
Barti Tihamér előzetes letartóztatása megszűnt, hatósági felügyelet alá helyezték
Fotó: Barti Tihamér/Facebook
Enyhített a Marosvásárhelyi Ítélőtábla a Barti Tihamér ellen korábban elrendelt kényszerintézkedésen, a Hargita megyei tanács korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnökét az előzetes letartóztatás után most hatósági felügyelet alá helyezték.
2025. február 17., 21:072025. február 17., 21:07
Szabadon járhat-kelhet mostantól kezdve Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács alelnöke, akit az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) indítványára a Hargita Megyei Törvényszék február 12-én helyezett előzetes letartóztatásba, de fellebbezésének helyt adva ezt a kényszerintézkedést hatósági felügyeletre enyhítették.

Előzetes letartóztatásba helyezték Hargita Megye Tanácsának alelnökét. Az intézkedést a Hargita Megyei Törvényszék rendelte el az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) marosvásárhelyi ügyészeinek indítványa alapján. A döntés nem jogerős.
Bartit azzal gyanúsítják, hogy az RMDSZ Gyergyószéki Területi Szervezetének elnökeként, egyúttal a Hargita Megyei Tanács alelnökeként az elmúlt évben befolyást gyakorolt az Országos Adó- és Pénzügyi Hivatal egyes vezetőire annak érdekében, hogy ideiglenesen (2024. december 31-ig) Kurkó Andrást nevezzék ki a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció igazgató-helyettesének.
Így tíz kereskedelmi társaság pénzügyi tevékenységével kapcsolatos nem nyilvános információk jutottak Bartihoz, aki ezek értékesítése nyomán hasznot szerzett – állítja a DNA.
Kurkó ellen már tavaly decemberben büntetőeljárás indult hivatali visszaélésben való bűnrészesség, nem a nyilvánosságnak szánt információk közvetlen vagy közvetett felhasználása, vagy illetéktelen személyek számára hozzáférés biztosítása ezekhez, valamint olyan kereskedelmi célú pénzügyi műveletek elvégzése, amelyek összeegyeztethetetlenek a betöltött tisztséggel, vagy pénzügyi tranzakciók elvégzése a tisztség betöltése által megszerzett információk felhasználásának gyanújával.

Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ügyészei őrizetbe vették a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció helyettes vezetőjét, Kurkó Andrást, akit a Hargita Megyei Törvényszék előzetes letartóztatásba helyezett.
A törvényszék döntése ellen Barti és Kurkó ügyvédjeik által fellebbezést nyújtottak be, ezt hétfő délután tárgyalta a Marosvásárhelyi Ítélőtábla. Az ítélet szerint
Így visszaküldték a Hargita Megyei Törvényszéknek újratárgyalás céljából a vádhatóság azon indítványát, hogy Kurkó esetében a korábban elrendelt hatósági felügyeletet előzetes letartóztatásra szigorítsák. Ugyanakkor elutasították a DNA azon javaslatát, hogy Bartit előzetes letartóztatásba helyezzék, ehelyett a gyanúsított 60 napra hatósági felügyelet alá került.
Ez a kényszerintézkedés sokkal enyhébb, Barti szabadlábon védekezhet, de ha
a hatósági felügyelet ideje alatt nem kommunikálhat az ügy többi gyanúsítottjával és tanúival, csak hatósági engedéllyel hagyhatja el az országot, be kell jelentse, ha elköltözik, és nem töltheti be sem a megyei tanács alelnöki, sem pedig az RMDSZ Gyergyószéki Területi Szervezetének elnöki tisztségét.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!