:42
Magyarország második legnagyobb vállalata decemberben jelentette be, hogy megállapodást írt alá az E.ON romániai lakossági és ügyfélmegoldások üzletágának adásvételéről. Eszerint
az MVM Csoport megvásárolja az E.ON 68 százalékos részesedését az E.ON Energie Romániában,
valamint 98 százalékos részesedést szerez az E.ON Asist Completben.
A felek megállapodtak abban, hogy nem hozzák nyilvánosságra a tranzakció értékét.
Január közepén a román energiaügyi minisztérium bejelentette, hogy értesítette az ügyletről a közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító bizottságot. A szaktárca ezt azzal indokolta, hogy szükségesnek tartja a tranzakció Románia nemzetbiztonságára gyakorolt hatásának mélyreható elemzését. Többek között arra kérte a bizottságot, hogy
az E.ON Románia részvényeinek EU-n kívüli entitások részére történő utólagos átruházásának kockázatát és a több mint hárommillió ügyfél személyes adatainak esetleges sérülékenységét.
A Portfolio.hu portálnak adott interjúban – amelyet az Agerpres hírügynökség szemlézett – Mátrai Károly leszögezte, hogy
már csak azért sem, mert ez „irdatlan szállítási költségeket” róna rájuk. „Mivel mindig a saját forrás a legolcsóbb, így, ha és amennyiben megkapjuk a jóváhagyást a tranzakcióra, akkor mi
fogalmazott. A vezérigazgató hozzátette, úgy becsülik, hogy az idei második negyedév végére megszerzik a tranzakció lezárásához szükséges jóváhagyásokat. „Arra is számítunk, hogy a júniusi-júliusi zárás menetrendje megvalósítható” – nyomatékosította.
Várhatóan a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) asztalára kerül az E.ON Energie Románia MVM általi felvásárlása – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a Versenytanács elnöke.
Bogdan Chirițoiu kifejtette: nem hinné, hogy a közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító bizottság (CEISD) jóvá fogja hagyni a magyar állami vállalat és a német cégóriás közötti tranzakciót, mert nemzetbiztonsági szempontból „nem problémamentes”, és „alapos tanulmányozásra” szorul. Erre pedig a CSAT-ot fogják felkérni – jelentette ki, hozzátéve, hogy az állítását többek között a külföldi befektetéseket átvilágító bizottság tagjainak nyilatkozataira alapozza.
Chirițoiu elmondta, hogy a tranzakciót a CEISD mellett a Versenytanácsnak és az Európai Bizottságnak is véleményeznie kell, de szerinte az Európai Bizottság a Versenytanácsra fogja bízni az ügyet.
Kérdésre válaszolva közölte azt is, hogy a CEISD még nem tárgyalta az E.ON és az MVM közötti tranzakció jóváhagyására vonatkozó kérést, amit előbb a testületben képviselt állami intézmények elemeznek. Álláspontjuk megfogalmazására 21 nap áll a rendelkezésükre – tette hozzá.
A Richter-skála szerint 4,5-ös erősségű földrengés történt csütörtökön 19 óra 21 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan csütörtökön kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt a következő napokban kihirdeti az államfő, így Romániának esélye van megkapni a visszatartott uniós helyreállítási források nagy részét.
Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni csütörtöki orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke tisztázta csütörtökön a G4mediának adott interjújában tett nyilatkozatait, hangsúlyozva, hogy félreértették.
Szigorították a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők csütörtökön a tulajdonosi társulások adminisztrátorainak alkalmazását, remélve, hogy így ki tudják szűrni a törvényszegőket.
A drasztikus áremelkedések miatt a sepsiszentgyörgyi önkormányzat kénytelen volt felbontani a szerződéseket két utcafelújítási projektnél, illetve aktualizálni a költségbecslést. Ez azt jelenti, hogy új közbeszerzést kell kiírni a munkálatokra.
Bocsánatkérésre szólította fel Frunda Csenge marosvásárhelyi tanácsos Bungardean Emilian AUR-os önkormányzati képviselőt, aki azt állította, hogy ő nem tud románul. A felszólított tagadta ezt és azzal hárított: „mind testvérek vagyunk”.
Az alkotmánybíróság csütörtökön közzétette február 18-i határozatának indoklását, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.
A Fejér Dávid és Miron Cristea utcák felújításához fogadtak el új dokumentációt, megújították bérleti szerződéseket a Felszegi Óvoda és a Fogarasy Mihály középiskola használatára. Ezek voltak a csütörtöki gyergyószentmiklósi tanácsülés főbb pontjai.
A múlt héten öt elhalálozást okozott az influenzavírus Romániában; ezzel 83-ra nőtt az idei influenzaszezon haláleseteinek száma – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
szóljon hozzá!