
Vargyasi Levente, a Visor főszervezője (jobbról) és Imreh István, a KMMK igazgatója
Fotó: Bodor Tünde
Harmadik kiadásához érkezett a kétévenként megrendezett Visor fotófesztivál, amely kellő hangsúllyal nyitja meg az idei Székelyföld-napokat is. Október 6-15. között a fesztivál bemutatkozási lehetőséget kínál a székelyföldi fotókluboknak, független alkotóknak, határon túli meghívottaknak, de alkalmat kínál a fejlődésre, továbbképzésre is. Ezúttal sok női alkotó is teret kap.
2023. szeptember 28., 17:232023. szeptember 28., 17:23
2023. szeptember 28., 17:232023. szeptember 28., 17:23
Vargyasi Levente, a Kovászna Megyei Művelődési Központ (KMMK) munkatársa, a fotófesztivál főszervezője csütörtökön sajtótájékoztatón ismertette a részleteket. Mint kiderült:
Mindjárt az elején, október 6-án, jövő pénteken a KMMK a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérrel együtt mutatja be Ujj Zsuzsi magyarországi költő, performer, fotós, dalszerző és előadóművész munkáit, a múlt század nyolcvanas éveiben megörökített fotós performanszait. A művésznő a hét folyamán (október 12-én) Darvas Kristóf által kísérve koncertet is tart.
Állandó programpontja a fesztiválnak a székelyföldi fotóklubok közös tárlata, amelyre idén – egy kivételével – minden működő magyar fotóklub benevezett tagjai egy-egy alkotásával.
Afüggetlen fotósoknak is versenyt hirdetett a Kovászna Megyei Művelődési Központ: erre 32-en neveztek be. Az ő fotóikból létrejött kiállítást a székelyföldi fotóklubokéval együtt október 7-én, szombaton 11-kor nyitják meg a szervezők.
Jövő szombat különösen sűrű programfelhozatalt kínál: a fotóklubok szemléje mellett többek között műhelymunkát is, amely szintén egy biztos pontja a Visor fesztivál műsorának. Idén a mozgó járműből való fotózásban mélyítené el a jelentkezőket Feleki István, aki saját képei tematikájához kapcsolódva tanítja a mozgásfotózást. A helyekre előregisztrációt hirdettek, a workshop 20 fővel indul. Feleki saját, erdélyi utazásain készült képeiből Trans-paysage címmel a Lábasházban nyílik kiállítás.
Még ugyanaznap a művészetre nyitottak a műfajok egymásba hajlását, összekapaszkodását tapasztalhatják meg Cári Tibor és Szabó J. Attila koncertjén: a zeneművészek a klasszikus és az elektronikus zenét erős vizuális élménnyel társítják.
A Visor fesztiválprogramhoz és a párhuzamosan zajló Székelyföld-napok műsorához egyaránt hozzátartozik az az esztelneki rendezvény, amelyen
A továbbiakban a fesztiválon a női jégkorongozókat fényképező Fodor Zsuzsánnával való beszélgetésre és tárlatra várják a helyi hokisokat is, akik között szintén van női játékos. Végül, október 14-én egy nyílt, természetfotósoknak és az e műfaj iránt érdeklődőknek szól a Vadon Egyesülettel együtt szervezett, A földanya titkai című konferencia, amelynek meghívottjai neves fotósok: Radisics Milán, Ujjvárossy Zsolt, Kiss Szilveszter.
A műhelymunka kivételével minden programpont ingyenesen élvezhető bárki számára.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!