Két évtizede lovon: a huszárhagyomány összekötődött a búcsújárással
Fotó: Baricz-Tamás Imola
1999-ben tették meg először lóháton a gyergyószentmiklósi Földváry Károly Hagyományőrző Egyesület huszárjai a Csíksomlyóra vezető utat, és azóta egy év sem maradt ki, mindig ott vannak a pünkösdi búcsúban, azaz huszadszor lovagolnak. Idén sem lehet másként. „A hagyományt kötelességünk továbbvinni” – mondja László Pál, a Tatárdombi Lovarda vezetője, aki pár éve a hagyományalapító Parászka Gézától vette át a „gyeplőt”.
2018. május 18., 14:492018. május 18., 14:49
2018. május 18., 15:092018. május 18., 15:09
Gyergyóremetéről indult csütörtökön reggel legkorábban és legtávolabbról az első két huszár, majd Szárhegyről már egy nagyobb csapat kerekedett fel, hogy aztán a gyergyói hármas határnál egyesülve a többi gyergyószéki helység lovasaival együtt lovagoljanak a Mária úton Csíksomlyó irányába.
Fontosnak tartottuk, hogy a mozgalom kötődjön a búcsúünnephez, hiszen már akkor látható volt, hogy az egyházi, vallási missziójelleg mellett a búcsú a magyarság legnagyobb találkozóhelye is, és így az emberek istenhitére és magyarságban való hitére is különleges megerősítő hatása van” – fogalmaz a mozgalom kezdeményezője, Parászka Géza, aki ezt követően 18 éven át szervezte a lovas huszár-zarándoklatot.
Mindemellett a lényeg, a kezdeti alapgondolat nem változott. Mindig szem előtt tartják, hogy elsősorban zarándokok, még ha huszárnak öltözve is. A búcsús eseményeken, a virrasztásokon, szentmiséken való részvételt nagyon komolyan veszik. Lélekben ugyanolyan a lovas zarándoklat, mint 20 éve – állapítja meg Parászka.
A most, 2018 pünkösdjére Gyergyóból induló lovas csapatnak nem csak gyergyószékiek a tagjai. A Sümegről érkező Capári Róbert már több mint 15 éve minden pünkösd alkalmával Gyergyószentmiklósról lovagol Csíksomlyóra. Parászka Géza hívására jöttek először a magyarországi hagyományőrzők, és nem kellett többször invitálni őket, megragadta, évről-évre idevonzza őket az élmény.
– fogalmaz Capári. Lesznek németek is a lovasok között, akik már Capári Róbert élménybeszámolója után kaptak kedvet az erdélyi látogatáshoz. Lassan a Berlinből érkezők sem számítanak idegennek, már negyedszer lovagolják végig a Gyergyószentmiklós-Csíksomlyó utat. Ők a kialakult barátságok kedvéért jönnek – mondják.
Több, mint száz lovas
Több mint száz lovas teszi meg lóháton a Mária Út utolsó 100 kilométerét ezekben a napokban. A lovasok , köztük a hagyományőrző huszárok Csibában találkoznak. Pénteken 17 órakor pedig közösen indulnak innen Csíkszereda felé, várhatóan 17 óra 30 perckor érkeznek meg a Szabadság térre, ahol az ünnepélyes fogadásukra várják az érdeklődőket. A himnuszok eléneklése után a lovasok tovább vonulnak Csíksomlyóra.
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
A Székelyföldi Kolbászparádé 19. kiadását tartják szombaton 10 órától. A gasztronómiai eseménynek immáron második alkalommal ad otthont a zabolai Mikes-birtok.
Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.
Az inka birodalomban különleges tiszteletben részesítették őket, gyapjukból királyi öltözéket készítettek, számos vallási szertartásban részt vettek, most pedig páran beköltöztek a marosvásárhelyi állatkertbe. Alpakák érkeztek és már látogathatók.
Harmincnapos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút a bukaresti törvényszék csütörtökön, mivel a DIICOT ügyészei azzal gyanúsítják, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Marosvásárhelynek égető szüksége van körgyűrűre és elkerülőútra, hiszen napról napra fullasztóbb a levegő a gépkocsiforgalom miatt (is). Tervek vannak, munkagépek sehol. Feltérképeztük, hogy milyen elképzelések vannak, mutatjuk, hogy mi valósult meg.
szóljon hozzá!