Fotó: Majnik Zsolt
Aranysarkantyús táncos címet kapott a tusnádfürdői Melles Endre a hétvégén immár 25. alkalommal megrendezett Országos Szólótáncfesztiválon, Békéscsabán. „Úgy próbáltam táncolni, a színpadra lépni, mintha tényleg a Jóistennek táncolnék...” – mondta a néptáncos előadóművész, akivel a versenyről és az élményeiről is beszélgettünk.
2021. november 03., 13:462021. november 03., 13:46
2021. november 03., 14:312021. november 03., 14:31
A 25. Országos Szólótáncfesztivál megszervezése a járványügyi korlátozások miatt az eredeti januári időpontról májusra, később október végére módosult, de ez Melles Endrét nem zökkentette ki, számára ez több felkészülési időt jelentett, ugyanis két kötelező – tyukodi verbunk és a magyarszentbenedeki pontozó – mellett egy szabadon választott tánccal is készülniük kellett a versenyzőknek.
Fotó: Majnik Zsolt
Elmondása szerint ő a felkészülés során nem már meglévő koreográfiákat másol, hanem az adott tánc mozdulatait, figuráit sajátítja el.
„Ő nagyon sok figurát és nagyon sok kombinációt tudott, jól tudta szabadon használni a táncot, és úgy gondoltam, hogy az ő emlékére, meg annak kapcsán, hogy régóta ismerem a táncanyagát és szeretem is, az ő legényesét választom”.
Fotó: Majnik Zsolt
Egyedüli erdélyi versenyzőként azt mondja, a közösségben nem érződnek határok, egymást korrigálják, véleményezik, és sokat tanulhatnak egymástól, emellett barátságok alakulnak ki. „Amikor oda megyek, akkor olyan, mintha haza mennék, egy olyan közösséget találok, akikkel tudok beszélgetni, valójában családias hangulat szokott kialakulni” – tette hozzá.
Fotó: Majnik Zsolt
– meséli a néptáncos.
Fotó: Majnik Zsolt
Melles Endre több versenytársával együtt elnyerte az első Aranysarkantyús táncos címét, a jövőben pedig a másodikat is szeretné megszerezni, elmondása szerint azért, hogy ez által motiváljon más táncosokat, illetve céljai között van a fejlődés és az alkotás is.
Fotó: Melles Endre
Fotó: Melles Endre
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!