
Az aszfaltozás megtörtént, kisebb munkálatok maradtak hátra
Fotó: Csató Andrea
Befejeződött az aszfaltozás, most már csak kisebb munkálatok maradtak hátra az alsó- és felsősófalvi utcák felújításából. Azonban a parajdi önkormányzat jelentős önrészt kell előteremtsen a projekt kifizetéséhez.
2024. december 05., 09:342024. december 05., 09:34
Egymillió euróért pályázott az Európai Unió Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynökségénél (AFIR) a parajdi önkormányzat, hogy leaszfaltozhassák Alsó- és Felsősófalva főbb utcáit. A község vezetősége azonban versenyt futott az idővel a projekt megvalósításáért, hiszen a kivitelezést megelőzően a földbe kellett helyezzék az ivó- és szennyvízhálózat vezetékeit

Hosszas pereskedés után újraindult a felsősófalvi ivó- és szennyvízhálózat kiépítéséről szóló projekt, ugyanakkor Alsósófalván is gőzerővel dolgozik egy hasonló beruházáson a kivitelező. A vezetékeknek mielőbb földbe kell kerülniük a főbb utcákban.
Szerencsére a beruházásokat egy adott ponton már párhuzamosan is tudták végezni, így nem kellett lemondjanak az aszfaltozott utakról a településeken.
Nyágrus László, Parajd polgármestere lapunknak elmondta, hogy mostanra befejeződött az aszfaltrétegek leterítése a projektben szereplő utcákban. A továbbiakban az útpadkákat kell még kialakítani, fel kell szerelni a jelzőtáblákat és meg kell oldani az utak jelzéseinek felfestését. A kanálisfedők szintbehelyezése már folyamatban van.
Az elöljárótól azt is megtudtuk, hogy jelentős önrész, közel egymillió euró kifizetésének a terhe hárul az önkormányzatra az elvégzett és még folyamatban lévő munkálatok miatt. Ezt egyrészt az építkezési anyagárak növekedése, másfelöl az előre nem látott munkálatok miatti többletköltségek okozzák.
A projekt megtervezésekor például nem szerepelt a dokumentumokban az aknafedők szintbehelyezése, így azt a helyi költségvetésből kell finanszírozni.
Egyébként összességében közel hét kilométernyi utcát sikerült leaszfaltozniuk a beruházás során.
Jelentős összeget nyert az Anghel Saligny programban pályázó önkormányzat a még fel nem újított parajdi utcák, valamint Alsósófalva Felsősófalva felöli bejáratának leaszfaltozására is. Utóbbi helyszínen hidakat is modernizálnak majd.
Fotó: Csató Andrea
Ez esetben már aláírták a finanszírozási szerződést a fejlesztési minisztériummal, ugyanakkor kivitelezőt is találtak a munka elvégzésére.
A polgármester arról is beszélt, hogy még számos utca van Alsó- és Felsősófalván is, amelyeket nem sikerült felújítani, de a község vezetősége azon fog dolgozni, hogy ezeket is megoldhassák külsős forrásokból.
Előzetes letartóztatásban marad az a hét személy, akik botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira a Récekeresztúr községhez tartozó Kecskehátán – döntött csütörtökön a Kolozs megyei törvényszék.
Megkéselte apját egy 13 éves lány a Temes megyei Bogároson (Bulgăruș), miután a férfi késsel támadt a gyermek édesanyjára – közölte a Temes megyei rendőrség.
Az államalapító Szent István királyra emlékeztek augusztus 20-án Csíkszeredában. A Mikó-vár udvarán tartott ünnepségen a magyar államiság és a keresztény örökség mellett a közösség összetartó ereje, valamint az új kenyér is a középpontba került.
Az Európai Bizottság szerint nincs ok aggodalomra az unió gázellátásának biztonságával kapcsolatban a téli szezon előtt, a gáztározók töltöttsége csaknem 62 százalékos – közölte csütörtökön Eva Hrncirova, a brüsszeli testület illetékes szóvivője.
Lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról augusztus 20-i hatállyal Lázár János, Magyarország előző kormányának közlekedési és beruházási minisztere. A fideszes politikus a Facebook-oldalán jelentette be döntését csütörtök délután.
Péntek és szombat este két zenekar lép fel a kézdivásárhelyi Borudvar színpadán. A koncerthétvége bárki számára ingyenes.
Augusztus hónapban a kerékpárosok, motorkerékpárosok és a rolleresek vannak a rendőrség országos tematikus ellenőrzésének célkeresztjében, mivel az utóbbi időben sokszor voltak balesetek áldozatai vagy éppen okozói.
A NATO megerősítette, hogy a román-ukrán határ közelében észlelt légi tevékenység miatt az éjszaka folyamán riasztott két spanyol F-18-as vadászgép a szövetség parancsnoksága alatt teljesített szolgálatot – jelentette csütörtökön az EFE.
A kormány módosította az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási programról szóló 2004/269-es törvény végrehajtási szabályait, hogy a támogatásra jogosult hátrányos helyzetű családokban nevelkedő tanulók és egyetemisták megvásárolhassák a gépeket.
Szexuális viszony létesítésére akart rávenni egy kiskorú lányt egy tekeújfalusi 21 éves fiatal, a rendőrség hivatalból lépett ez ügyben.
szóljon hozzá!