
Javul a járványhelyzet. Az utóbbi napokban elkezdtek csökkenni a fertőzöttségi mutatók Hargita megyében. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei községek és városok 20 százalékában még 10 ezrelék fölött van a fertőzési ráta, ugyanakkor négyre nőtt azoknak a településeknek a száma, ahol 3 ezrelék alá csökkent a mutató értéke. A megbetegedések gyakorisága a megyeközpontban, Csíkszeredában a legmagasabb, a legalacsonyabb pedig Kászonaltíz községben.
2022. február 08., 08:522022. február 08., 08:52
2022. február 08., 10:282022. február 08., 10:28
A január végi adatokhoz képest látszólag lassult a koronavírus terjedése Hargita megyében, és a napi járványügyi jelentés szerint is csökken a megye fertőzöttségi mutatója, ami 9,1 ezrelék volt hétfőn. Hasonló a helyzet a megye településeinek a többségén is:
Az igazolt koronavírus-fertőzések 14 napra átlagolt gyakorisága Csíkszeredában a legmagasabb, 15,99 ezrelékes. Tizenhárom területi közigazgatási egység van még a megyében, ahol ez az érték továbbra is 10 ezrelék fölött van: Nagygalambfalva (14,43 ezrelék), Fenyéd (13,84), Gyergyótölgyes (13,71), Csíkpálfalva (13,44), Székelyudvarhely (13,16), Csíkszentlélek (12,16), Csíkrákos (11,93), Salamás (11,36), Székelykeresztúr (11,7), Zetelaka (11,66), Parajd (11,06), Vasláb (10,18) és Maroshévíz (10,09).
A Hargita megyei egészségügyi szakhatóság hétfői járványügyi adatai szerint már négy település van a megyében, ahol az utóbbi két hétben igazolt fertőzések ezer lakosra vetített átlaga nem éri el a 3-at, tehát ezeken a településeken 3 ezrelék alatti a fertőzöttségi mutató értéke: Gyergyóremete (2,98), Kápolnásfalu (2,31), Gyimesfelsőlok (2,07) és Kászonaltíz (1,77).
Az országos adatok is hasonló tendenciát mutatnak, csökken az igazolt megbetegedések száma. A tesztpozitivitási ráta azonban továbbra is magas, a hétfői adatok szerint 32,25 százalékos országszerte, ami továbbra is a vírus erős közösségi terjedésére utal.
Még mindig magas a fertőzöttség Maros megyében
Maros megyében öt település esetében a fertőzöttségi arány meghaladja a 20 ezreléket és 21 település esetében 10 ezreléknél nagyobb. A lakosság számához képest sok, új megbetegedést jelentettek Marosvásárhelyen és a peremtelepülésein: Marosszentkirályon, Koronkán, Marosszentannán, Jedden, Marosszentgyörgyön. Marosvásárhelyen az elmúlt 14 napban 3436 koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak, így a fertőzöttségi arány 23 ezrelékre nőtt. Maros megye többi városában is elég nagy a fertőzöttek száma: Szovátán 153, Marosludason 244, Szászrégenben 467, Segesváron 312, Nyárádszeredában 55 beteg van. Megyeszinten a fertőzöttségi arány Marosszentkirályon a legnagyobb, 26,86, míg legkisebb Kibéden és Székelyvéckén, ahol 3, illetve 1 fertőzöttet azonosítottak az elmúlt két hét alatt. Maros megyében 13,41 ezrelék a fertőzöttségi mutató.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.