Fotó: Veres Nándor
Feltalálták, bevezették, elterjesztették, hozzájárulva Európa néptáplálkozásához. A gyakorta szakrális jelentéssel is bíró ételekből és italokból, ezer év kolostori gasztronómiai kultúrájából nyújt ízelítőt a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban a Szerzetesek asztalánál című kiállítás.
2018. június 10., 15:512018. június 10., 15:51
Maradandó és továbbgondolásra-olvasásra ösztönző tárlatvezetést tartott pénteken este Székelyudvarhelyen Saly Noémi, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum kurátora, az igényes és érdekes kiállítás életre hívója.
A múzeumi környezetben műtárgyakká átminősült használati tárgyak szemlélése közepette rádöbbentünk: hozzátartoznak életünkhöz. A vándorkiállítás „legszentebb sarka” a helyi ferences barátok hagyatékának szépségeit is látni engedi – mutatott rá Miklós Zoltán múzeumigazgató. A kultúra átadásában mit köszönhet Európa avagy a magyarság a szerzetesrendeknek? – tette fel a kérdést Kovács Csaba Antal testvér, az udvarhelyi ferences templom igazgatója.
Az erdélyi múlthoz szintén hozzátartoznak az egyházi gasztronómia áldásai. A mai társadalomnak is sok tanulnivalója van a megszentelt élet tagjaitól. Antal testvér hiszi, hogy nem csak emlék a monostori kútfő: mindig lesznek szerzetesek, akik imádkoznak és dolgoznak.
Fotó: Veres Nándor
Saly Noémi muzeológus a mozaiktárlaton nemcsak kalauzolt, hanem olyan kérdésekre is ráirányította a részvevők figyelmét, hogy kik a szerzetesek, milyen a fogadalommal megpecsételt életük, hol laknak, mi a különbség a monostor, a kolostor és a rendház között. Kiemelte, hogy a refektórium nem csupán a test táplálásának, hanem a szellem és lélek gyarapításának is helyszíne. Hozzátette, mindannyian a Jóisten asztalának vendégei vagyunk, hálát kellene adnunk ezért. Majd az imánkban kért mindennapi kenyeret két vonatkozásban mutatta be: akként, ami asztalunkra kerül, illetve a szentmisei ostyát, amelyben egy makula hiba sem lehet.
A misebor szigorú előírások szerinti elkészítése mellett sokat tanult Európa a szőlőhöz értő szerzetesektől.
A tárlaton kilenc élelmiszerfajtán keresztül ismerhetjük meg a kolostori étkezési kultúrát. Botanikai ismereteket, legendákat, lélekmelengető egyházi gasztronómiatörténeti érdekességeket mesélt Saly Noémi. Míg a párlatok, főzetek, gyógylikőrök, gyomorkeserűk világában jártunk, megtudtuk, hogy
A csekély alkoholtartalmú sör és bor fogyasztásának szintén betegségmegelőző szerepe volt: kiküszöbölték a rossz minőségű víz okozta bajokat.
Fotó: Veres Nándor
A fűszernövények kolostori felhasználásánál kiemelt helyet kapott a „magyar borsról”, a paprikáról szóló ismertetés, amely a szeged-alsóvárosi ferencesekhez köthető. Felfedezték, hogy a főúri díszkertek növénye, a paprika ehető, sőt alkalmas a malária, a harmadnapos hideglelés tünetmentessé tételére, és a nép rádöbbent, hogy
Magyarország legjellegzetesebb fűszere „nem jött át a Király-hágón” – Erdélyben inkább borssal ízesítenek ma is. Aztán a gyümölcs, a méz és viasz sokoldalú felhasználásával ismertetett meg a kurátor. A két böjti élelmiszernek, a katakombák ideje óta Krisztus-jelképként ismert halnak és a szertartásokhoz, gyógyításhoz, ételkészítéshez egyaránt használt olajnak kiemelt figyelmet szentel a tárlat.
Fotó: Veres Nándor
Láthatjuk az első magyar méhészeti szakmunkát, az első kertészeti szakkönyvet és a konyhás testvérek által írt vagy használt szakácskönyveket, köztük a csíksomlyói ferences klastrom 1600-as évek végén írt szakácskönyvét, valamint a rendházak étkezéssel kapcsolatos kiadásait rögzítő konyhakönyveket.
Végül sajtfalatkákat, almaszeleteket és bort kóstolhattak a kiállításmegnyitó részvevői. A Szerzetesek asztalánál című tárlat szeptember 30-áig látogatható.
Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.
Alig egy hónapja óriási sikert aratott a Rádió GaGán portálunk játéka, ezen felbuzdulva pedig egy újabba vágtunk bele!
Szúnyog- és kullancsirtást végeznek Gyergyószentmiklós több pontján csütörtökön este 9 órától.
A mostani helyzet meg fogja rostálni a vállalkozókat, de arra kell figyelni, hogy a vagyon maradjon a közösségen belüli tulajdonban – fogalmazott Bíró Barna Botond. A hargitai tanácselnök szerint Parajd jelene nagyon nehéz, a jövője azonban biztató.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
szóljon hozzá!