Fotó: Bíró Blanka
Jelentős pillanat a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) tevékenységében, hogy sikeresen akkreditálták a Sepsiszentgyörgyön működő agrármérnöki szakot – jelentette be szerdán sajtótájékoztatón Nyárádi Imre István dékánhelyettes, a sepsiszentgyörgyi tanulmányi központ igazgatója.
2022. március 02., 15:572022. március 02., 15:57
2022. március 02., 16:522022. március 02., 16:52
Az igazgató felidézte, hogy 2015-ben kérték a Román Felsőoktatási Minőségbiztosítási Ügynökségtől (ARACIS) a tanulmányi program engedélyezését, a jóváhagyás után elindult az egyetlen magyar nyelvű agrármérnöki képzés Erdélyben.
A teljes bizalmat elnyerték, így a szabályzat által előírt leghosszabb időtartam, vagyis öt év után kerül sor az újabb ellenőrzésre – mondta el az igazgató. Hozzátette, Sepsiszentgyörgy egy viszonylag új helyszíne az egyetemnek, és abban bíznak, hogy
Nyárádi Imre István felidézte, hogy az agrármérnöki szak 2015-ben indult, 2019-ben a 15 végző diák közül 11 sikeresen államvizsgázott, a többiek a következő évfolyammal zárkóztak fel. Így
A dékánhelyettes fontosnak tartja, hogy a végzőseik többsége a szakmában dolgozik, a tavalyi végzősök közül csak 30 százalék, de ez azért van, mert a többiek továbbtanultak.
Fotó: Bíró Blanka
A terveik között szerepel, hogy 2024-ig elnyerjék az önálló státust, ezen már dolgoznak. Az agrármérnök szak mellett az erdőmérnöki szak is működik, ez később indult, még nem végzett két évfolyam, így az akkreditációs kérelmet is később tudják erre benyújtani.
– mondta az igazgató. Amíg a szak nem volt akkreditálva a diákok más egyetemeken kellett vizsgázzanak, ám mivel Romániában a sepsiszentgyörgyi volt az egyetlen, ahol magyar nyelven zajlott az oktatás, az ARACIS jóváhagyta, hogy magyarországi egyetemi tanárok legyenek a vizsgabizottság tagjai, így a debreceni, a gödöllői és a szegedi egyetem szakembereivel oldották ezt meg.
Céljuk, hogy a saját diákjaik közül kineveljék az oktatókat, ám ez hosszú folyamat, hiszen ehhez a doktori fokozat megszerzése szükséges – mutatott rá Nyárádi Imre István.
Az agrárszakról elmondta, hogy van egy tangazdasága, amely három pilléren működik. Az egyetem belső udvarán egy hektáros területen vannak tankertek, fóliasátor, ennek inkább szemléltető szerepe van, és a laboratóriumokba szükséges növényeket is biztosítja.
A harmadik pillér a Sapientia Alapítvány több mint száz hektáros területe, amit egy magán mezőgazdász bérel és művel meg korszerű technológiával, a szerződés értelmében az egyetemnek, a diákoknak rálátásuk van a teljes folyamatra. Az erdőmérnöki szaknak több mint tíz hektár saját erdője van, de a közbirtokossági erdőkben is gyakorlatoznak.
Jelenleg zajlik a Sapientia EMTE sepsiszentgyörgyi kampuszának tervezése, ezt Török Áron helyi tervező cége végzi. A tervek a jelenlegi fázisban májusig elkészülhetnek, ezt követően kiírják a versenytárgyalást a kivitelezésre, és legjobb esetben ősszel elkezdődhet az építkezés – vázolta az ütemtervet újságírói kérdésre Nyárádi Imre István. Hozzátette: a beruházásnál felállítanak egy fontossági sorrendet, több fázisban zajlik majd az építkezés a tíz hektáros területen. A tervek szerint a kampusz 400–500 férőhelyes lesz, a meglevők mellé más alapszakokat, és mesteri képzést is indítanak az új létesítményben. A folyamat két évvel ezelőtt indult, lassította, hogy a területen régészeti feltárást kellett végezni, ami közel akkora értékű kiadás volt, mint a telek megvásárlása. A beruházás értéke több tízmillió euró, és ezt jelentős mértékben megnövelte az építkezési anyagok drágulása.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
szóljon hozzá!