Hirdetés
Hirdetés

Átadták a Pro Urbe-díjakat Sepsiszentgyörgyön

Az utóbbi évek gyakorlatával ellentétben idén egyszerre négy sepsiszentgyörgyi személyiségnek ítélték oda a Pro Urbe-díjat, amelyeket a városnapok zárónapján, vasárnap adták át a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében.

Bodor Tünde

2024. április 28., 19:522024. április 28., 19:52

2024. április 28., 20:042024. április 28., 20:04

•  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Az utóbbi évek gyakorlatával ellentétben idén egyszerre négy sepsiszentgyörgyi személyiségnek ítélték oda a Pro Urbe-díjat, amelyeket a városnapok zárónapján, vasárnap adták át a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében.

Bodor Tünde

2024. április 28., 19:522024. április 28., 19:52

2024. április 28., 20:042024. április 28., 20:04

•  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője, Sepsiszentgyörgy számos testvérvárosának képviselői, a helyi tanácsosok, korábbi Pro Urbe-díjasok, a kitüntetett díszpolgárok családtagjai és tisztelői jelentek meg a vasárnapi díjátadón, ahol

a négy kitüntetett átvehette oklevelét, emlékérmét, majd nevük is felkerült a város díjazottainak nevét, fényképét tartalmazó táblára.

Az ünnepségen Vargha Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester – aki egyúttal az ünnepség moderátora is volt – köszöntötte a meghívottakat, a résztvevőket, majd Antal Árpád polgármesternek adta át a szót.

Hirdetés
A díjátadót ezúttal a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Terme fogadta be. •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

A díjátadót ezúttal a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Terme fogadta be.

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

„Nehéz megszólalni Önök előtt – mondta a polgármester –, de hányszor és hányszor lehetett Önöknek nehéz megszólalni az életük során, és mennyivel nehezebb lehetett tenni, mindig csak tenni és tenni, minden akadály, nehézség és tiltás ellenére, oly sokszor az életút során.” Akikhez szólt, azaz az idei kitüntetettek:

Jánó Mihály művészettörténész, Kató Béla református püspök, Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybíró és Carol Santa érdemes edző – utóbbi a román közösség képviseletében.
Jánó Mihály művészettörténész a Szent György szobrokról szóló kis tanulmánnyal közvetítette mondanivalóját •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Jánó Mihály művészettörténész a Szent György szobrokról szóló kis tanulmánnyal közvetítette mondanivalóját

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Először Jánó Mihályt méltatta Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója,

a művészettörténész legnagyobb érdemeiként a Szent László falképek kutatásában végzett hiánypótló munkáját, a kiváló szervezőkészséget, jó humorát és a vele folytatott jókedélyű, baráti beszélgetéseket.

Köszönetként Jánó Mihály a sárkányölő Szent György szobrokról nyújtott egy kis körképet.

Zárógondolatként az egyik szobrásznak azt az értelmezését említette, mely szerint az általa elképzelt küzdelem a szent lovag és a sárkány között jelképe lehet annak a küzdelemnek, amelyet az embernek a tudatalatti mélységekből feltörő ismeretlennel kell megküzdenie, de végül képes felülkerekedni.

Idézet
Benned emeli Szent György jó vitéz/győztes lándzsáját a szörnyeteg ellen”

– idézte Csanád Béla költő sorait.

Kató Béla püspök a díj átvetelekor •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Kató Béla püspök a díj átvetelekor

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

A „jövőbetekintő” Kató Béla püspököt Klárik Attila, a LAM Alapítvány igazgatója méltatta.

A LAM Alapítvány léte, annyi más intézményé is, Kató Béla kezdeményezésének köszönhető, ugyanúgy, mint a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karán négy szak elindítása, a Szilvássy Carola idősotthon vagy református óvoda építése.

Klárik kiemelte azt, a püspököt jellemző precizitást, mely a „mai kaotikus világban szükségesebb, mint valaha, valamint az embercentrikusságot, mert

Idézet
minden Kató Béla által teremtett intézmény célja, hogy az ember tudását, szellemét folyamatosan fejlessze”.

A szellemileg, lelkileg erős ember pedig erős közösséget és végső soron nemzetet teremt – vélekedett Klárik.

A kitüntetett elmondta, hogy bár gyakorlatilag csak tizenkét éve a város lakója, de minden ügyében benne volt, mindig tett a fejlesztéséért akkor is, amikor a környék falvaiban szolgált, s akkor is, amikor országos feladatokat is vállalt.

Kató Béla ez alkalommal azt is bejelentette, hogy

egy hónap múlva kezdődik a Sapientia sepsiszentgyörgyi kampuszának építése, szerinte elkészülte után ez ad majd inkább okot az elismerésre.
Puskás Bálint Zoltánnak gratulál Tóth Birtan Csaba alpolgármester •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Puskás Bálint Zoltánnak gratulál Tóth Birtan Csaba alpolgármester

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Lehetőségeket, közösséget, erőt kapott Sepsiszentgyörgytől

Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybírót, a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi egységének megalapítóját, máltai lovagot Péterfi Ágnes sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész laudálta.

Idézet
Az ő élete átitatódik nemzeti identitástudattal, a hittel és nagyon aktívan jelen van a segítségnyújtásban. Sokszor kellett bátornak lennie, megtette, sokszor kellett kiállni ügyekért, amit mindig vállalt. Istentől kapott talentumaival jól gazdálkodott, a közjóra, a közösségre fordította azokat”

– hallhattuk. „Istené a dicsőség, a mienk a hála és köszönet” – mondta Puskás Bálint Zoltán, aki az élet nagy utazását Szovátán kezdte, de egyszer csak leszállt a sepsiszentgyörgyi állomáson. A város neki lehetőségeket és erőt is adott a feladatok elvégzéséhez.

Idézet
Ha valaha valami megvalósításom, sikerem volt az életben, azt ennek a közösségnek köszönhetem”

– jelentette ki.

Carol Santa atlétikaedző többszáz bajnokot nevelt. Szép magyarsággal (is) megköszönte kitüntetését. •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Carol Santa atlétikaedző többszáz bajnokot nevelt. Szép magyarsággal (is) megköszönte kitüntetését.

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Végül Carol Santa sporttanárt, atlétikaedzőt felterjesztője, Jean Leaua, az Open Mind Ifjúsági Egyesület elnöke méltatta rendkívüli eredményeiért, hiszen

az évtizedek folyamán több száz országos, Balkán-, Európa-bajnok került ki a keze alól, sőt, az olimpiára is kijutott tanítványaival.

A díjazott edző a maga során először szép magyarsággal, majd románul köszönte meg a díjat, azt, hogy értékelik tevékenységét, és ezzel jelzik azt is, hogy a sport is fontos a közösség életében. Nem is képzelte volna, hogy Sepsiszentgyörgyből ilyen sportparadicsom lesz – tette hozzá.

A Pro Urbe-díjat Sepsiszentgyörgy 1997 óta ítéli meg olyan személyiségeknek, akik a városért és a közösségért végeznek önzetlen munkát. A kitüntető címet hetvenedik életévét betöltött, arra érdemes személy kaphatja meg, aki munkásságával öregbítette a háromszéki megyeszékhely hírnevét városi, megyei, országos vagy nemzetközi téren „pénz és taps nélkül”, függetlenül állampolgárságtól, nemzetiségtől, lakóhelytől, nemtől, illetve felekezeti- és politikai hovatartozástól.

Az idei Pro Urbe-díjasok neve is felkerült a táblára. •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Az idei Pro Urbe-díjasok neve is felkerült a táblára.

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

•  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen

Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.

Négy helyszínen, színes programokkal kezdődnek a városnapok Marosvásárhelyen
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében

Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.

Zetelakán volt a legtöbb medveriasztás az év első felében
2026. június 25., csütörtök

Mikor lesz vége az utcafelújításoknak Székelyudvarhelyen?

Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.

Mikor lesz vége az utcafelújításoknak Székelyudvarhelyen?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön

Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön
2026. június 24., szerda

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása

Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása
2026. június 24., szerda

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást

Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára

A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára
2026. június 24., szerda

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában

Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában
2026. június 24., szerda

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban
Hirdetés