
Hargita megyében nem minden gazda van tisztában azzal, hogy az összeírás az ő javát is szolgálja. A többség azonban együttműködő
Fotó: Pinti Attila
A Hargita megyei gazdák egy kis része nincs tisztában a tízévenként ismétlődő általános mezőgazdasági összeírás céljával és jelentőségével, ezért a közel egy hónapja elkezdődött felmérés során néhányan nem akartak válaszolni a kérdezőbiztosok kérdéseire. A többség azonban együttműködő, így jól halad az összeírás.
2021. június 05., 22:042021. június 05., 22:04
Közel egy hónapja kezdődött el országszerte az általános mezőgazdasági összeírás, azaz a teljes gazdaság részletes, tízévenként zajló feltérképezése. Hargita megyében jól halad az összeírás, a kérdezőbiztosok a gazdaságoknak közel a negyedrészében már felvették a szükséges adatokat – tudtuk meg Romfeld Zsolttól.

Körzetekre osztva Hargita megye teljes területén elkezdődött az általános mezőgazdasági összeírás. A tízévenként ismétlődő teljes mezőgazdasági felmérés során első alkalommal táblagépekbe vezetik be a gazdaságok adatait a kérdezőbiztosok.
A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, a felmérésnek nincs ütemterve, azaz nincs meghatározva az, hogy a kérdezőbiztosok mennyit kell dolgozzanak naponta, ugyanis a felmért gazdaságok száma alapján kapják a fizetséget. A felmérés végéig még két hónap van hátra, így nem aggódik az összeírás befejezése miatt. Ha jól dolgoznak a kérdezőbiztosok, akár két, három hét alatt, egy szabadságos időszakban is el tudják végezni a munkát – mondta, kitérve azonban arra is, hogy nem ez a jellemző, hiszen a gazdaságoknak közel a negyedéről már megvannak az adatok.
– tudtuk meg Romfeld Zsolttól. Ő úgy véli, ennek a tájékozatlanság lehet az oka, azaz nincsenek tisztában az általános mezőgazdasági összeírás céljával és jelentőségével a szóban forgó gazdák, akik közül
Nem adónövelési céllal készül az összeírás, ennek semmilyen negatív következménye nem lesz rájuk nézve, éppen ellenkezőleg, a gazdák érdekében történik – hangsúlyozta Romfeld Zsolt. Az Európai Uniós és az országos agrárpolitikák alapjául szolgál a felmérés, tehát a gazdák érdekében készül, akárcsak az összeírás adatai alapján kidolgozandó agrárpolitikai programok.
– részletezte az összeírás célját és hasznát a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Ugyanakkor arra is kitért, hogy
Hargita megyében közel félezer kérdezőbiztos és koordinátor vesz részt az összeírásban, előbbiek felkeresik az összes gazdaságot és a tulajdonostól felveszik a gazdaság adatait. A felmérés során minden gazdaságról, mezőgazdasági területről, a földeken megtermesztett növénykultúrákról, a gazdaságok gépparkjáról, a háziállat-állományról adatösszesítés készül.
Az összeírást végzők körzetek szerint a helyi polgármesteri hivatal gazdalajstroma alapján járják végig a portákat és töltik ki az elektronikus űrlapokat. Arról is kérnek adatokat, hogy az adott gazdaságban hányan dolgoznak, milyen termékeket állítanak elő, és hogy megélhetési gazdálkodást folytatnak, vagy csak kedvtelésből, saját felhasználásra termelnek.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!