
Barti Tihamér előzetes letartóztatása megszűnt, hatósági felügyelet alá helyezték
Fotó: Barti Tihamér/Facebook
Enyhített a Marosvásárhelyi Ítélőtábla a Barti Tihamér ellen korábban elrendelt kényszerintézkedésen, a Hargita megyei tanács korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnökét az előzetes letartóztatás után most hatósági felügyelet alá helyezték.
2025. február 17., 21:072025. február 17., 21:07
Szabadon járhat-kelhet mostantól kezdve Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács alelnöke, akit az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) indítványára a Hargita Megyei Törvényszék február 12-én helyezett előzetes letartóztatásba, de fellebbezésének helyt adva ezt a kényszerintézkedést hatósági felügyeletre enyhítették.

Előzetes letartóztatásba helyezték Hargita Megye Tanácsának alelnökét. Az intézkedést a Hargita Megyei Törvényszék rendelte el az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) marosvásárhelyi ügyészeinek indítványa alapján. A döntés nem jogerős.
Bartit azzal gyanúsítják, hogy az RMDSZ Gyergyószéki Területi Szervezetének elnökeként, egyúttal a Hargita Megyei Tanács alelnökeként az elmúlt évben befolyást gyakorolt az Országos Adó- és Pénzügyi Hivatal egyes vezetőire annak érdekében, hogy ideiglenesen (2024. december 31-ig) Kurkó Andrást nevezzék ki a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció igazgató-helyettesének.
Így tíz kereskedelmi társaság pénzügyi tevékenységével kapcsolatos nem nyilvános információk jutottak Bartihoz, aki ezek értékesítése nyomán hasznot szerzett – állítja a DNA.
Kurkó ellen már tavaly decemberben büntetőeljárás indult hivatali visszaélésben való bűnrészesség, nem a nyilvánosságnak szánt információk közvetlen vagy közvetett felhasználása, vagy illetéktelen személyek számára hozzáférés biztosítása ezekhez, valamint olyan kereskedelmi célú pénzügyi műveletek elvégzése, amelyek összeegyeztethetetlenek a betöltött tisztséggel, vagy pénzügyi tranzakciók elvégzése a tisztség betöltése által megszerzett információk felhasználásának gyanújával.

Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ügyészei őrizetbe vették a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció helyettes vezetőjét, Kurkó Andrást, akit a Hargita Megyei Törvényszék előzetes letartóztatásba helyezett.
A törvényszék döntése ellen Barti és Kurkó ügyvédjeik által fellebbezést nyújtottak be, ezt hétfő délután tárgyalta a Marosvásárhelyi Ítélőtábla. Az ítélet szerint
Így visszaküldték a Hargita Megyei Törvényszéknek újratárgyalás céljából a vádhatóság azon indítványát, hogy Kurkó esetében a korábban elrendelt hatósági felügyeletet előzetes letartóztatásra szigorítsák. Ugyanakkor elutasították a DNA azon javaslatát, hogy Bartit előzetes letartóztatásba helyezzék, ehelyett a gyanúsított 60 napra hatósági felügyelet alá került.
Ez a kényszerintézkedés sokkal enyhébb, Barti szabadlábon védekezhet, de ha
a hatósági felügyelet ideje alatt nem kommunikálhat az ügy többi gyanúsítottjával és tanúival, csak hatósági engedéllyel hagyhatja el az országot, be kell jelentse, ha elköltözik, és nem töltheti be sem a megyei tanács alelnöki, sem pedig az RMDSZ Gyergyószéki Területi Szervezetének elnöki tisztségét.
Újabb leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron – nyilatkozta pénteken az Agerpresnek a Kolozs Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Dr. Corina Criste elmondta, hogy a fertőzött személy kezelésre szorul, de a kilétét nem részletezte.
Romániában is kimutatták a H3N2 influenzavariáns több országban terjedő K alvariánsát – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
A Hamm hosszú ideje aktív támogatója több közösségi és karitatív kezdeményezésnek. Többek között a Fuss Neki eseménysorozatnak, a véradóknak, az egyetemistáknak, valamint korábban a kórházi dolgozóknak is kedvezményeket biztosított.
Megkönnyebbüléssel fogadta a városvezetés a bíróság végleges döntését a Szejke-ügyben: Szakács-Paál István szerint a korábban emlegetett többmilliós teher helyett végül kezelhető nagyságrendű kárt szenvedett Székelyudvarhely.
Októberben 5492 lej volt a nettó átlagbér Romániában, 4,3 százalékkal nagyobb, mint 2024 októberében – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint a villamos energia, a hőenergia ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
Hosszas előkészítés után hamarosan benyújtják a pályázatot a csíkszeredai vasút felett átívelő gyalogos és kerékpáros híd felépítésére. Ehhez naprakésszé tették a költségvetését 10 millió lejjel emelve a projekt korábban becsült értékét.
Novemberben 9,8 százalékon stagnált az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Olyan áramszolgáltatót keresel, akivel nemcsak a számlákról, hanem a hatékonyságról és a kényelmet növelő szolgáltatásokról is anyanyelveden tudsz konzultálni?
A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt pénteken 3 óra 54 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!