Hirdetés
Hirdetés

Animációs filmek seregszemléje Sepsiszentgyörgyön

Csütörtökön kezdődik a Székelyföldi Animációs Filmfesztivál második kiadása •  Fotó: Székelyföldi Animációs Filmfesztivál

Csütörtökön kezdődik a Székelyföldi Animációs Filmfesztivál második kiadása

Fotó: Székelyföldi Animációs Filmfesztivál

Székelyföldi animációs filmfesztivál kezdődik október 24-én, csütörtökön Sepsiszentgyörgyön. A háromnapos rendezvény filmbemutatóknak, előadásoknak, műhelymunkáknak, kiállításoknak, szakmai vitáknak és közönségtalálkozóknak ad helyet.

Kocsis Károly

Székelyhon

2024. október 23., 12:282024. október 23., 12:28

2024. október 23., 15:242024. október 23., 15:24

Sepsiszentgyörgyön október 24–26. között zajlik a Művészeti Népiskola, a Sic–Art Egyesület, a Művész Mozi, a Kónya Ádám Művelődési Ház és az Árkosi Kulturális Központ társszervezésében második alkalommal tető alá hozott Székelyföldi Animációs Filmfesztivált (SzaFI) – az elsőt tavaly október végén rendezték. Programja lehetővé teszi, hogy

a gyerekek, fiatalok, de akár az idősebb érdeklődők is megismerkedjenek a legfrissebb animációs filmekkel, valamint azok technikájával, hátterével.

Az égisze alatt tervezett műhelymunkákat a város különböző iskoláiban tartják, kiváló lehetőséget biztosítva az animáció varázslatos világával való megismerkedésre. A foglalkozásokon neves animációs szakemberek vezetik be a résztvevőket az animáció készítésének titkaiba, bemutatják a folyamatokat, és

gyakorlati tapasztalatokkal segítik a gyerekek kreativitásának kibontakozását.

A műhelyek célja, hogy a gyerekek saját élményeken keresztül ismerjék meg az animáció technikáit, és kipróbálják magukat ebben az izgalmas művészeti ágban.

Hirdetés

A résztvevő vendégek számára szintén jó lehetősége nyílik egymás, illetve és egymás munkájának megismerésére, szakmai kapcsolatok kiépítésére, elmélyítésére – nyilatkozta lapunknak Pál Vendel szervező. Ezáltal

a fesztivál nemcsak a helyi közösség számára szolgál friss és tartalmas programokkal, hanem egy újabb kulturális szegmens térképére helyezi fel Sepsiszentgyörgyöt.

„Tulajdonképpen egy hidat képez, amely összeköti Budapestet Bukaresttel, más nagyobb városokat is bevonva” – fogalmazott a szervező.

A meghívottak között szerepel a többszörös díjnyertes producer Muhi András, aki több mint száz alkotást tud maga mögött (például Testről és lélekről, A feleségem története, Dealer, Rengeteg, Fekete kefe, Larry, Elfogy a Levegő stb.), továbbá Baumgartner Zsolt animációs filmrendező, akinek Kojot négy lelke című animációs produkcióját a Magyarország a 2024-es Oscar-díjra nevesítette a Legjobb nemzetközi film kategóriában. Ugyancsak Magyarországról érkezik a Kalózok szeretője című filmjével a 2002-es velencei fesztiválon díjat nyerő, valamint EFA-díjat is kiérdemlő Péterffy Zsófia, Bukarestből pedig – Opinci című rövidfilmjével – Bogdan Mureșanu, szintén a velencei filmfesztivál díjazottja, aki idén rangos elismerést kapott Anul nou care n-a fost című filmjéért.

Mellettük elfogadta a meghívást Valentin Urziceanu (Merge și așa), Mirona Radu, Ștefan Buzea (Valea regilor, Fram, a jegesmedve), Radu Nicolae (Mercy Street), Radu Vasile (Igazság), Felméri Cecília, Balázs Zoltán, Fazakas Szabolcs, valamint Ferencz Boglárka is.

A fesztivál részletes programja ide kattintva érhető el.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 24., kedd

Az energiaárak miatt tovább drágulhatnak az alapélelmiszerek

A magas energia- és szállítási költségek miatt az év végéig tovább nőhet több alapvető élelmiszer ára Romániában. A előrejelzések szerint főként a nagy energiaigényű termékek drágulnak, miközben az infláció lassulására csak mérsékelt esély látszik.

Az energiaárak miatt tovább drágulhatnak az alapélelmiszerek
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Tízszeres ár, milliós kár: fertőtlenítőkkel és maszkokkal trükköző hálozatra csaptak le

Bukarestben és nyolc megyében több mint 30 helyszínen tartanak házkutatásokat a rendőrök és ügyészek; több céget is azzal gyanúsítanak, hogy fiktív számlázással a valós ár tízszeresére növelték bizonyos fertőtlenítőszerek és orvosi maszkok árát.

Tízszeres ár, milliós kár: fertőtlenítőkkel és maszkokkal trükköző hálozatra csaptak le
2026. március 24., kedd

Szünetel az ivóvízszolgáltatás Székelyudvarhelyen

Tűzcsap kicserélésére készül a szolgáltató, így több utcában szünetel az ivóvíz-szolgáltatás kedd reggel kilenc és délután egy óra között – tájékoztat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Szünetel az ivóvízszolgáltatás Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Próbaérettségi: a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból vizsgáznak a diákok

A szaknak megfelelő kötelező tantárgy írásbeli vizsgájával folytatódik kedden a próbaérettségi.

Próbaérettségi: a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból vizsgáznak a diákok
2026. március 23., hétfő

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke

Kinevezte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét Ilie Bolojan kormányfő.

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke
2026. március 23., hétfő

Megyei szintű döntések az erdélyi A8-as autópályaépítés érdekében

Néhány Hargita megyei útszakaszt töröltek a megye közvagyonából az A8-as autópálya építése miatt, ugyanis az autósztráda nyomvonala egybeesett egyes szakaszokon a megyei útakkal. Hétfőn ülésezett Hargita Megye Tanácsa.

Megyei szintű döntések az erdélyi A8-as autópályaépítés érdekében
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Fokozódik a forráselvonás, ami csak Bukarestnek jó

Az önkormányzatok mozgástere szűkül, mivel az állam egyre több bevételt tart vissza központilag. Az osztalékadó, a szerencsejáték-adó és a kamatadó után idén már a személyi jövedelemadó (szja) egyharmada is Bukarestnél marad.

Fokozódik a forráselvonás, ami csak Bukarestnek jó
2026. március 23., hétfő

Oktatási minisztérium: 59 iskolában nem tartják meg a próbaérettségit

Több mint 114 600 diák vett részt hétfőn a próbaérettségi román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Oktatási minisztérium: 59 iskolában nem tartják meg a próbaérettségit
2026. március 23., hétfő

Lopott autóval kapták el, és jogosítványa sem volt a 18 éves fiatalnak

Jogosítvány nélkül, egy udvarról eltulajdonított autóval kaptak el egy 18 éves fiatalt Gyergyóújfaluban hétfő hajnalban.

Lopott autóval kapták el, és jogosítványa sem volt a 18 éves fiatalnak
Hirdetés