Hirdetés
Hirdetés

Átadták a Pro Urbe-díjakat Sepsiszentgyörgyön

Az utóbbi évek gyakorlatával ellentétben idén egyszerre négy sepsiszentgyörgyi személyiségnek ítélték oda a Pro Urbe-díjat, amelyeket a városnapok zárónapján, vasárnap adták át a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében.

Bodor Tünde

2024. április 28., 19:522024. április 28., 19:52

2024. április 28., 20:042024. április 28., 20:04

•  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Az utóbbi évek gyakorlatával ellentétben idén egyszerre négy sepsiszentgyörgyi személyiségnek ítélték oda a Pro Urbe-díjat, amelyeket a városnapok zárónapján, vasárnap adták át a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében.

Bodor Tünde

2024. április 28., 19:522024. április 28., 19:52

2024. április 28., 20:042024. április 28., 20:04

•  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője, Sepsiszentgyörgy számos testvérvárosának képviselői, a helyi tanácsosok, korábbi Pro Urbe-díjasok, a kitüntetett díszpolgárok családtagjai és tisztelői jelentek meg a vasárnapi díjátadón, ahol

a négy kitüntetett átvehette oklevelét, emlékérmét, majd nevük is felkerült a város díjazottainak nevét, fényképét tartalmazó táblára.

Az ünnepségen Vargha Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester – aki egyúttal az ünnepség moderátora is volt – köszöntötte a meghívottakat, a résztvevőket, majd Antal Árpád polgármesternek adta át a szót.

Hirdetés
A díjátadót ezúttal a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Terme fogadta be. •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

A díjátadót ezúttal a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Terme fogadta be.

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

„Nehéz megszólalni Önök előtt – mondta a polgármester –, de hányszor és hányszor lehetett Önöknek nehéz megszólalni az életük során, és mennyivel nehezebb lehetett tenni, mindig csak tenni és tenni, minden akadály, nehézség és tiltás ellenére, oly sokszor az életút során.” Akikhez szólt, azaz az idei kitüntetettek:

Jánó Mihály művészettörténész, Kató Béla református püspök, Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybíró és Carol Santa érdemes edző – utóbbi a román közösség képviseletében.
Jánó Mihály művészettörténész a Szent György szobrokról szóló kis tanulmánnyal közvetítette mondanivalóját •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Jánó Mihály művészettörténész a Szent György szobrokról szóló kis tanulmánnyal közvetítette mondanivalóját

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Először Jánó Mihályt méltatta Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója,

a művészettörténész legnagyobb érdemeiként a Szent László falképek kutatásában végzett hiánypótló munkáját, a kiváló szervezőkészséget, jó humorát és a vele folytatott jókedélyű, baráti beszélgetéseket.

Köszönetként Jánó Mihály a sárkányölő Szent György szobrokról nyújtott egy kis körképet.

Zárógondolatként az egyik szobrásznak azt az értelmezését említette, mely szerint az általa elképzelt küzdelem a szent lovag és a sárkány között jelképe lehet annak a küzdelemnek, amelyet az embernek a tudatalatti mélységekből feltörő ismeretlennel kell megküzdenie, de végül képes felülkerekedni.

Idézet
Benned emeli Szent György jó vitéz/győztes lándzsáját a szörnyeteg ellen”

– idézte Csanád Béla költő sorait.

Kató Béla püspök a díj átvetelekor •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Kató Béla püspök a díj átvetelekor

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

A „jövőbetekintő” Kató Béla püspököt Klárik Attila, a LAM Alapítvány igazgatója méltatta.

A LAM Alapítvány léte, annyi más intézményé is, Kató Béla kezdeményezésének köszönhető, ugyanúgy, mint a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karán négy szak elindítása, a Szilvássy Carola idősotthon vagy református óvoda építése.

Klárik kiemelte azt, a püspököt jellemző precizitást, mely a „mai kaotikus világban szükségesebb, mint valaha, valamint az embercentrikusságot, mert

Idézet
minden Kató Béla által teremtett intézmény célja, hogy az ember tudását, szellemét folyamatosan fejlessze”.

A szellemileg, lelkileg erős ember pedig erős közösséget és végső soron nemzetet teremt – vélekedett Klárik.

A kitüntetett elmondta, hogy bár gyakorlatilag csak tizenkét éve a város lakója, de minden ügyében benne volt, mindig tett a fejlesztéséért akkor is, amikor a környék falvaiban szolgált, s akkor is, amikor országos feladatokat is vállalt.

Kató Béla ez alkalommal azt is bejelentette, hogy

egy hónap múlva kezdődik a Sapientia sepsiszentgyörgyi kampuszának építése, szerinte elkészülte után ez ad majd inkább okot az elismerésre.
Puskás Bálint Zoltánnak gratulál Tóth Birtan Csaba alpolgármester •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Puskás Bálint Zoltánnak gratulál Tóth Birtan Csaba alpolgármester

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Lehetőségeket, közösséget, erőt kapott Sepsiszentgyörgytől

Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybírót, a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi egységének megalapítóját, máltai lovagot Péterfi Ágnes sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész laudálta.

Idézet
Az ő élete átitatódik nemzeti identitástudattal, a hittel és nagyon aktívan jelen van a segítségnyújtásban. Sokszor kellett bátornak lennie, megtette, sokszor kellett kiállni ügyekért, amit mindig vállalt. Istentől kapott talentumaival jól gazdálkodott, a közjóra, a közösségre fordította azokat”

– hallhattuk. „Istené a dicsőség, a mienk a hála és köszönet” – mondta Puskás Bálint Zoltán, aki az élet nagy utazását Szovátán kezdte, de egyszer csak leszállt a sepsiszentgyörgyi állomáson. A város neki lehetőségeket és erőt is adott a feladatok elvégzéséhez.

Idézet
Ha valaha valami megvalósításom, sikerem volt az életben, azt ennek a közösségnek köszönhetem”

– jelentette ki.

Carol Santa atlétikaedző többszáz bajnokot nevelt. Szép magyarsággal (is) megköszönte kitüntetését. •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Carol Santa atlétikaedző többszáz bajnokot nevelt. Szép magyarsággal (is) megköszönte kitüntetését.

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Végül Carol Santa sporttanárt, atlétikaedzőt felterjesztője, Jean Leaua, az Open Mind Ifjúsági Egyesület elnöke méltatta rendkívüli eredményeiért, hiszen

az évtizedek folyamán több száz országos, Balkán-, Európa-bajnok került ki a keze alól, sőt, az olimpiára is kijutott tanítványaival.

A díjazott edző a maga során először szép magyarsággal, majd románul köszönte meg a díjat, azt, hogy értékelik tevékenységét, és ezzel jelzik azt is, hogy a sport is fontos a közösség életében. Nem is képzelte volna, hogy Sepsiszentgyörgyből ilyen sportparadicsom lesz – tette hozzá.

A Pro Urbe-díjat Sepsiszentgyörgy 1997 óta ítéli meg olyan személyiségeknek, akik a városért és a közösségért végeznek önzetlen munkát. A kitüntető címet hetvenedik életévét betöltött, arra érdemes személy kaphatja meg, aki munkásságával öregbítette a háromszéki megyeszékhely hírnevét városi, megyei, országos vagy nemzetközi téren „pénz és taps nélkül”, függetlenül állampolgárságtól, nemzetiségtől, lakóhelytől, nemtől, illetve felekezeti- és politikai hovatartozástól.

Az idei Pro Urbe-díjasok neve is felkerült a táblára. •  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Az idei Pro Urbe-díjasok neve is felkerült a táblára.

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

•  Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
Hirdetés