Hirdetés
Hirdetés

Amellett hogy hasznos, népszerű is a pedagógusok és diákok lelki egészségének megőrzése érdekében indított program

A kiégés ellen is jók a mentálhigiénés programok. Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

A kiégés ellen is jók a mentálhigiénés programok. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Folytatásra érdemesnek találták a csíkszeredai városháza által 2022-ben elindított, a lelkiegészség-védő programot, így idén folytatták a mentálhigiénés csoportmunkát. A képzéseken ezúttal is több mint száz pedagógus és nevelő vesz részt, továbbá újdonságként idén a gyermekpszichodráma módszerével diákokat is bekapcsolnak a folyamatba.

Székelyhon

2024. február 19., 18:282024. február 19., 18:28

2024. február 19., 18:592024. február 19., 18:59

„Egészséges, lelkileg kiegyensúlyozott, boldog gyermekeket csak egészséges és lelkileg kiegyensúlyozott, boldog pedagógusok nevelhetnek” –fogalmazott Sógor Enikő alpolgármester a csíkszeredai városháza hétfői közleményében, amelyben a 2022-ben elindított lelkiegészség-védő programjuk idei újdonságairól adtak számot. A városvezető kiemelte, hogy

a kezdetektől folyamatosan kaptak pozitív visszajelzéseket, amelyek megerősítették abban, hogy folytatni kell ezt a munkát.

A 2023 októberében indult képzéseken 104 pedagógus és nevelő vesz részt. A tavalyi évhez képest újdonságnak számít, hogy a gyermekpszichodráma módszerével diákokat is bekapcsoltak a folyamatba.

Hirdetés

Módszertani sokszínűség

Bartha Dalma iskolai tanácsadó, szupervizor, mentálhigiénés szakember, a program szakmai vezetője a közleményben arról számolt be, hogy

jelenleg 11 csoportban zajlik a mentálhigiénés munka, azaz az esetfeldolgozás és a konfliktusmegoldó készségek fejlesztése, kísért beszélgetések keretében.

A bejelentkezett 99, Csíkszeredában dolgozó pedagógus és a gyermekjogvédelmi rendszerben tevékenykedő 5 nevelő különböző technikákat alkalmazó foglalkozásokon vesznek részt a választott módszernek megfelelő gyakorisággal (2–6 hetente).

Négy csoportban a resztoratív szemléletet, azaz az egyensúly visszaállítását, a nem működő kapcsolatok újjáépítését szolgáló gyakorlatokat sajátíthatják el a pedagógusok.

Ugyancsak négy (három magyar és egy román nyelvű) autogén tréning csoportban a testi-lelki egészséget támogató relaxációs technikákat gyakorolják a résztvevők. További három csoport tagjai szupervíziós folyamatban vesznek részt, amelynek célja

a személyes, szakmai és szervezeti alkalmasság és hatékonyság növelése, szem előtt tartva a mentális egészség megőrzését és a munkahelyi kiégés megelőzését.

A fent említett foglalkozásokat mind helyi szakemberek vezetik: 6 iskolai tanácsadó, 5 más tanügyi dolgozó, 3 személy pedig más területen dolgozó szakember.

Diákokat is bevontak

A program idei újdonsága, hogy a diákok is bekapcsolódtak a lelki egészség megőrzését célzó folyamatba. Két gyermekpszichodráma csoport működik, egyik második osztályosoknak, a másik pedig ötödikeseknek.

A tanulók lehetőséget, ugyanakkor eszközöket kapnak élmények, tapasztalatok, esetenként életterhek feldolgozására.

A csoportokba belépő 17 gyermeket a szüleik ajánlották be tudatos vagy ösztönös mentálhigiénés szemlélettel. A tevékenységeket vezető óvodapedagógus, pszichológusok azt tapasztalták, hogy

a gyerekek a különböző meseszerepek kipróbálása, megformálása által egyre magabiztosabbakká, bátrabbakká válnak, hétről-hétre ügyesebbnek, hatékonyabbnak érzik magukat.

A magot elvetették

A program első évében, 2022-ben 126 pedagógus csatlakozott A mentálhigiénés kultúra fejlesztése a csíkszeredai oktatási intézményekben címet viselő programhoz, míg 2023-ban 99. Közülük 31-en idén is részt vesznek a csoportmunkában.

Az adatok alapján a városban dolgozó 972 pedagógus közül minden tizedik jelentkezett idén a lelki egészségmegőrző programba.

„A folyamat tehát elindult: a magot elvetettük, és ahol termékeny talajra talált, ott meggyőződésünk szerint sokszoros gyümölcsöt fog hozni.

Idézet
A jövőre vonatkozó feladatunk, hogy a befogadó talajt növeljük, hiszen akiben megvan a kellő nyitottság, annak már nyilvánvaló, hogy minden pedagógus számára indokolt lenne a lelki egészségének megőrzésével foglalkozni.

Ezt egy részt vevő középiskolai tanár úgy fogalmazta meg, hogy kötelezővé kellene tenni, mert valóban fejlesztő hatása van!” – emelte ki Sógor Enikő alpolgármester.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 18., szerda

Jelentősen csökkent az influenzás megbetegedések száma

A fertőző felső légúti megbetegedések összesített száma is csökkent Hargita megyében, de ezen belül az influenzás esetek számában még egyértelműbb visszaesés tapasztalható. A szövődményes, azaz tüdőgyulladás-esetek száma viszont nőtt.

Jelentősen csökkent az influenzás megbetegedések száma
Hirdetés
2026. február 18., szerda

Négy terület, amely mentesül a tízszázalékos személyikiadás-csökkentéstől

A központi állami intézmények személyi kiadásainak tízszázalékos csökkentését írja elő a közigazgatási reformról szóló sürgősségirendelet-tervezet, amelyet a koalíció által jóváhagyott formában bocsátott szerdán közvitára a fejlesztési minisztérium.

Négy terület, amely mentesül a tízszázalékos személyikiadás-csökkentéstől
2026. február 18., szerda

Akár csökkenhet is a gáz ára az új szabályozási rendszerrel

A lakossági földgáz végfelhasználói ára április elseje után nem fogja meghaladni a jelenlegi maximális szintet, mert a kormány egy új, átlátható árszabályozási rendszert vezet be – jelentette ki szerdán Bogdan Ivan energiaügyi miniszter.

Akár csökkenhet is a gáz ára az új szabályozási rendszerrel
2026. február 18., szerda

Jó irányba halad az iskolabusz

Jó irányba halad az iskolabusz
Jó irányba halad az iskolabusz
2026. február 18., szerda

Jó irányba halad az iskolabusz

Hirdetés
2026. február 18., szerda

Székely szabadság napja: felhívással fordult a marosvásárhelyi magyarsághoz az SZNT

Felhívással fordult szerdán a marosvásárhelyi magyarsághoz a Székely Nemzeti Tanács (SZNT), arra kérve a közösség tagjait, hogy vegyenek részt a március 10-i, székely szabadság napi megemlékezésen és felvonuláson.

Székely szabadság napja: felhívással fordult a marosvásárhelyi magyarsághoz az SZNT
2026. február 18., szerda

Lemond a Maros megyei tanács két rendelőépületről, amelyek az orvosi egyetemhez kerülnek

Lemond a marosvásárhelyi sportorvosi és sürgősségi fogászati rendelőkről Maros Megye Tanácsa, átadva azokat az államnak, amely a maga során rábízza ezeket a orvosi egyetemre. A megyei tanácsosok csütörtökön szavaznak erről.

Lemond a Maros megyei tanács két rendelőépületről, amelyek az orvosi egyetemhez kerülnek
2026. február 18., szerda

Fekete csuklyás közjáték zavarta meg a parlamenti ülést, amelyen Márton Áron-emlékévvé nyilvánították 2026-ot

Sorin Grindeanu képviselőházi elnök az alsóház szerdai ülésén azt mondta a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőjének, Emanuel Ungureanunak, hogy többé nem engedi felszólalni a plénumban, ha nincs megfelelően felöltözve.

Fekete csuklyás közjáték zavarta meg a parlamenti ülést, amelyen Márton Áron-emlékévvé nyilvánították 2026-ot
Hirdetés
2026. február 18., szerda

Digitális ugrás Hargita megye könyvtáraiban

A Kájoni János Megyei Könyvtár digitális készségfejlesztési központtá válik a harmincnyolc Hargita megyei könyvtárat érintő projektje révén.

Digitális ugrás Hargita megye könyvtáraiban
2026. február 18., szerda

Éveknek kell eltelnie, hogy napirendre kerülhessen az euró bevezetése Romániában

Románia öt éven belül kezdhet érdemben tárgyalni az euróövezethez való csatlakozás időpontjáról, ha sikerül tartósan 3 százalék alá csökkenteni a költségvetési hiányt – jelentette ki szerdán Mugur Isărescu.

Éveknek kell eltelnie, hogy napirendre kerülhessen az euró bevezetése Romániában
2026. február 18., szerda

Nagy bővítés előtt a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér

Elindították a közbeszerzést az ország legfiatalabb repülőterének infrastrukturális fejlesztésére. A tervben szerepel a forgalmi előtér bővítése is, ami a jelenlegi három helyett nyolc repülőgép egyidejű kiszolgálását teszi lehetővé.

Nagy bővítés előtt a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér
Hirdetés