
Fotó: László Ildikó
László János nyugdíjas vállalkozó, Bálint Irma nyugalmazott tanárnő, Hadnagy Jolán művelődésszervező és a Homoródmente Művészetéért Alapítvány részesült az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület Udvarhelyszék Kultúrájáért díjában vasárnap este a székelyudvarhelyi művelődési házban, a Magyar Kultúra Napja rendezvénysorozat részeként.
2024. január 21., 22:232024. január 21., 22:23
„Ma este azok részesülnek a díjban, akik érdemben tettek azért, hogy élő és megélhető legyen Udvarhelyszéken is a magyar kultúra” – jelentette ki az eseményen Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester.
Gálfi Árpád polgármester
Fotó: László Ildikó
Rámutatott, időnként hajlamosak vagyunk csak nyelvként, anyagi tárgyként, ismeretként, tudományként, művészetként vagy vallásként meghatározni a kultúrát, de ennél valójában többről van szó. Szerinti a kultúra társadalmi szerveződés, csoport, intézmény és ezek rendszere is. Ezt tükrözik az idei díjazottak is, akik nem csak egy területen végzik erős közösségi hatású munkájukat, meghatározó módon irányítva egy-egy régió életét, közművelődését, oktatását, történelmi önismeretét, művészeti munkáját, épített örökségének megőrzését.
Mind az egyén, mind a közösség, illetve a nemzet életében kiemelkedő fontossággal bír az, hogy miként tekint a jövőre – közölte Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke.
– fogalmazott.
Bíró Barna Botond, a megyei önkormányzat alelnöke
Fotó: László Ildikó
Leszögezte, a remény lényege, hogy teszünk is azért, hogy szebb legyen a holnap, mindez pedig a kisebbségbe szorult közösségünk legnagyobb erőforrása. Hinnünk kell abban, hogy munkánkkal a nehézségek ellenére is jobbá tesszük a jövőt. „Ilyenek voltak elődeink is, hiszen akkor, amikor nem szabadott, nem engedték, hogy magyar identitásunkat megéljük, hogy kultúránkat gyakoroljuk és gyönyörködjünk benne, akkor a nagy egyetemes magyar kultúránkból mindenki egy kicsit megőrzött magában” – mondta.
Fotó: László Ildikó
Kijelentette,
Beszédét követően Szőcs Endre, az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület ügyvezetője felidézte szervezetük feladatait, amelyek között számos közművelődési tevékenység, a mára már feloszlott Udvarhelyszék Fúvószenekar megszervezése, könyvkiadások és az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjak kiosztása is szerepelt.
Szőcs Endre
Fotó: László Ildikó
Kijelentette, a feladatuk az, hogy lássák azokat a szervezeteket és egyéneket, akik értéket teremtenek, ugyanakkor elismerjék a munkájukat. Ezt követően egyenként emlékezett vissza korábbi 75 díjazottra, majd rátértek az idei elismerések kiosztására.
Az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület életműdíjban részesítette László János nyugdíjas vállalkozót.
és nem csupán a szülőfaluja, Abásfalva és a Homoródok menti kezdeményezéseket tekinti szívügyének.
László János
Fotó: László Ildikó
Hozzájárult rokona, az ismert történész, régész és néprajzos László Gyula professzor emlékének ápolásához. Rendszeresen támogatja a Homoród menti kiadványok megjelenését, falukép-védelmi programban vett részt, székelyudvarhelyi események helyszínéül ajánlja fel a tulajdonában lévő szálloda épületét. A helyi szinten fontos Príma Polgár cím létrehozását ő kezdeményezte, és díjazza a kitüntetetteket.
Az értékmentés díjat ez alkalommal Bálint Irma nyugalmazott tanárnő kapta. Kápolnáson tanított nagyon sokáig, és személyében nagyszerű képviselőjét tisztelhetjük a vidéki értelmiségnek.
Fotó: László Ildikó
A faluban alapított tájház ügyét átvette, és sikerre vitte, helyreállíttatta az épületet, gondozta a gyűjteményt.
Felújíttatta az iskola épületét, korszerű és jól működő gyermekkönyvtárat rendeztek be.
Bálint Irma
Fotó: László Ildikó
Részt vállalt közművelődési események szervezésében, tanítványai számára könyvbemutatókkal, néptánc-oktatással, népi kultúrához kapcsolódó eseményekkel hozta közelebb a helyi hagyományokat.
Az egyesület Hadnagy Jolán művelődésszervezőt tüntette ki az értékteremtő díjjal.
Fotó: László Ildikó
A farkaslaki Tamási Áron Művelődési Egyesület elnökeként a nagy író emlékének helyi és Kárpát-medencei ápolásában jeleskedett, illetve a farkaslaki közművelődési események egyik szervezője jó ideje.
Hadnagy Jolán
Fotó: László Ildikó
Tamási testvére, Ágnes egykori lakását felújították, ami közösségi események helyszínéül szolgál. A Hagyományőrzési Forrásközpont partnere volt az első Magyar Nyelv Napja megszervezésében.
A közösségért díj idén a Homoródmente Művészetéért Alapítványt illette. A homoródszentmártoni Román Viktor Alkotótábor szervezői a hetvenes évekből származó kezdeményezést folytatnak, amelynek eredménye tekintélyes mennyiségű műtárgy: festmények, grafikák, fotográfiák, melyek a Nagy-Homoród menti települések átalakulását művészi módon dokumentálják.
Fotó: László Ildikó
Az egykori községvezető, Nagy Attila és Maszelka János művészeti vezető jó ideje átadta helyét a Homoródmente Művészetéért Alapítvány most tevékeny tagjainak. A szervezet tulajdonában lévő alkotásokból több kiállítást is szerveztek, főleg Székelyudvarhelyen. Az utóbbi két évtizedben két kiadvány összegezte az alkotótáborok történetét. Az elismerést Sata Attila, az alapítvány elnöke fogadta.
Sata Attila
Fotó: László Ildikó
A díjazottak sorra mondtak köszönetet munkájuk elismeréséért, illetve az őket segítőknek. Ezt követően a Szentegyházi Gyermekfilharmónia koncertje emelte a gálaest színvonalát.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!