Hirdetés
Hirdetés

Átadták a Pro Urbe-díjakat Sepsiszentgyörgyön

Az utóbbi évek gyakorlatával ellentétben idén egyszerre négy sepsiszentgyörgyi személyiségnek ítélték oda a Pro Urbe-díjat, amelyeket a városnapok zárónapján, vasárnap adták át a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében.

Bodor Tünde

2024. április 28., 19:522024. április 28., 19:52

2024. április 28., 20:042024. április 28., 20:04

•  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Az utóbbi évek gyakorlatával ellentétben idén egyszerre négy sepsiszentgyörgyi személyiségnek ítélték oda a Pro Urbe-díjat, amelyeket a városnapok zárónapján, vasárnap adták át a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében.

Bodor Tünde

2024. április 28., 19:522024. április 28., 19:52

2024. április 28., 20:042024. április 28., 20:04

•  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője, Sepsiszentgyörgy számos testvérvárosának képviselői, a helyi tanácsosok, korábbi Pro Urbe-díjasok, a kitüntetett díszpolgárok családtagjai és tisztelői jelentek meg a vasárnapi díjátadón, ahol

a négy kitüntetett átvehette oklevelét, emlékérmét, majd nevük is felkerült a város díjazottainak nevét, fényképét tartalmazó táblára.

Az ünnepségen Vargha Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester – aki egyúttal az ünnepség moderátora is volt – köszöntötte a meghívottakat, a résztvevőket, majd Antal Árpád polgármesternek adta át a szót.

Hirdetés
A díjátadót ezúttal a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Terme fogadta be. •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

A díjátadót ezúttal a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Terme fogadta be.

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

„Nehéz megszólalni Önök előtt – mondta a polgármester –, de hányszor és hányszor lehetett Önöknek nehéz megszólalni az életük során, és mennyivel nehezebb lehetett tenni, mindig csak tenni és tenni, minden akadály, nehézség és tiltás ellenére, oly sokszor az életút során.” Akikhez szólt, azaz az idei kitüntetettek:

Jánó Mihály művészettörténész, Kató Béla református püspök, Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybíró és Carol Santa érdemes edző – utóbbi a román közösség képviseletében.
Jánó Mihály művészettörténész a Szent György szobrokról szóló kis tanulmánnyal közvetítette mondanivalóját •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Jánó Mihály művészettörténész a Szent György szobrokról szóló kis tanulmánnyal közvetítette mondanivalóját

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Először Jánó Mihályt méltatta Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója,

a művészettörténész legnagyobb érdemeiként a Szent László falképek kutatásában végzett hiánypótló munkáját, a kiváló szervezőkészséget, jó humorát és a vele folytatott jókedélyű, baráti beszélgetéseket.

Köszönetként Jánó Mihály a sárkányölő Szent György szobrokról nyújtott egy kis körképet.

Zárógondolatként az egyik szobrásznak azt az értelmezését említette, mely szerint az általa elképzelt küzdelem a szent lovag és a sárkány között jelképe lehet annak a küzdelemnek, amelyet az embernek a tudatalatti mélységekből feltörő ismeretlennel kell megküzdenie, de végül képes felülkerekedni.

Idézet
Benned emeli Szent György jó vitéz/győztes lándzsáját a szörnyeteg ellen”

– idézte Csanád Béla költő sorait.

Kató Béla püspök a díj átvetelekor •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Kató Béla püspök a díj átvetelekor

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

A „jövőbetekintő” Kató Béla püspököt Klárik Attila, a LAM Alapítvány igazgatója méltatta.

A LAM Alapítvány léte, annyi más intézményé is, Kató Béla kezdeményezésének köszönhető, ugyanúgy, mint a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karán négy szak elindítása, a Szilvássy Carola idősotthon vagy református óvoda építése.

Klárik kiemelte azt, a püspököt jellemző precizitást, mely a „mai kaotikus világban szükségesebb, mint valaha, valamint az embercentrikusságot, mert

Idézet
minden Kató Béla által teremtett intézmény célja, hogy az ember tudását, szellemét folyamatosan fejlessze”.

A szellemileg, lelkileg erős ember pedig erős közösséget és végső soron nemzetet teremt – vélekedett Klárik.

A kitüntetett elmondta, hogy bár gyakorlatilag csak tizenkét éve a város lakója, de minden ügyében benne volt, mindig tett a fejlesztéséért akkor is, amikor a környék falvaiban szolgált, s akkor is, amikor országos feladatokat is vállalt.

Kató Béla ez alkalommal azt is bejelentette, hogy

egy hónap múlva kezdődik a Sapientia sepsiszentgyörgyi kampuszának építése, szerinte elkészülte után ez ad majd inkább okot az elismerésre.
Puskás Bálint Zoltánnak gratulál Tóth Birtan Csaba alpolgármester •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Puskás Bálint Zoltánnak gratulál Tóth Birtan Csaba alpolgármester

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Lehetőségeket, közösséget, erőt kapott Sepsiszentgyörgytől

Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybírót, a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi egységének megalapítóját, máltai lovagot Péterfi Ágnes sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész laudálta.

Idézet
Az ő élete átitatódik nemzeti identitástudattal, a hittel és nagyon aktívan jelen van a segítségnyújtásban. Sokszor kellett bátornak lennie, megtette, sokszor kellett kiállni ügyekért, amit mindig vállalt. Istentől kapott talentumaival jól gazdálkodott, a közjóra, a közösségre fordította azokat”

– hallhattuk. „Istené a dicsőség, a mienk a hála és köszönet” – mondta Puskás Bálint Zoltán, aki az élet nagy utazását Szovátán kezdte, de egyszer csak leszállt a sepsiszentgyörgyi állomáson. A város neki lehetőségeket és erőt is adott a feladatok elvégzéséhez.

Idézet
Ha valaha valami megvalósításom, sikerem volt az életben, azt ennek a közösségnek köszönhetem”

– jelentette ki.

Carol Santa atlétikaedző többszáz bajnokot nevelt. Szép magyarsággal (is) megköszönte kitüntetését. •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Carol Santa atlétikaedző többszáz bajnokot nevelt. Szép magyarsággal (is) megköszönte kitüntetését.

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Végül Carol Santa sporttanárt, atlétikaedzőt felterjesztője, Jean Leaua, az Open Mind Ifjúsági Egyesület elnöke méltatta rendkívüli eredményeiért, hiszen

az évtizedek folyamán több száz országos, Balkán-, Európa-bajnok került ki a keze alól, sőt, az olimpiára is kijutott tanítványaival.

A díjazott edző a maga során először szép magyarsággal, majd románul köszönte meg a díjat, azt, hogy értékelik tevékenységét, és ezzel jelzik azt is, hogy a sport is fontos a közösség életében. Nem is képzelte volna, hogy Sepsiszentgyörgyből ilyen sportparadicsom lesz – tette hozzá.

A Pro Urbe-díjat Sepsiszentgyörgy 1997 óta ítéli meg olyan személyiségeknek, akik a városért és a közösségért végeznek önzetlen munkát. A kitüntető címet hetvenedik életévét betöltött, arra érdemes személy kaphatja meg, aki munkásságával öregbítette a háromszéki megyeszékhely hírnevét városi, megyei, országos vagy nemzetközi téren „pénz és taps nélkül”, függetlenül állampolgárságtól, nemzetiségtől, lakóhelytől, nemtől, illetve felekezeti- és politikai hovatartozástól.

Az idei Pro Urbe-díjasok neve is felkerült a táblára. •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Az idei Pro Urbe-díjasok neve is felkerült a táblára.

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

•  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen

A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette
2026. június 28., vasárnap

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban

Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban
2026. június 28., vasárnap

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel

10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

A székelyföldi megyékben is korlátozzák a teherautó-forgalmat a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.

A székelyföldi megyékben is korlátozzák a teherautó-forgalmat a hőség miatt
2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
Hirdetés