Az utóbbi évek gyakorlatával ellentétben idén egyszerre négy sepsiszentgyörgyi személyiségnek ítélték oda a Pro Urbe-díjat, amelyeket a városnapok zárónapján, vasárnap adták át a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében.
2024. április 28., 19:522024. április 28., 19:52
2024. április 28., 20:042024. április 28., 20:04
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Az utóbbi évek gyakorlatával ellentétben idén egyszerre négy sepsiszentgyörgyi személyiségnek ítélték oda a Pro Urbe-díjat, amelyeket a városnapok zárónapján, vasárnap adták át a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében.
2024. április 28., 19:522024. április 28., 19:52
2024. április 28., 20:042024. április 28., 20:04
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője, Sepsiszentgyörgy számos testvérvárosának képviselői, a helyi tanácsosok, korábbi Pro Urbe-díjasok, a kitüntetett díszpolgárok családtagjai és tisztelői jelentek meg a vasárnapi díjátadón, ahol
Az ünnepségen Vargha Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester – aki egyúttal az ünnepség moderátora is volt – köszöntötte a meghívottakat, a résztvevőket, majd Antal Árpád polgármesternek adta át a szót.
A díjátadót ezúttal a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Terme fogadta be.
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
„Nehéz megszólalni Önök előtt – mondta a polgármester –, de hányszor és hányszor lehetett Önöknek nehéz megszólalni az életük során, és mennyivel nehezebb lehetett tenni, mindig csak tenni és tenni, minden akadály, nehézség és tiltás ellenére, oly sokszor az életút során.” Akikhez szólt, azaz az idei kitüntetettek:
Jánó Mihály művészettörténész a Szent György szobrokról szóló kis tanulmánnyal közvetítette mondanivalóját
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Először Jánó Mihályt méltatta Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója,
Köszönetként Jánó Mihály a sárkányölő Szent György szobrokról nyújtott egy kis körképet.
Zárógondolatként az egyik szobrásznak azt az értelmezését említette, mely szerint az általa elképzelt küzdelem a szent lovag és a sárkány között jelképe lehet annak a küzdelemnek, amelyet az embernek a tudatalatti mélységekből feltörő ismeretlennel kell megküzdenie, de végül képes felülkerekedni.
– idézte Csanád Béla költő sorait.
Kató Béla püspök a díj átvetelekor
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
A „jövőbetekintő” Kató Béla püspököt Klárik Attila, a LAM Alapítvány igazgatója méltatta.
Klárik kiemelte azt, a püspököt jellemző precizitást, mely a „mai kaotikus világban szükségesebb, mint valaha, valamint az embercentrikusságot, mert
A szellemileg, lelkileg erős ember pedig erős közösséget és végső soron nemzetet teremt – vélekedett Klárik.
A kitüntetett elmondta, hogy bár gyakorlatilag csak tizenkét éve a város lakója, de minden ügyében benne volt, mindig tett a fejlesztéséért akkor is, amikor a környék falvaiban szolgált, s akkor is, amikor országos feladatokat is vállalt.
Kató Béla ez alkalommal azt is bejelentette, hogy
Puskás Bálint Zoltánnak gratulál Tóth Birtan Csaba alpolgármester
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybírót, a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi egységének megalapítóját, máltai lovagot Péterfi Ágnes sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész laudálta.
– hallhattuk. „Istené a dicsőség, a mienk a hála és köszönet” – mondta Puskás Bálint Zoltán, aki az élet nagy utazását Szovátán kezdte, de egyszer csak leszállt a sepsiszentgyörgyi állomáson. A város neki lehetőségeket és erőt is adott a feladatok elvégzéséhez.
– jelentette ki.
Carol Santa atlétikaedző többszáz bajnokot nevelt. Szép magyarsággal (is) megköszönte kitüntetését.
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Végül Carol Santa sporttanárt, atlétikaedzőt felterjesztője, Jean Leaua, az Open Mind Ifjúsági Egyesület elnöke méltatta rendkívüli eredményeiért, hiszen
A díjazott edző a maga során először szép magyarsággal, majd románul köszönte meg a díjat, azt, hogy értékelik tevékenységét, és ezzel jelzik azt is, hogy a sport is fontos a közösség életében. Nem is képzelte volna, hogy Sepsiszentgyörgyből ilyen sportparadicsom lesz – tette hozzá.
A Pro Urbe-díjat Sepsiszentgyörgy 1997 óta ítéli meg olyan személyiségeknek, akik a városért és a közösségért végeznek önzetlen munkát. A kitüntető címet hetvenedik életévét betöltött, arra érdemes személy kaphatja meg, aki munkásságával öregbítette a háromszéki megyeszékhely hírnevét városi, megyei, országos vagy nemzetközi téren „pénz és taps nélkül”, függetlenül állampolgárságtól, nemzetiségtől, lakóhelytől, nemtől, illetve felekezeti- és politikai hovatartozástól.
Az idei Pro Urbe-díjasok neve is felkerült a táblára.
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
szóljon hozzá!