
Javul a járványhelyzet. Az utóbbi napokban elkezdtek csökkenni a fertőzöttségi mutatók Hargita megyében. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei községek és városok 20 százalékában még 10 ezrelék fölött van a fertőzési ráta, ugyanakkor négyre nőtt azoknak a településeknek a száma, ahol 3 ezrelék alá csökkent a mutató értéke. A megbetegedések gyakorisága a megyeközpontban, Csíkszeredában a legmagasabb, a legalacsonyabb pedig Kászonaltíz községben.
2022. február 08., 08:522022. február 08., 08:52
2022. február 08., 10:282022. február 08., 10:28
A január végi adatokhoz képest látszólag lassult a koronavírus terjedése Hargita megyében, és a napi járványügyi jelentés szerint is csökken a megye fertőzöttségi mutatója, ami 9,1 ezrelék volt hétfőn. Hasonló a helyzet a megye településeinek a többségén is:
Az igazolt koronavírus-fertőzések 14 napra átlagolt gyakorisága Csíkszeredában a legmagasabb, 15,99 ezrelékes. Tizenhárom területi közigazgatási egység van még a megyében, ahol ez az érték továbbra is 10 ezrelék fölött van: Nagygalambfalva (14,43 ezrelék), Fenyéd (13,84), Gyergyótölgyes (13,71), Csíkpálfalva (13,44), Székelyudvarhely (13,16), Csíkszentlélek (12,16), Csíkrákos (11,93), Salamás (11,36), Székelykeresztúr (11,7), Zetelaka (11,66), Parajd (11,06), Vasláb (10,18) és Maroshévíz (10,09).
A Hargita megyei egészségügyi szakhatóság hétfői járványügyi adatai szerint már négy település van a megyében, ahol az utóbbi két hétben igazolt fertőzések ezer lakosra vetített átlaga nem éri el a 3-at, tehát ezeken a településeken 3 ezrelék alatti a fertőzöttségi mutató értéke: Gyergyóremete (2,98), Kápolnásfalu (2,31), Gyimesfelsőlok (2,07) és Kászonaltíz (1,77).
Az országos adatok is hasonló tendenciát mutatnak, csökken az igazolt megbetegedések száma. A tesztpozitivitási ráta azonban továbbra is magas, a hétfői adatok szerint 32,25 százalékos országszerte, ami továbbra is a vírus erős közösségi terjedésére utal.
Még mindig magas a fertőzöttség Maros megyében
Maros megyében öt település esetében a fertőzöttségi arány meghaladja a 20 ezreléket és 21 település esetében 10 ezreléknél nagyobb. A lakosság számához képest sok, új megbetegedést jelentettek Marosvásárhelyen és a peremtelepülésein: Marosszentkirályon, Koronkán, Marosszentannán, Jedden, Marosszentgyörgyön. Marosvásárhelyen az elmúlt 14 napban 3436 koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak, így a fertőzöttségi arány 23 ezrelékre nőtt. Maros megye többi városában is elég nagy a fertőzöttek száma: Szovátán 153, Marosludason 244, Szászrégenben 467, Segesváron 312, Nyárádszeredában 55 beteg van. Megyeszinten a fertőzöttségi arány Marosszentkirályon a legnagyobb, 26,86, míg legkisebb Kibéden és Székelyvéckén, ahol 3, illetve 1 fertőzöttet azonosítottak az elmúlt két hét alatt. Maros megyében 13,41 ezrelék a fertőzöttségi mutató.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).