Fotó: Kristó Róbert
Csíkszeredában pénteken ünnepséggel zárta le az Apáczai-emlékév alkalmából szervezett rendezvénysorozatát a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Háza és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége. A záróünnepségen a legnagyobb magyar tanítónak és nevelőnek nevezett Apáczai Csere János életét és életművét mutatták be annak jól ismerői.
2009. december 11., 14:592009. december 11., 14:59
2009. december 11., 16:102009. december 11., 16:10
Fotó: Kristó Róbert
A csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában lezajlott pénteki rendezvény a Magyar Pedagógiai Társaság által Apáczai-emlékévnek nyilvánított idei esztendőben lezajlott rendezvények záróünnepsége volt. 2009-ben Apáczai halálának 350-ik évfordulója volt, jövő évben pedig születésének 385-ik évfordulóját ünnepeljük. Amint Burus Siklódi Botond, a pedagógusok házának igazgatója, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségnek főtitkára elmondta, mind intézményük, mind pedig a szövetség az Apáczai-emlékév szellemében számos rendezvényt bonyolított le idén – konferenciasorozatot szerveztek, és a Bolyai Nyári Akadémia idei kiadását is ennek szentelték. A pénteki rendezvényen Apáczai életével és üzenetével kapcsolatos előadásokat és ünnepi műsort tartottak, az intézmény előtt pedig megkoszorúzták a nagy magyar pedagógus mellszobrát.
Az 1625 és 1659 között élt Apáczai Csere Jánost, akit a magyar pedagógia úttörőjének és klasszikusának, a legnagyobb magyar tanítónak és nevelőnek tartanak, ma is nagyon aktuális gondolatokat fogalmazott meg. „A tanítás \'szerencsétlen rendje\' nem ösztönzi, nem formálja helyesen az értelmet – ez az oka az elmaradásnak! Ki kell küszöbölni tehát a rengeteg olyan gyakorlatot, melynek \'se füle se farka\', s helyette az életben hasznosítható ismereteket kell közvetíteni, hogy felzárkózhassunk az élenjáró népek mögé!” – ajánlotta többek között Apáczai több mint 350 évvel ezelőtt. Dr. Fodor László egyetemi docens, aki Bakó Béla Botond tanár és Szőcs Judit tanár, a kolozsvári Gál Kelemen Oktatási Központ igazgatója mellett beszélt Apáczai életművéről és üzenetéről, azt mondta, Apáczaitól azt tanulhatjuk meg, hogy a kor iskolakultúrájának gyenge pontjait fel kell tárni, azt bírálni kell, és ennek alapján reformterveket kell kidolgozni, az iskola működésének optimalizálásán kell gondolkodni.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.