
Javul a járványhelyzet. Az utóbbi napokban elkezdtek csökkenni a fertőzöttségi mutatók Hargita megyében. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei községek és városok 20 százalékában még 10 ezrelék fölött van a fertőzési ráta, ugyanakkor négyre nőtt azoknak a településeknek a száma, ahol 3 ezrelék alá csökkent a mutató értéke. A megbetegedések gyakorisága a megyeközpontban, Csíkszeredában a legmagasabb, a legalacsonyabb pedig Kászonaltíz községben.
2022. február 08., 08:522022. február 08., 08:52
2022. február 08., 10:282022. február 08., 10:28
A január végi adatokhoz képest látszólag lassult a koronavírus terjedése Hargita megyében, és a napi járványügyi jelentés szerint is csökken a megye fertőzöttségi mutatója, ami 9,1 ezrelék volt hétfőn. Hasonló a helyzet a megye településeinek a többségén is:
Az igazolt koronavírus-fertőzések 14 napra átlagolt gyakorisága Csíkszeredában a legmagasabb, 15,99 ezrelékes. Tizenhárom területi közigazgatási egység van még a megyében, ahol ez az érték továbbra is 10 ezrelék fölött van: Nagygalambfalva (14,43 ezrelék), Fenyéd (13,84), Gyergyótölgyes (13,71), Csíkpálfalva (13,44), Székelyudvarhely (13,16), Csíkszentlélek (12,16), Csíkrákos (11,93), Salamás (11,36), Székelykeresztúr (11,7), Zetelaka (11,66), Parajd (11,06), Vasláb (10,18) és Maroshévíz (10,09).
A Hargita megyei egészségügyi szakhatóság hétfői járványügyi adatai szerint már négy település van a megyében, ahol az utóbbi két hétben igazolt fertőzések ezer lakosra vetített átlaga nem éri el a 3-at, tehát ezeken a településeken 3 ezrelék alatti a fertőzöttségi mutató értéke: Gyergyóremete (2,98), Kápolnásfalu (2,31), Gyimesfelsőlok (2,07) és Kászonaltíz (1,77).
Az országos adatok is hasonló tendenciát mutatnak, csökken az igazolt megbetegedések száma. A tesztpozitivitási ráta azonban továbbra is magas, a hétfői adatok szerint 32,25 százalékos országszerte, ami továbbra is a vírus erős közösségi terjedésére utal.
Még mindig magas a fertőzöttség Maros megyében
Maros megyében öt település esetében a fertőzöttségi arány meghaladja a 20 ezreléket és 21 település esetében 10 ezreléknél nagyobb. A lakosság számához képest sok, új megbetegedést jelentettek Marosvásárhelyen és a peremtelepülésein: Marosszentkirályon, Koronkán, Marosszentannán, Jedden, Marosszentgyörgyön. Marosvásárhelyen az elmúlt 14 napban 3436 koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak, így a fertőzöttségi arány 23 ezrelékre nőtt. Maros megye többi városában is elég nagy a fertőzöttek száma: Szovátán 153, Marosludason 244, Szászrégenben 467, Segesváron 312, Nyárádszeredában 55 beteg van. Megyeszinten a fertőzöttségi arány Marosszentkirályon a legnagyobb, 26,86, míg legkisebb Kibéden és Székelyvéckén, ahol 3, illetve 1 fertőzöttet azonosítottak az elmúlt két hét alatt. Maros megyében 13,41 ezrelék a fertőzöttségi mutató.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.