Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc eseményeit elevenítették fel pénteken a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola diákjai a tanintézmény udvarán.
2011. október 21., 23:492011. október 21., 23:49
2011. október 23., 13:412011. október 23., 13:41
1956. október 23-ra emlékeztek a Petőfi iskola udvarán
Az október 23-i események tiszteletére szervezett megemlékezésen Tamási Lajos Piros a vér a pesti utcán című verse hangzott el, majd a diákok nyújtottak rövid történelmi áttekintést az 1956-os forradalom magyarországi és erdélyi vonatkozásairól.
„Az 1956-os forradalom Magyarország népének a sztálinista diktatúra elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, amely a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. A budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, és a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be Csepelen november 11-én. November 4-én a szovjet csapatok hadüzenet nélküli háborút indítottak Magyarország ellen. Az aránytalan túlerővel szemben egyedül maradt ország több napon át folytatott hősi szabadságharca így végül elbukott” – hangzott el a történeti visszatekintésben. Magyarország 1956-os forradalma nem vezetett felkeléshez a romániai magyarság körében, de a forradalom leverése után ürügyül szolgált olyan intézkedésekhez, amelyek jelentősen megnehezítették a romániai magyar kisebbség életét – emlékeztettek a tanulók.
Vorzsák János volt politikai elítélt mesélt a forradalomkor tapasztalt egységről
Vorzsák János volt politikai elítélt beszédében kiemelte: az 1956-os forradalom a magyar történelem egyik legnagyobb és legdicsőségesebb forradalma volt. Az akkori orosz hadsereg, ami a világ egyik legerősebb hadserege volt, Magyarországot néhány nap alatt leigázta. „A magyar forradalmárok és szabadságharcosok nagyon fiatalok voltak, és sok volt közöttük a gyermekkorban lévő is. Magyar fiatalok vívták a szabadságharcot, melyben részt vett az egész magyar nép. Olyan egység nem volt soha, mint 1956-ban. Ha tevékenyen nem is, de lélekben és helyi szervezkedésekben ott voltak az erdélyiek, a felvidékiek és a kárpátaljaik, délvidékiek is. Merem azt állítani, hogy az 1956-os forradalom az egész világ magyarságának a forradalma volt” – hangzott el. „Október 23-a nekünk a legnagyobb ünnep. Mi csak szervezkedtünk, lélekben voltunk ott, és ezért keményen megszenvedtünk. De szép volt ez az élet. Ma sem tennék másként…” – zárta visszaemlékezését a volt politikai elítélt.
Az ünnepség záróakkordjaként Beethoven Egmont-nyitányát hallgatták meg, melyet ’56 őszén sokszor játszottak a rádióban.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!