
Fotó: Kristó Róbert
Évek óta halogatott intézkedést vezet be csütörtöktől, azaz április elsejétől az Országos Egészségbiztosítási Pénztár: a betegek más megyék gyógyszertáraiban, voltaképpen az országban bárhol kiválthatják vényköteles gyógyszereiket. Ugyanakkor fontos változás, hogy szerdán érvényét veszti számos, a szükségállapot idején meghosszabbított érvényességű küldőpapír.
2021. március 31., 09:002021. március 31., 09:00
2021. március 31., 11:182021. március 31., 11:18
Csütörtöktől lehetővé válik a betegek számára a receptre felírt gyógyszerek más megyékben történő kiváltása is, nem csak olyan gyógyszertárban, amely azzal a megyei egészségbiztosítási pénztárral áll szerződéses viszonyban, amellyel a vényt kiállító orvos is. Az intézkedés egy évek óta tartó halasztást követően kerül bevezetésre.
Az egészségbiztosítási pénztár által személyre szólóan jóváhagyott speciális, drága gyógyszerekre azonban ez az intézkedés nem érvényes, azokat továbbra is csak abban a megyében lehet kiváltani, amelynek az egészségbiztosítási pénztárával szerződéses viszonyban áll a receptet kiállító orvos.
Az új, éves keretszerződés elfogadása után a gyógyszertárak új szerződést kötnek majd az egészségbiztosítási pénztárral, ezek a szerződések pedig július elsején lépnek érvénybe – tájékoztatta lapunkat a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár.
Az intézmény ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy szerdától érvényét veszti számos olyan orvosi dokumentum, amelyeknek az érvényességét többször is meghosszabbították a vészhelyzet bevezetése óta. Az egészségbiztosítási rendszerben az év második negyedévében nyújtandó szolgáltatásokra vonatkozó, a kormány által március 25-én elfogadott szabályozások értelmében
Ezeknek az érvényessége 30 napos lesz, kivéve a krónikus betegségekre, illetve ambuláns palliatív ellátásra vonatkozó küldőpapírokat: utóbbi kettőnek az érvényessége 90 napos lesz, akárcsak a háziorvos által bizonyos speciális esetekben kiállítandó küldőpapíré. A rehabilitációs és fizioterápiás szakrendelésekre szóló küldőpapírok érvényessége 60 napos lesz. A paraklinikai szakrendelésekre, azaz laborvizsgálatokra vonatkozó küldőpapíroké általában 30 nap, de krónikus betegség, vagy hisztopatológiai, citológiai vizsgálatra szóló küldőpapír esetén ez 90 nap, akárcsak a fejlett képakoltó diagnosztikai vizsgálatokra – például CT, MRI – feljogosító küldőpapírok esetében. Ugyancsak 30 napos érvényességűek lesznek a gyógyászati segédeszközökre vonatkozó orvosi ajánlások, illetve jóváhagyások, de néhány kivétel ezek esetében is lesz.
Az új előírások értelmében bizonyos korlátozásokat feloldó korábbi intézkedések továbbra is érvényben maradnak.
Ezeknek a konzultációknak az érvényesítéséhez nem lesz szükség a beteg egészségügyi kártyájára. A krónikus betegek számára továbbra is felírhatnak kedvezményes és ingyenes gyógyszereket – akár az országos programokba tartozó készítményeket is – a háziorvosok, de a páciens időnként a szakorvosát is meg kell látogassa, hogy állapotát felmérjék és szükség esetén módosítsák a kezelést.
Azoknak a krónikus betegeiknek, akiknek a kezelését már beállította a szakorvos, a háziorvosok továbbra is kiállíthatják a korábbi szakorvosi javaslat alapján a gyógyszerrecepteket. Érvényben marad ugyanakkor az az intézkedés is, amelynek értelmében az egészségbiztosítási pénztárhoz benyújtandó dokumentumokat elektronikus úton is el lehet juttatni az intézménynek, vagy más személy is benyújthatja ezeket az érintett helyett. Az elektronikus posta nyújtotta lehetőségekkel ugyanakkor az egészségbiztosítási pénztár is élhet, azaz e-mailben is elküldhetik a biztosítottak számára kiállított dokumentumokat a címzettnek.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
szóljon hozzá!