
Javul a járványhelyzet. Az utóbbi napokban elkezdtek csökkenni a fertőzöttségi mutatók Hargita megyében. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei községek és városok 20 százalékában még 10 ezrelék fölött van a fertőzési ráta, ugyanakkor négyre nőtt azoknak a településeknek a száma, ahol 3 ezrelék alá csökkent a mutató értéke. A megbetegedések gyakorisága a megyeközpontban, Csíkszeredában a legmagasabb, a legalacsonyabb pedig Kászonaltíz községben.
2022. február 08., 08:522022. február 08., 08:52
2022. február 08., 10:282022. február 08., 10:28
A január végi adatokhoz képest látszólag lassult a koronavírus terjedése Hargita megyében, és a napi járványügyi jelentés szerint is csökken a megye fertőzöttségi mutatója, ami 9,1 ezrelék volt hétfőn. Hasonló a helyzet a megye településeinek a többségén is:
Az igazolt koronavírus-fertőzések 14 napra átlagolt gyakorisága Csíkszeredában a legmagasabb, 15,99 ezrelékes. Tizenhárom területi közigazgatási egység van még a megyében, ahol ez az érték továbbra is 10 ezrelék fölött van: Nagygalambfalva (14,43 ezrelék), Fenyéd (13,84), Gyergyótölgyes (13,71), Csíkpálfalva (13,44), Székelyudvarhely (13,16), Csíkszentlélek (12,16), Csíkrákos (11,93), Salamás (11,36), Székelykeresztúr (11,7), Zetelaka (11,66), Parajd (11,06), Vasláb (10,18) és Maroshévíz (10,09).
A Hargita megyei egészségügyi szakhatóság hétfői járványügyi adatai szerint már négy település van a megyében, ahol az utóbbi két hétben igazolt fertőzések ezer lakosra vetített átlaga nem éri el a 3-at, tehát ezeken a településeken 3 ezrelék alatti a fertőzöttségi mutató értéke: Gyergyóremete (2,98), Kápolnásfalu (2,31), Gyimesfelsőlok (2,07) és Kászonaltíz (1,77).
Az országos adatok is hasonló tendenciát mutatnak, csökken az igazolt megbetegedések száma. A tesztpozitivitási ráta azonban továbbra is magas, a hétfői adatok szerint 32,25 százalékos országszerte, ami továbbra is a vírus erős közösségi terjedésére utal.
Még mindig magas a fertőzöttség Maros megyében
Maros megyében öt település esetében a fertőzöttségi arány meghaladja a 20 ezreléket és 21 település esetében 10 ezreléknél nagyobb. A lakosság számához képest sok, új megbetegedést jelentettek Marosvásárhelyen és a peremtelepülésein: Marosszentkirályon, Koronkán, Marosszentannán, Jedden, Marosszentgyörgyön. Marosvásárhelyen az elmúlt 14 napban 3436 koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak, így a fertőzöttségi arány 23 ezrelékre nőtt. Maros megye többi városában is elég nagy a fertőzöttek száma: Szovátán 153, Marosludason 244, Szászrégenben 467, Segesváron 312, Nyárádszeredában 55 beteg van. Megyeszinten a fertőzöttségi arány Marosszentkirályon a legnagyobb, 26,86, míg legkisebb Kibéden és Székelyvéckén, ahol 3, illetve 1 fertőzöttet azonosítottak az elmúlt két hét alatt. Maros megyében 13,41 ezrelék a fertőzöttségi mutató.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.