
Fotó: Kristó Róbert
Évek óta halogatott intézkedést vezet be csütörtöktől, azaz április elsejétől az Országos Egészségbiztosítási Pénztár: a betegek más megyék gyógyszertáraiban, voltaképpen az országban bárhol kiválthatják vényköteles gyógyszereiket. Ugyanakkor fontos változás, hogy szerdán érvényét veszti számos, a szükségállapot idején meghosszabbított érvényességű küldőpapír.
2021. március 31., 09:002021. március 31., 09:00
2021. március 31., 11:182021. március 31., 11:18
Csütörtöktől lehetővé válik a betegek számára a receptre felírt gyógyszerek más megyékben történő kiváltása is, nem csak olyan gyógyszertárban, amely azzal a megyei egészségbiztosítási pénztárral áll szerződéses viszonyban, amellyel a vényt kiállító orvos is. Az intézkedés egy évek óta tartó halasztást követően kerül bevezetésre.
Az egészségbiztosítási pénztár által személyre szólóan jóváhagyott speciális, drága gyógyszerekre azonban ez az intézkedés nem érvényes, azokat továbbra is csak abban a megyében lehet kiváltani, amelynek az egészségbiztosítási pénztárával szerződéses viszonyban áll a receptet kiállító orvos.
Az új, éves keretszerződés elfogadása után a gyógyszertárak új szerződést kötnek majd az egészségbiztosítási pénztárral, ezek a szerződések pedig július elsején lépnek érvénybe – tájékoztatta lapunkat a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár.
Az intézmény ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy szerdától érvényét veszti számos olyan orvosi dokumentum, amelyeknek az érvényességét többször is meghosszabbították a vészhelyzet bevezetése óta. Az egészségbiztosítási rendszerben az év második negyedévében nyújtandó szolgáltatásokra vonatkozó, a kormány által március 25-én elfogadott szabályozások értelmében
Ezeknek az érvényessége 30 napos lesz, kivéve a krónikus betegségekre, illetve ambuláns palliatív ellátásra vonatkozó küldőpapírokat: utóbbi kettőnek az érvényessége 90 napos lesz, akárcsak a háziorvos által bizonyos speciális esetekben kiállítandó küldőpapíré. A rehabilitációs és fizioterápiás szakrendelésekre szóló küldőpapírok érvényessége 60 napos lesz. A paraklinikai szakrendelésekre, azaz laborvizsgálatokra vonatkozó küldőpapíroké általában 30 nap, de krónikus betegség, vagy hisztopatológiai, citológiai vizsgálatra szóló küldőpapír esetén ez 90 nap, akárcsak a fejlett képakoltó diagnosztikai vizsgálatokra – például CT, MRI – feljogosító küldőpapírok esetében. Ugyancsak 30 napos érvényességűek lesznek a gyógyászati segédeszközökre vonatkozó orvosi ajánlások, illetve jóváhagyások, de néhány kivétel ezek esetében is lesz.
Az új előírások értelmében bizonyos korlátozásokat feloldó korábbi intézkedések továbbra is érvényben maradnak.
Ezeknek a konzultációknak az érvényesítéséhez nem lesz szükség a beteg egészségügyi kártyájára. A krónikus betegek számára továbbra is felírhatnak kedvezményes és ingyenes gyógyszereket – akár az országos programokba tartozó készítményeket is – a háziorvosok, de a páciens időnként a szakorvosát is meg kell látogassa, hogy állapotát felmérjék és szükség esetén módosítsák a kezelést.
Azoknak a krónikus betegeiknek, akiknek a kezelését már beállította a szakorvos, a háziorvosok továbbra is kiállíthatják a korábbi szakorvosi javaslat alapján a gyógyszerrecepteket. Érvényben marad ugyanakkor az az intézkedés is, amelynek értelmében az egészségbiztosítási pénztárhoz benyújtandó dokumentumokat elektronikus úton is el lehet juttatni az intézménynek, vagy más személy is benyújthatja ezeket az érintett helyett. Az elektronikus posta nyújtotta lehetőségekkel ugyanakkor az egészségbiztosítási pénztár is élhet, azaz e-mailben is elküldhetik a biztosítottak számára kiállított dokumentumokat a címzettnek.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
szóljon hozzá!