Az állami alkalmazottak szinte kétszer annyit keresnek, mint a magáncégek dolgozói

Szakadék. A versenyszféra a bérek tekintetében lemarad az állami vállalatok mögött •  Fotó: Gábos Albin

Szakadék. A versenyszféra a bérek tekintetében lemarad az állami vállalatok mögött

Fotó: Gábos Albin

Az állami cégek alkalmazottainak havi átlagbére több mint 80 százalékkal magasabb Romániában, mint a magánvállalatok dolgozóinak – derül ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) friss felméréséből, amelyben a volt szocialista országokat vizsgálták. Ezzel a rendkívül magas értékkel Románia első a sorban, a bérkülönbség pedig egyre csak nő.

Iszlai Katalin

2019. július 16., 17:132019. július 16., 17:13

A berlini fal 1989-es ledöntésének harmincadik évfordulója alkalmából készített átfogó felmérést Közép-, Kelet- és Délkelet-Európa volt szocialista országairól a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Mint rámutattak, a szóban forgó több mint húsz ország mára óriási előrelépéseket tett a teljes körű piacgazdaságok kialakításában és a jövedelemszint növelésében. Ehhez nagymértékben hozzájárult az 1990-es évek privatizációja (magánosítás), ami azonban vegyes eredményeket szült. Van, ahol széles körű tulajdonjogot és egészséges versenyt teremtett, máshol azonban

ma sincs nyoma a megfelelő egyensúlynak az állami és a magánszféra között. Utóbbiak közé tartozik Románia is.

A felmérésben rámutattak, hogy bár az állam gazdaságban betöltött szerepe drámaian csökkent a régióban, az állami tulajdonjog sok országban továbbra is igen jelentős. Arról nem is beszélve, hogy az adatok szerint az állami tulajdonú vállalatok szinte minden országban alulteljesítenek a magánszektorbeliekkel szemben. Ennek ellenére a bruttó havi átlagbér minden vizsgált országban az állami cégeknél magasabb. Igaz, a bérkülönbségek között jelentős eltérések vannak.

Romániában a legrosszabb a helyzet,

nálunk ugyanis az állami cégek dolgozóinak átlagbére több mint 80 százalékkal magasabb, mint a magánvállalatok dolgozóinak. A sor másik végén szereplő Magyarországon azonban ez a különbség kevesebb mint 10 százalékos. Ráadásul a napokban kiadott kutatáshoz felhasznált adatok még 2016-ból származnak, azóta pedig jelentős béremeléseket eszközöltek az állami szférában Romániában, így az említett hatalmas bérszakadék mára ennél is hangsúlyosabb.

A Kezdeményezés a versenyképességért (INACO) elnevezésű szervezet tavaly szeptemberben hozta nyilvánosságra a két szektor közötti különbségeket: akkor az állami cégek alkalmazottainak havi átlagbére nettó 4235 lej volt, a magánszektorban viszont mindössze 2218 lej. Ez több mint 2000 lejes és szintén több mint 90 százalékos eltérés.

Fordítottan arányos. Az állami szektorban kevesebb a teendő és kisebb a rizikó, mégis magasabbak a bérek •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fordítottan arányos. Az állami szektorban kevesebb a teendő és kisebb a rizikó, mégis magasabbak a bérek

Fotó: Barabás Ákos

A jelenségre a Business Magazin román nyelvű portál is felfigyelt, és az Országos Cégbíróság adatai alapján utánajártak, mennyi pénzt visznek haza a legjobban kereső állami alkalmazottak. Mint kiderült, a legszerencsésebb helyzetben a romániai légiforgalom-irányító szolgálat (ROMATSA) alkalmazottai vannak, akiknek nettó átlagbére nem kevesebb mint havi 21 832 lej. A szolgálatnak 2017-ben közel 1500 alkalmazottja volt.

A második legjobban kereső állami alkalmazottak a Nuclearelectrica energetikai vállalat dolgozói, akik minden hónapban átlagosan nettó 7724 lejt visznek haza. A cégnek közel kétezer alkalmazottja van. A harmadik helyen a Romgaz földgázkitermelő állami vállalat áll, amelynek mintegy hatezer dolgozója havi 5320 lejes nettó átlagbérrel büszkélkedhet.

Okok és következmények

Számos oka van annak, hogy az említett hatalmas bérkülönbségek kialakultak, illetve legalább ennyi kedvezőtlen következménye is létezik – állítja Szabó Árpád közgazdász. A gazdasági szakember érdeklődésünkre elmondta, Romániában ma is az jellemző, hogy „a politikusok ígérettel vásárolnak szavazatokat”:

a kampányidőszakban hangzatos ígéreteket tesznek a különböző jövedelemnövelésekre, a választások után pedig be is tartják ezeket,

gondoljunk csak az utóbbi időszak jelentős béremeléseire az állami szférában. „Emellett rokonoknak, barátoknak, ismerősöknek, támogatóknak is ígéretet tesznek a későbbi alkalmazásra, akik így mind állami alkalmazottak lesznek. Mindez annak bizonyítéka, hogy

Idézet
a munkaerőpiacon még mindig nem történt meg a harminc évvel ezelőtti rendszerváltás

– nehezményezte Szabó. Hozzátette, az idevágó adatok azt mutatják, hogy nagyon rossz a nemzeti össztermék (GDP) struktúrája az országban: rengeteget fogyasztunk, miközben nagyon keveset termelünk. Alig léteznek magánkézben lévő termelő-szolgáltató vállalatok, ha pedig nincsenek ilyen cégek, munkalehetőség is kevesebb van a magánszektor ezen részében. E bérek mellett ez is hozzájárul ahhoz, hogy sokan igyekeznek állami munkahelyet találni.

„Lassan senki sem akar magánvállalatoknál dolgozni, mert kicsi a fizetés. Mindenki harcol az állami állásokért. Ennek az a következménye, hogy a magánszektorban nagyon nehéz megfelelő képzettségű és hozzáállású munkaerőt találni. Mivel legtöbben nem hajlandók minimálbérért dolgozni, a kis- és középvállalkozások nem tudnak megfelelően működni, így pedig nem tud átalakulni a romániai gazdaság szerkezete. Hosszú távon ez azt jelenti, hogy

továbbra is megmarad a túlburjánzó állami szektor hangsúlyos szerepe, és az ország nem tudja megtermelni azt a mennyiséget, amit elfogyaszt.

Ehelyett külföldről hozzuk be a különböző javakat, magasabb kiadások árán, miközben helyben is meg tudnánk termelni” – magyarázta a szakember.

Arra is kitért, hogy a jelentős bérkülönbség az állami szféra javára azért is elkeserítő, mert ott van kevesebb teendő. Az állami szférában nincsenek elérendő célok, nem kell határidőre teljesíteni, nincs akkora nyomás, tehát sokkal kényelmesebb, mint a magánszektor.

„Nem hiába nevezik utóbbit versenyszektornak is, hiszen ott valóban verseny van, hajtani kell. Ennek fényében még érthetetlenebb, miért magasabbak a bérek az állami cégek esetében, ráadásul ekkora mértékben.

Idézet
Az ideális az volna, ha a magáncégek alkalmazottai keresnének 5–10 százalékkal jobban az állami cégekhez viszonyítva”

– emelte ki. Kérdésünkre, hogy mi segíthetne a jelenlegi helyzet rendezésében, a közgazdász kijelentette: szemléletváltásra van szükség. Egyrészt több támogatásra lenne szükségük a kis- és középvállalkozásoknak ahhoz, hogy több munkahelyet tudjanak teremteni, magasabb bérekkel. Kisebb kellene legyen továbbá a bürokrácia az európai uniós források szétosztásánál, a magánszektort pedig állami megrendelésekkel is lehetne támogatni.

„A másik, ami hozzájárulhatna a hatalmas bérkülönbség eltörléséhez, a rokonok, barátok elbocsátása volna. Hatékonyabbá kellene tenni az állami szektorban a munkát, és az ismerősök helyett kevesebb, de jól képzett szakembert alkalmazni” – zárta Szabó.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Gyergyószentmiklóson

Szúnyog- és kullancsirtást végeznek Gyergyószentmiklós több pontján csütörtökön este 9 órától.

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Gyergyószentmiklóson
2025. július 01., kedd

Parajd jövője biztató, jelene azonban gondterhes

A mostani helyzet meg fogja rostálni a vállalkozókat, de arra kell figyelni, hogy a vagyon maradjon a közösségen belüli tulajdonban – fogalmazott Bíró Barna Botond. A hargitai tanácselnök szerint Parajd jelene nagyon nehéz, a jövője azonban biztató.

Parajd jövője biztató, jelene azonban gondterhes
2025. június 30., hétfő

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben
2025. június 30., hétfő

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek

A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek
2025. június 30., hétfő

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen

A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen
2025. június 30., hétfő

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát

Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát
2025. június 30., hétfő

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem

Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem
2025. június 30., hétfő

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon

Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon
2025. június 30., hétfő

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán

A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.

Rovarirtás lesz Csíkszeredában
Rovarirtás lesz Csíkszeredában
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában