
Fotó: Boda L. Gergely
A román kormány a zöldségtermesztők segítségére sietett egy határozattal, így idéntől évente 3000 eurós támogatásra pályázhatnak.
2017. május 11., 18:422017. május 11., 18:42
A támogatásra – 3 euró négyzetméterenként – azok pályázhatnak, akik 1000 négyzetméteres zárt területen négyzetméterenként 2 kilogramm paradicsomot termesztenek, és igazolják, hogy évente 2000 kilogrammot értékesítenek.

Nem paradicsomtermő vidékként ismert Udvarhelyszék, mégis erre a zöldségfajtára áll át több termelő, ugyanis a mezőgazdasági minisztérium komoly anyagi támogatást nyújt a termesztőknek.
A mezőgazdasági miniszter Petre Daea elmondta, úgy tájékoztatták, hogy Maros megyében több mint 4000-en jelentkeztek erre a támogatási formára, ami azt jelenti, hogy több mint 8000 tonnát fognak termeszteni idén paradicsomból. A miniszter Beresztelkére is ellátogatott, ahol találkozott egy olyan zöldségtermesztővel, aki csatlakozott ehhez a programhoz.
Ileana Guşatu agrármérnök, a Maros Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője úgy nyilatkozott, hogy a program arra hivatott, hogy a belső fogyasztásra szükséges paradicsomot belföldi termésből biztosítsuk, s ezáltal csökkenjen a behozatalból származó paradicsom mennyisége a hipermarketekben, egyszersmind megvalósuljon a hipermarketekben az 51 százalékot kitevő hazai árumennyiséget előíró kormányhatározat.
Mint tájékoztattak, Maros megyében az első programba beiratkozó paradicsomtermesztő már le is szállította az Auchan hipermarketnek az első ciklusra leszerződött termést. A beresztelki Serele Darin Kft. május 3-ára átadott az üzletlánc megyebeli képviseletének 2532 kiló paradicsomot 7 lej plusz áfa nagyker áron.
71 éves korában elhunyt pénteken Catherine O’Hara a Reszkessetek betörők, Beetlejuice, Wyayy Earp, Schitt$ Creek és a The Last of Us színésznője. Halálának oka egyelőre még nem ismert.
A csenei gyerekgyilkosságban érintett 13 éves fiú szüleitől megvonták a szülői jogokat, és a kiskorút a Temes megyei Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (DGASPC) képviselői elvitték a családjától.
Méltánytalan a valóban betegszabadságra szorulókkal szemben, hogy ennek első napját nem fizetik, de szükség van az intézkedésre, mert a hatóságok „elvesztették az ellenőrzést” a fiktív betegszabadságok felett – véli az egészségügyi miniszter.
Óriási medveszobrot állítanak Tusnádfürdőn, Szőke Gábor Miklós szobrászművész 3,5 méter magas alkotását jövő héten avatják fel – tájékoztatta az MTI-t pénteken Varga Attila, a szoborállítást kezdeményező tusnádfürdői Szent Kristóf Panzió tulajdonosa.
Az embereket érzékenyen érintő adóemelésről is beszélt Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a helyi önkormányzati képviselők januári ülésén. Mint mondta, a kormány döntését kellett végrehajtaniuk, az emberek feszültsége mégis rájuk irányul.
Vaddisznótámadásban sérült meg súlyosan és vesztett sok vért egy ember az Argeș megyei Nucșoara község nehezen megközelíthető területén. Megmentésére a hegyimentőket is riasztották.
Egy lehetséges regionális válság súlyosságától függően 50 banitól 4,5 lejig terjedő összeggel nőhet az üzemanyag ára Romániában, és a gázolaj esetében lesz nagyobb a drágulás mértéke – véli az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Nicușor Dan államfő szerint napjainkban két nagy veszély fenyegeti a tizenéveseket: a drogok, illetve az elidegenedés, a közösséghez való tartozás hiánya.
Észszerűtlennek tartja Nicușor Dan államfő, hogy a polgármesterek a jelenlegi helyzetben „többet kérjenek, mint amennyiből 2025-ben gazdálkodhattak”.
szóljon hozzá!