
Molnár Enikő és Sárosdi Lilla a film egyik első jelenetében
Fotó: Békeidő
Hajdu Szabolcs rendezésében április végén online vált megnézhetővé a legújabb magyar nagyjátékfilm, a Békeidő. A film sok erdélyi alkotó közreműködésével készült, köztük pedig egy csíki származású lány is feltűnik az alkotásban. Vele beszélgettünk.
2020. május 17., 21:282020. május 17., 21:28
2020. május 17., 21:312020. május 17., 21:31
Molnár Enikő a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televizió karának színész szakán szerzett diplomát. Jelenleg Budapesten él,

Nem a jobb időkről szól Hajdu Szabolcs új filmje, a Békeidő, hanem épp ellenkezőleg: olyan élethelyzeteket taglal, amikből épp a béke hiányzik. Ez az ellentmondás azonban nem visszás, hanem épp ellenkezőleg: azt mutatja meg, hogy mindannyian békére és megértésre vágyunk. Kritika.
„A beszédtechnika mindig is foglalkoztatott, a drámapedagógia nemrég szűrődött be az életembe. Elképesztő, hogy milyen sok fejlődési területet fejleszt ez a módszer, lenyűgöz az, ahogy színházi formákat használva, tapasztalás útján igen fontos problémákat tudunk megközelíteni és a megértés útjára terelni. Ezek a foglalkozások valamilyen formában mind kapcsolódnak a színházhoz. Színésznek lenni ezeken a területeken mindenképp előnyt jelent” – mesélte Enikő.
„Akkoriban kezdtem igazából rájönni, hogy szeretek szöveggel dolgozni” – elevenítette fel a kezdő lökést.
A mesteri diploma megszerzése után költözött ki Budapestre. „Lehetőséget kaptam korábban a Vígszínházban kisebb szerepeket eljátszani, ami valóban élményszámba ment, és jó tapasztalat volt, de ezt követően a szakmához való hozzáállásom teljesen megváltozott.
– vallotta be a színésznő.
Hajdu Szabolcs rendezővel még a mesteri tanulmányai alatt találkozott egy kurzus során, ami szakmailag nagy hatással volt rá. Abban az évben a Filmtett alkotótáborban Hajdu Szabolcs és Török Illyés Orsolya vezették a színészcsoportot, ő pedig habozás nélkül jelentkezett a kiírt pályázatra. Ami számára igazán inspiráló volt, az a rendezői hozzáértés és a módszer, amivel Szabolcs dolgozott:
Ezek a színészgyakorlatnak szánt rövid jelenetek jól sikerültek, és arra sarkallták a rendezőt, hogy filmet készítsen az anyagokból: „Nagyon örültünk, amikor megtudtuk, hogy Szabolcsnak további tervei vannak a táborban részt vevő csapattal és az ott létrejött jelenetek tovább élnek” – mutatott rá. Hozzáfűzte:
Enikő filmbeli szerepe egy barátságtalan virágáruslányt jelenít meg. A film második jelenetében tűnik fel, ahol egy virágvásárlás verbális és fizikai agresszióig fajul. A karakterrel való azonosulással nem volt problémája. „A tipikus, unott és flegma viszonyulás a vásárlókhoz mindenkit kiborít, de a karakter szemszögéből teljesen érthető, indokolt minden megnyilvánulás.
– részletezte szerepének szellemiségét.
A színészi karrier szempontjából pozitívan éli meg a szerep hatásait, de a dicsőség nem szállt a fejébe: „Igazából az utóbbi időben a beszédtechnika és a drámapedagógia töltötte ki az időm nagy részét.
– tette hozzá, kiemelve, Budapesten még egy sikeres főszereppel sem garantált a színészi karrier beindulása. A filmben betöltött szerepre kitérve viszont Enikő úgy fogalmazott, semmiképp nem elhanyagolandó, hogy ez egy nagyjátékfilm: „Eddig kisfilmekben, rövidfilmekben dolgoztam csak, ez az első nagyjátékfilmben vállalt szerepem. Egy jelenetről van szó, nem nagy dolog igazából, viszont a Szabolccsal való munka szakmailag sokat adott, a forgatást megelőző, jó hangulatban zajló munkafolyamat, és a tábor hatalmas élményt nyújtott nekem” – zárta a beszélgetést.
A román parti őrség határrendészei csütörtök este kutató-mentő műveletben vettek részt a Fekete-tengeren, miután tűz ütött ki egy Románia kizárólagos gazdasági övezetén áthaladó kereskedelmi hajón.
Ivóvízszolgáltatás szünetelésére kell felkészülniük Marosszentanna, Udvarfalva és Várhegy, valamint Gyulakuta, Kelementelke és Havadtő lakóinak.
Egy 68 éves férfi fulladt a tengerbe Eforiénál csütörtök délután, miután a nap folyamán háromszor is kimentették a hullámok közül a vízimentők, de újra és újra bement a vízbe. Eforie Nord strandjain vörös zászló van kitűzve, tilos a fürdőzés.
Az előzetes helyszíni vizsgálat során nem találtak robbanóanyag-maradványokat a Tulcea megyei Plauru település közelében fellelt dróndarabokon – közölte csütörtökön a védelmi minisztérium.
Egy ember fennakadt a nagyfeszültségű vezetékeken a marosvásárhelyi Szabadság és Méh utca kereszteződésében. Az érintettet végül biztonságban lehozták a tűzoltók, majd kórházba szállították.
Megbírságolt és a tevékenység felfüggesztésére kötelezett egy gyimesközéploki rendezvényszervezőt a Hargita Megyei Környezetőrség, mert nem volt meg a szükséges környezetvédelmi engedélye a mintegy négyszáz férőhelyes sátorban tartott eseményekhez.
Tavaly az Európai Unió internethasználóinak csaknem egyharmada (32,7 százaléka) rendelkezett előfizetéssel filmeket, sorozatokat vagy sportközvetítéseket kínáló streamingszolgáltatásra – közölte csütörtökön az Eurostat.
A védelmi minisztérium csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy a nem hivatalos internetes oldalakon közzétett térképek nem tükrözik a román légtér valós helyzetét.
Narancssárga színű (másodfokú) meteorológiai riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye több településére. A figyelmeztetés csütörtökön 17 óra 15 percig van érvényben.
A gazdák több mint 98 százaléka megkapta a 2025-ös mezőgazdasági támogatásokat, amelyek összértéke meghaladja a 2,6 milliárd eurót – közölte csütörtökön a mezőgazdasági minisztérium.
1 hozzászólás