Fotó: Biró Zoltán
Csíkszeredában a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) helyi szervezetének rendezésében, csütörtök este fáklyás felvonulással emlékeztek meg az 1849. október 6-án Aradon mártírhalált halt tizenhárom vértanú tábornokról.
2011. október 06., 20:252011. október 06., 20:25
2011. október 06., 21:392011. október 06., 21:39
A megemlékezők menete
A megemlékezés a magyar konzulátus épülete mellett álló Gloria Victis-szobornál kezdődött, ahol a szép számban összegyűlt tömeg tizenhárom fáklyás felvezetésével, a Szabadság tér érintésével átvonult Gál Sándor mellszobrához. A felvonulás előtt a résztvevők is igényelhettek fáklyákat, így az esti homályban felemelő látványt nyújtott a zászlókkal, fáklyákkal vonuló emlékező sereg. A Gál Sándor-szobornál Brok Bernadett, a HVIM csíkszeredai szervezetének alelnöke felolvasta a vértanú tábornokok bitófa árnyékában utolsó ízben elhangzott gondolatait.
Tóth Bálint, a HVIM erdélyi szóvivője hangsúlyozta: „a hősökre emlékeznünk kell, mert példát mutattak emberségből. Emlékeznünk kell rájuk, mert nem bolyonghatunk gyökereit vesztett népként a nagyvilágban”.
Szatmári Ingrid református lelkész rámutatott: „az aradi tizenhárom egy szent eszméért áldozta életét. Küldetésük szent szolgálat volt. Emelt fővel távoztak az Isten ítélőszéke elé. Nem önös érdekért küzdöttek, hanem hazájukat szolgálták hittel, bátorsággal, hűséggel”.
Az ünnepi beszédek között szavalatok hangzottak el. Juhász Gyula Vértanúink című versét Iochom Zsolt, Ábrányi Emil Él a magyar című költeményét pedig Szilágyi Árpád, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének Hargita megyei elnöke előadásában hallhatta a közönség.
A Gál Sándor-szobor talapzatánál a kegyelet koszorúit helyezte el a HVIM csíkszeredai szervezete, Csíkszék Székely Nemzeti Tanácsa, a Volt Politikai Foglyok Szövetsége, az RMDSZ Csík Területi Szervezete, az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) csíkszeredai szervezete, valamint az 56-os nemzetőrség. A rendezvény a magyar és a székely himnusz eléneklésével zárult.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!