Bőséges lesz idén a gombatermés, de óvatosságra intik a gyűjtögetőket
Fotó: Pál Árpád
Sok a gomba idén, és a kijárási tilalom feloldásával sokan is gombásznak. A szakértő szerint azonban nem árt az óvatosság, hiszen minden ehető gombának van mérgező „testvére” is. A gombászattal foglalkozó egyesületeket is érdemes a gombák beazonosításáért felkeresni.
2020. június 18., 11:582020. június 18., 11:58
A városi piacokon nincs hivatásos gombaszakértő: a hatályos törvények ugyanis nem teszik lehetővé az alkalmazásukat, a szabályok nem egyértelműek, hogy milyen feltételeknek kell megfelelnie annak, aki hivatalosan ellenőrizheti a leszedett, begyűjtött gombaféléket. Gomba pedig mindig van, még télen is – mondta Málnási András marosvásárhelyi gombaszakértő, aki érdeklődésünkre arról számolt be, hogy most, a sok esőnek és a melegnek köszönhetően különösen sok terem az erdőben és a réteken, de nem árt fokozottan figyelni, hogy mi kerül a kosarunkba, esetleg elkészítve a tányérunkba.
A Málnási László Gombászegyesület elnöke a Székelyhonnak elmondta,
„Nagyon fontos, hogy amit leszedünk, arról tudjuk, hogy milyen gomba. Ha a legkisebb kétségünk támad, akkor feltétlenül forduljunk gombaszakértőhöz, mielőtt elkészítenénk belőle az ebédet” – hívja fel a figyelmet Málnási, aki szerint a gombából mindenképpen tegyünk félre egy-két darabot akkor is, ha megvagyunk győződve, hogy csak az ehető fajtát szedtük le és készítettük el.
– teszi hozzá a szakember.
Fotó: Pál Árpád
Mivel a piacokon nem dolgozik hivatásos szakértő, az egyesülethez fordulhat bárki segítségért. A Málnási László Gombászegyesületnek 14 levizsgázott szakértője van, előzetes telefonos egyeztetés után megvizsgálják a leszedett gombákat, véleményezik azokat, hogy ehetők-e, vagy sem. Mert „ha a legapróbb kétely is felmerül bennünk egy gombával kapcsolatban, ha bizonytalanok vagyunk, hogy ehető-e vagy sem, akkor ne fogyasszuk el” – figyelmeztetett a marosvásárhelyi gombaszakértő, hozzátéve, hogy az évnek ebben a szakaszában még kevés a mérgező gomba, több az ehető, de azért nem árt figyelnünk.
Fotó: Barabás Ákos
„Két veder mezei csiperkét ellenőriztem a napokban: a 200 darab között találtam 5 darab sárguló csiperkét. Ez éppen elég ahhoz, ha valakinek a tányérjába kerül, hogy rosszul érezze magát” – magyarázta, hozzátéve: a sárguló csiperke fogyasztása nem halálos, de hasmenést, hányást okozhat, amivel azonnal a sürgősségire sietnek az érintettek, ahol gyomormosásban részesülnek.
– tudtuk meg a hivatásos gombásztól. Érdekességként elmondta: a piruló galóca is szedhető már, amelyről sokan nem tudják, hogy ehető és félnek tőle, mert összetévesztik a halálosan mérgező párducgalócával.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás