Fotó: László Ildikó
Gyermekvállalás, szülőföldön maradás a Székelyföldön címmel zajlott beszélgetés a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) vándorbölcsőprogramjáról Tusványos első napján, a Mikó Imre-sátorban. Az eseményen – rendhagyó módon – bölcsőátadás is történt, ezúttal egy ötödik gyermekét váró csíkszentmártoni család vehette át a bölcsőt születendő gyermekük számára.
2022. július 20., 14:322022. július 20., 14:32
Az NSKI vándorbölcsőprogramja Magyarországon indult: a Kopp Mária által alapított Három Királyfi Három Királylány Mozgalom gyermekszülésre buzdító felhívását olvasva Czotter András gyáli asztalosmester elkészített egy bölcsőt, amelyet felajánlott a mozgalomhoz kötődő családoknak. Azt a bizonyos bölcsőt aztán több másik is követte, amelyek azóta is
2018 márciusában aztán Székelyföldre is kiterjesztették a vándorbölcső-adományozást. Azóta számtalan család igényelte már születendő gyermeke számára a bölcsőt.
Az eseményen a program Székelyföldön tevékenykedő önkéntesei – akik mindannyian többgyerekes szülők – beszélgettek Sepsiszéki-Nagy Balázzsal, a kutatóintézet programkoordinátorával saját tapasztalataikról, élményeikről, a gyermekvállalás fontosságáról.
Fotó: László Ildikó
Mint a programkoordinátor fogalmazott, a bölcsőprogram egy különleges magyar válasz a jelenlegi világ helyzetére, amikor Európa elöregedőben van, hiszen
A beszélgetés moderátora hozzátette, székelyföldi sajátosság, hogy templomi gyülekezetek előtt adják át a bölcsőket, és az a tapasztalat, hogy a közösség előtt történő átadás motiválja a jelenlévőket: „így
– fogalmazott.
Fotó: László Ildikó
Ezt erősítette meg Balázs-Kercsó Eszter is, a gyergyószentmiklósi vándorbölcsőprogram önkéntese. Úgy érzi, hogy minden alkalommal, amikor egy általa szervezett bölcsőátadás végbemegy, ő gazdagodik. Tapasztalata szerint
Vágási Emese is hozzájuk hasonlóan vélekedik: az óvónő a csíkszentmártoni vándorbölcsőprogram önkéntese, és 2018-ban maga is bölcsőt igényelt gyermeke számára. Tapasztalata szerint a településen belüli kapcsolatok mélyítésére is szolgál a program, ugyanakkor az ő véleménye szerint is
A beszélgetés résztvevői voltak Kristály József és Katalin nyolcgyermekes szülők is, akik Csíkszentdomokoson segítik a vándorbölcsőprogram működését. Mindketten nagy családból származnak, s mint a családfő fogalmazott, az első két gyerekük után jött az életükbe a felismerés, miszerint
Fotó: László Ildikó
Ezt követően egyre népesebb lett a család. „A gyermekvállalás döntés. Akarok az élet mellett dönteni, vagy sem?” – egészítette ki a családfő gondolatait nagy egyetértésben a feleség. Mint mondták, lakhelyükön egyre többen döntenek fiatalon a családalapítás mellett, ami szintén fontos szempont, ha valaki nagy családot szeretne. A népes családot áldásnak nevezték, kiemelve, hogy
A beszélgetést követően rendhagyó módon, a helyszínen adtak át egy vándorbölcsőt, amelyet Potyó Éva és Balázs csíkszentmártoni négygyerekes szülők igényeltek, ötödik születendő gyermekük számára.
Fotó: László Ildikó
Az átadáson jelen volt Szász Jenő, az NSKI elnöke is, aki néhány szót is intézett a bölcsőt igénylő családhoz, akikről véleménye szerint példát lehetne venni.
Az elnök ezt követően egy saját emlékét osztotta meg a jelenlévőkkel, a gyerekvállalás fontosságát emelve ki belőle, amely – mint fogalmazott – egy életre szóló küldetés és feladat. Zárásként a jelenlévőkhöz fordulva „vállaljunk gyermeket, mert a gyermek jelenti a magyar jövőt” kijelentéssel nyomatékosította előzőleg megosztott gondolatait.
Fotó: Bencze Emese
Ezt követően Bilibók Géza tusnádfürdői plébános megáldotta a vándorbölcsőt, majd ünnepélyes körülmények között átadták az igénylő családnak.
Sepsiszéki-Nagy Balázs zárógondolataiban úgy fogalmazott, hogy a bölcsőnek jelképes jelentése van, fontos mondanivalót hordoz, közvetít, hiszen „az a nemzet, amelyik bölcsőbe fektet, élni akar”.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!