Az idei nyári programot ismertették a Mikházi Csűrszínházi Napok szervezői
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyi drámaíró darabja, bukovinai székelyek élete, erdélyi tündérkert népi értékei, néptánc és népzene, gyermekkórus, gyermektáncegyüttes előadása színesíti a mikházi Csűrszínház idei nyári tevékenységét.
2021. június 16., 17:202021. június 16., 17:20
2021. június 16., 17:212021. június 16., 17:21
Június 26-án, szombat este 7 órakor Székely János Caligula helytartója színművének nyilvános főpróbájával indítja az idei nyári programsorozatát a Mikházi Csűrszínházi Egyesület a Spectrum Színházzal, a Csíkszeredai Pro Cultura Siculi Közösségi Társulás Egyesülettel, valamint a Maros Művészegyüttes közreműködésével. Az előadás, amelynek őszi bemutatóját Marosvásárhelyen, a Spectrum Színházban tűzik műsorra Kincses Elemér rendezésében, „sokkal durvább és aktuálisabb” lesz, mint ahogy azt 2006-ban a Marosvásárhelyi Nemzeti Szíház Tompa Miklós Társulata bemutatta – mondta a rendező, hozzátéve, hogy régi álma teljesült.
Szélyes Ferenc, a Mikházi Csűrszínházi Egyesület elnöke, az események főszervezője arról beszélt, hogy amikor tizennégy évvel ezelőtt levette műsoráról a színház a Székely János darabját, hiányérzete támadt és abban reménykedett, hogy majd egyszer alkalom nyílik azt elővenni és újból bemutatni. Most, amikor a Csűrszínház nyári programján gondolkodott és minden nagyon bizonytalannak látszott, a lehetősége sem merült fel annak, hogy más színházakat hívjanak meg, eszébe jutott a dráma, így kérte fel Kincses Elemért a rendezésre.
A beharangozó sajtótájékoztatón a darabban játszó színészek közül Tatai Sándor, Györffy András és Szélyes Ferenc mellett, akik az eredeti produkcióban is játszottak, Huszár Benedek Botond is jelen volt, mint fiatal színész, aki mellett még Pál Hunor és Nagy István is új lesz a produkcióban. Az előadásra a 0744-985 742-es telefonszámon lehet jegyet foglalni, 20, illetve 25 lejért.
Június 27-én, vasárnap este 8-tól a Bekecs Néptáncegyüttes a Keresztúton című, a bukovinai székelyekről szóló táncszínházi előadására várja a közönséget a Csűrszínházban. Erre a 0746-856 310-es telefonszámon foglalhatnak jegyet 20 lejes áron az érdeklődők.
Július 3-án Tündérkert Erdélyben címmel egy olyan produkció kerül bemutatásra Török Viola rendezésében, amely az erdélyi népi értékeket sorakoztatja fel a budapesti Hagyományok Háza és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvánnyal, a Spectrum Színházzal, a Mikházi Csűrszínház Egyesülettel közösen. Az előadásban a Spectrum színészei mellett fellép Szarvas József budapesti művész, Berecz András mesemondó, Pál István Szalonna és Bandája, a szovátai Kodály gyerekkórus, valamint a Boróka gyermek néptáncegyüttes.
Fotó: Haáz Vince
A Magyarországról induló Tündérkert, őshonos gyümölcsfák visszahonosítási mozgalom adta az ötletet Török Violának, aki továbbgondolva Kovács Gyula gazdász, a visszahonosítás kezdeményezőjének és Szarvas Józsefnek, a Pajtaszínház létrehozójának a gondolatmenetét, a kultúra visszateremtését igyekszik megvalósítani, hiszen vallja, hogy a hagyomány, a kincs mindenki számára hozzáférhető, csak fel kell hívni rá a figyelmet.
A Mikházi Csűrszínházi Egyesület állandó partnere a Maros Művészegyüttes, amely nem csak a színpadon, de a háttérben is mindig jelen van, takarít ha kell, vagy fát ültet, erre az alkalomra, pedig egy külön műsorral készül.
Augusztus 7-én a Csűrszínház udvarán és kertjében, valamint az egykori ferences kolostor parkjában, a régészeti kutatóközpontban és parkban 9-ik alkalommal szervezik meg a Római fesztivált, amelyről Pánczél Szilamér régész, a Maros Megyei Múzeum munkatársa elmondta, idén egy véletlenszerűen felszínre került lelet apropóján a római kori Egyiptom lesz a központi téma. Tudománynépszerűsítő előadások, gyermekfoglalkozások, kiállítások, koncertek, harci bemutatók színesítik az idei rendezvényt.
Augusztus 8-án a budapesti Hagyományok Háza az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvánnyal és a Mikházi Csűrszínházi Egyesülettel közösen egy konferenciát szervez, amelynek a népművészet, a néphagyomány a témája. Este a tematikához kapcsolódó színpadi előadással zárják a rendezvényt.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.
Különleges esemény helyszínéül szolgált a háromszéki Kézdiszentlélek községhez tartozó, az írott forrásokban először 1332-ben szereplő Kézdikővár: emlékjellel jelölték meg azt a részt, ahol egykoron, a kora-középkorban a település elhelyezkedett.
szóljon hozzá!