Hirdetés
Hirdetés

Az RMDSZ családcentrikus politikájának eredményeiről beszéltek a párt udvarhelyszéki képviselői

Számos fontos projekt valósulhat meg Udvarhelyszéken •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Számos fontos projekt valósulhat meg Udvarhelyszéken

Fotó: Erdély Bálint Előd

Pályázati lehetőségekről, illetve az udvarhelyszéki önkormányzatok külsős támogatással megvalósuló beruházásairól tartott sajtótájékoztatót az RMDSZ térségi szervezete csütörtökön, külön kiemelve a szövetség családcentrikus politikáját. Szó volt fiatal családoknak nyújtandó kedvezményes hitelekről is, amelyeket támogat a román kormány.

Fülöp-Székely Botond

2022. november 10., 14:162022. november 10., 14:16

Az elmúlt években számos tanintézmény megújult, illetve épült Udvarhelyszéken a román és a magyar kormány, valamint az Európai Unió támogatásával, ami mind illeszkedik az RMDSZ legutóbbi kongresszusán elfogadott családcentrikus politikába – fejtette ki egy csütörtöki sajtótájékoztatón Bíró Barna Botond, a szövetség udvarhelyszéki szervezetének elnöke, Hargita Megye Tanácsának (HMT) alelnöke.

Hirdetés

„Az alapinfrastruktúra megépítésével, korszerűsítésével, az orvosi és fogorvosi ellátás biztosításával, illetve az óvodák és iskolák működtetésével tudunk a legjobban segíteni a fiatal családoknak, főleg vidéken” – fogalmazott. Hozzátette, az elmúlt időszakban több bölcsőde megépítésére is sikeresen pályázhattak az udvarhelyszéki önkormányzatok: Parajdon, Korondon, Székelyszentléleken, Siménfalván, Székelykeresztúron, illetve Szentegyházán. Arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban 140 millió lejes kormánytámogatást nyert a megyei tanács a Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közötti 137-es megyei út újjáépítésére: már elfogadták a kivitelezéshez szükséges műszaki dokumentációt, zajlik a szükséges engedélyek megszerzése.

Támogatott hitelek

„Az RMDSZ családpolitikájának alkalmazását feltételként szabtuk meg a koalíciós pártoknál a legutóbbi kormányalakításnál” – magyarázta Bíró. Közölte, ennek eredményeként hétfőtől két kedvező feltételeket biztosító hitelprogram is elindult a CEC Bankban, valamint a Libra Bankban. A Family start programban azok a 18 és 45 év közötti fiatalokból alakult családok vehetnek részt, akiknek az együttes nettó jövedelme nem haladja meg a havi 7500 lejt. Ők legtöbb 75 ezer lejes hitelért folyamodhatnak az említett pénzintézetekhez, amelyet maximum tíz év alatt kell visszafizetni. A hitel garanciájának a nyolcvan százalékát a bankok felvállalják, csak húsz százalékot kell biztosítson a kérvényező. Mindemellett a kamatok 75 százalékát az állam felvállalja.

A pénzt a gyerekek iskolai, óvodai képzésére, családi autó vásárlására, a polgári és egyházi esküvők költségeire (maximum 20 ezer lej), ugyanakkor lakás bérlésre és lakás vásárláshoz szükséges hitelelőlegnek a biztosítására lehet költeni. Idén összesen 6300 igénylést fognak jóváhagyni.

Egy másik program, a Student Invest gyakorlatilag egy diákhitel, amelyet 18 és 31 év közötti egyetemi hallgatók kérhetnek. Maximum 50 ezer lejt lehet igényelni, legtöbb tízéves visszafizetési korláttal. Ebből a lakásbérlést, a tanuláshoz szükséges technikai eszközöket, könyveket lehet finanszírozni. A bankok ez esetben is felvállalják a hitelhez szükséges garancia nyolcvan százalékát, a kamatokat viszont teljes egészében megtéríti az állam. Idén 8300 ilyen jellegű hitelkérést fognak jóváhagyni. 

korábban írtuk

Két új kedvezményes hitelprogram fiataloknak
Két új kedvezményes hitelprogram fiataloknak

A fiatalokat és a fiatal családokat segíti a kormány az új Family Start és Student Invest programok által: kedvezményezett hitelt vehetnek fel az érintettek, a pénzösszegből pedig tanulmányaikat finanszírozhatják vagy megkönnyíthetik a családalapítást.

Az említett partnerbankok száma a későbbiekben bővülni fog, további részleteket és igénylőlapot az eddig csatlakozott pénzintézetekben lehet igényelni – jegyezte meg Bíró.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

PNRR-s támogatások

Az országos helyreállítási terv programjában (PNRR) – ami az RMDSZ-es Cseke Attila fejlesztési- és Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter koordinálásában zajlik – pályázók eddig áfástól 72 millió lejnyi támogatásért pályáztak sikeresen – jelentette ki Bíró Barna Botond.

A nyertes projekteket három kategóriába osztotta: az intézmények energiahatékonyságának növelése, a tömegközlekedés és a közterületek modernizálása – járdák, bicikliutak kialakítása, rendbetétele –, illetve a lakókat kiszolgáló informatikai rendszerek kibővítése, megalkotása.

Sinka Arnold, az RMDSZ udvarhelyszéki szervezetének ügyvezető elnöke hangsúlyozta, a nyertes pályázatokból is kitűnik pártjuk családcentrikus politikája, hiszen iskolák, napközik, sporttermek felújítására nyertek támogatást az önkormányzatok. Külön kiemelte, hogy Székelyudvarhely 25 millió lejt fog kapni, amelyből 19 milliót a város és a vidék közötti tömegközlekedés megszervezésére fordíthat. Ez utóbbit nagyon fontosnak ítélte meg a tisztségviselő, ezért külön kérték ebben a szövetség felsőbb vezetésének segítségét.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 24., szerda

Összefogásból lett ünnepibb a rászoruló gyergyóiak karácsonya

Idén is sokan járultak hozzá adományaikkal az Együtt, egymásért mozgalomhoz, és a gyergyószentmiklósi Vöröskereszt gyűjtése is eredményes volt. Ennek köszönhetően sok család számára válhatott szebbé a karácsony Gyergyószentmiklóson és Gyergyószéken.

Összefogásból lett ünnepibb a rászoruló gyergyóiak karácsonya
Hirdetés
2025. december 24., szerda

Súlyos égési sérüléseket szenvedett egy Szatmár megyei nő

Testfelületének 50 százalékán megégett egy nő szerdára virradóra a Szatmár megyei Ivácskó település egyik gazdaságában kitört tűzben.

Súlyos égési sérüléseket szenvedett egy Szatmár megyei nő
2025. december 24., szerda

A határon túli magyarok elleni gyűlölettől várja Magyar Péter elhatárolódását Zsigmond Barna Pál

A marosvásárhelyi születésű magyar országgyűlési képviselő annak kapcsán kéri a tiszás politikus állásfoglalását, hogy az utóbbi időben ismét téma lett Magyarországon a külhöni magyarok ügye, különösképpen a szavazati joguk.

A határon túli magyarok elleni gyűlölettől várja Magyar Péter elhatárolódását Zsigmond Barna Pál
2025. december 24., szerda

1,3 milliárd lejt kap a védelmi, 200 milliót a fejlesztési minisztérium

Kedd esti ülésén a kormány jóváhagyta több minisztérium és állami intézmény büdzséjének a kiegészítését a 2025-ös évre.

1,3 milliárd lejt kap a védelmi, 200 milliót a fejlesztési minisztérium
Hirdetés
2025. december 24., szerda

Adóbehajtás és kényszervégrehajtás kezdődött a Verespatak-ügyben

Az adóhatóság (ANAF) kedden közölte, hogy megkezdte a közel 46,8 millió lejes tartozás behajtását a Gabriel Resources Limitedtől, és kényszervégrehajtás alá vonta a cég Roșia Montană Gold Corporationben birtokolt részvényeit.

Adóbehajtás és kényszervégrehajtás kezdődött a Verespatak-ügyben
2025. december 24., szerda

2026-ban még adómentesek lesznek az üvegházak, fóliasátrak, gombatermesztő farmok és a silók

Jövőre adómentességet élveznek az üvegházak, fóliasátrak, gombatermesztő farmok és a silók – jelentette be a pénzügyminiszter a kedd esti kormányülés utáni sajtótájékoztatóján.

2026-ban még adómentesek lesznek az üvegházak, fóliasátrak, gombatermesztő farmok és a silók
2025. december 24., szerda

Elfogadta a kormány a jövő évi költségvetés kidolgozásához szükséges salátarendeletet

Elfogadta a kormány a jövő évi költségvetés kidolgozásához szükséges úgynevezett salátarendeletet – jelentette be kedd esti sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.

Elfogadta a kormány a jövő évi költségvetés kidolgozásához szükséges salátarendeletet
Hirdetés
2025. december 24., szerda

Hófúvással kísért havazásra készülnek Hargita megyében

Az elkövetkező időszakban hófúvással kísért havazásra lehet számítani Hargita megyében. A megyei utakon közlekedőknek lehetőségük van bármilyen jellegű elakadás, útakadály vagy közlekedési probléma azonnali jelzésére is.

Hófúvással kísért havazásra készülnek Hargita megyében
2025. december 23., kedd

Videón a dálnoki láncbaleset néhány pillanata

Fedélzeti kamerás videót osztottak meg a szombaton Dálnoknál történt láncbalesetről, amelyben hét autó volt érintett, és amelynek következtében négy felnőttet és egy kiskorút szállítottak kórházba.

Videón a dálnoki láncbaleset néhány pillanata
2025. december 23., kedd

Többéves mulasztás miatt perelik a főhatóságot az állatorvosok

Pert indítottak a Hargita megyei állatorvosok az állategészségügyi hatóság ellen, mert a szerződéses szolgáltatások árát évek óta nem aktualizálta a főhatóság. A tartozásokat viszont a közelmúltban részben törlesztette, hogy elkerüljön egy új pert.

Többéves mulasztás miatt perelik a főhatóságot az állatorvosok
Hirdetés