
Kulcsár-Terza József
Fotó: Farkas Orsolya
A kampány végéhez közeledve fokozódik a feszültség Kézdivásárhelyen a román pártok és az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) közti összefonódás okán. Ennek kapcsán a Magyar Polgári Erő (MPE) tartott sajtótájékoztatót a céhes városban, ahol a terrorizmus vádjával éveken át börtönökben raboskodó Beke István és Szőcs Zoltán is fontosnak tartotta kinyilvánítani álláspontját.
2024. június 05., 17:062024. június 05., 17:06
2024. június 05., 17:122024. június 05., 17:12
Kezdjük az elején: az EMSZ kézdivásárhelyi szervezete előbb saját polgármesterjelöltet nevesített, majd meggondolták magukat, és
Ráadásul nem tettek le teljes tanácsosi listát, ezzel is – akarva-akaratlanul – elősegítve azt, hogy a románpárt-szövetség nagyobb arányban részesüljön a töredékszavazatokból.

Az Erdélyi Magyar Szövetség kézdivásárhelyi szervezete három héttel korábban jelentette be, hogy Szőts Emilt indítja polgármesterjelöltként. Szombatra meggondolták magukat, és a függetlenként induló Imre Csaba mögé sorakoztak fel.
Miután az összefonódást mind az RMDSZ, mind az MPE határozottan elítélte, a román koalíciót alkotó Nemzeti Liberális Párt városi szervezete románellenesség és etnikai uszítás vádjával Kulcsár-Terza Józsefet, az MPE országos ügyvivő elnökét és Bokor Tibort egyaránt feljelentette. Az MPE szerdai, kézdivásárhelyi sajtótájékoztatóján
„A gyásznapunkon most is ő fogadja az ünneplőket”
Kulcsár-Terza József korábban is élesen kritizálta a román pártok és az EMSZ közötti összefonódást, most azonban a kilenc évvel ezelőtti, december elsejei események fényében világított rá a kérdés kényes voltára. Mint mondta:
Hangsúlyozta, az MPE ezzel szemben változatlanul a magyarság, de legfőképpen az igazság mellett áll.
– tette hozzá Beke István.
– fejtette ki a volt politikai elítélt.
Szőcs Zoltán és Beke István
Fotó: Farkas Orsolya
Már tüntetők is felszólaltak ellene
A 2015-ös román nemzeti ünnepet megelőző estén terrorellenes alakulat tört be a kézdivásárhelyi Beke Istvánhoz, hogy lefoglalja azokat a tárgyi bizonyítékokat, amelyekkel igazolni vélték: ő és társa, Szőcs Zoltán házi készítésű bomba felrobbantására készült december elsején. Bár a vádpontok nem állták meg a helyüket, néhány évvel később öt év börtönbüntetésre ítélték mindkettőjüket terrorista cselekmény vádjával, csak 2021-ben, három év fogság után térhettek haza családjukhoz. Ez idő alatt a céhes városban több tüntetés zajlott.
A kilenc évvel ezelőtti eseményekre visszaemlékezve Beke István felidézte, hogy Constantin Pătru már akkor állást foglalt az ügyben, amikor a nyilvánosság előtt még nem volt tiszta, mi is történt pontosan, és elítélte őket a közösségi médiában.
– fogalmazott Beke.
Szőcs Zoltánt 30 nappal később tartóztatták le, és ő is tisztán emlékszik az eseményekre, amelyek meggyőződése szerint előre megszervezetten zajlottak. Kihangsúlyozta, hogy az ártatlanság vélelme őket is megillette volna a jogerős döntésig, de már akkor el voltak ítélve, amikor letartóztatták őket.
A Székelyhon felvetésére, hogy lát-e összefüggést aközött, hogy a december elsejei rendezvényeket Pătru kezdeményezésére kezdték megszervezni és rendszeresíteni a céhes városban, és aközött, hogy a kálváriájuk is a román nemzeti ünnepen kezdődött, Beke István úgy vélte, „neki azért nincs akkora hatalma, hogy ezt ő rendezze meg”. Szerinte azonban
Hozzátette, hogy ez nem azt jelenti, hogy letartóztatásukat ne támogatta volna a vállalkozó, hiszen ez a nyilatkozataiban is tükröződött.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!