Csonta László, a Zöld SzékelyFöld Egyesület vezetője veszi át Brüsszelben csütörtökön az Év Fája Európában díjat, amelyet a csíkszentléleki templom előtt álló, több mint ötszáz éves hársfa nyert.
2011. május 24., 14:542011. május 24., 14:54
2011. május 24., 15:432011. május 24., 15:43
A messze földön híres csíkszentléleki hárs. Évszázadok tanúja
A díjat az Év Fája Európában rendezvény fővédnöke, Janez Potcnik, az Európai Unió környezetvédelmi főbiztosa adja át. A csíkszentléleki templom előtt álló, több mint ötszáz éves hársfa 2010 novemberében fölényes győzelemmel nyerte el a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány által szervezett vetélkedőn az Év Fája Romániában címet. Jelképes első helyével a szentléleki hárs idén februárban újra versenybe szállhatott, ezúttal az Év Fája Európában címért. Az öt ország részvételével zajló verseny győztese a csíkszentléleki félezer éves famatuzsálem lett, elnyerve így az Európa Fája címet is.
Az Év Fája Romániában címmel együtt a szervezők 3000 lejt is felajánlottak, melyet a benevező szervezet a fával kapcsolatos tevékenységekre fordíthat. „A pénz hatékony elköltésére több lehetőség is felmerült, végül egy turistaútvonal kijelölése mellett döntöttünk, amely a Hárs útja nevet kapja. Örvendetes, hogy az ötletet felkarolta és támogatta a Csíkszentléleki Polgármesteri Hivatal, a csíkszentléleki Suta közbirtokosság és a csíkmindszenti közbirtokosság is” – újságolta Csonta László. Az elnyert összegből többek között tizenhat irányjelző táblát vásárolnak.
A Hárs útjáról
A Hárs útja 16,5 km hosszúságú, könnyen bejárható turistaútvonal lesz. A csíkszeredai készruhagyár melletti piactérről indulva érinti a valamikori Suta-tavat, Fitódot, a Xántusz-kápolnát, illetve Xántusz-kastélyt, majd a hosszúaszói borvízforrást és templomot. Hosszúaszóról visszatérve Csíkszentlélekre az ötszáz éves famatuzsálemhez érkezik, majd a Véresképet érintve kanyarodik vissza Csíkszeredába. A tervek szerint a turistaútvonal gyalogosan hat óra, kerékpárral két és fél óra alatt járható be.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!