
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Hétfőtől regisztrálhatnak a votstrainatate.ro portálon azok a román állampolgárok, akik levélben vagy valamelyik külföldi szavazókörzetnél voksolnának az idei parlamenti, illetve államfőválasztáson – közölte hétfőn a román Állandó Választási Hatóság (AEP).
2024. április 01., 16:412024. április 01., 16:41
A tájékoztatásban felhívták a figyelmet, hogy a portálon külön-külön szekció foglalkozik az államelnök-választással, illetve a parlamenti választással. Ezeken belül külön szekciókat hoztak létre a külföldi szavazókörzetnél, illetve a levélben voksolni szándékozók számára.
A levélszavazásra regisztrálóknak ki kell tölteniük egy online kérdőívet, amelyben meg kell adniuk a nevüket, a személyi számukat, a lakcímüket, az e-mail címüket, illetve meg kell jelölniük, hogy az országba vagy a diplomáciai képviseletre küldik el a levélben leadott szavazatukat. Az űrlaphoz a választópolgárnak csatolnia kell személyi igazolványának szkennelt másolatát, valamint a külföldi hatóságok által kiállított, a tartózkodási jogot igazoló dokumentumot.
A külföldi körzetnél történő szavazásra regisztrálóknak szintén ki kell tölteniük egy online kérdőívet, amelyben meg kell adniuk a nevüket, a személyi számukat, a lakcímüket, valamint az államot és a helységet, amelynek területén szavazni kívánnak. Az űrlaphoz csatolni kell a személyi igazolvány szkennelt másolatát.
A tájékoztatásban azt is megjegyzik, hogy
A portálon történő regisztrációs eljárás befejezése után a választópolgár kap egy ellenőrző e-mailt egy 24 óráig érvényes linkkel, amelyen igazolnia kell az igénylést, ellenkező esetben a regisztráció nem lesz érvényes. A külföldi szavazókörzetnél történő voksolásra vonatkozó kérelmet a visszaigazolástól számított tíz munkanapon belül, a levélszavazás kérelmezését öt napon belül bírálja el az AEP – írja az Agerpres hírügynökség a választási hatóság tájékoztatására hivatkozva.
A regisztrációval kapcsolatos kérdéseket, észrevételeket a contact@vostrainatate.ro e-mail címen fogadják.
A törvény csak a parlamenti, illetve az államfőválasztás esetében teszi lehetővé a levélszavazást – hívta fel a figyelmet tájékoztatásában a választási hatóság.
Rendkívül hideg időjárásra, kemény fagyra, ónos esőre és hófúvásra figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország teljes területére. Hargita és Kovászna megyében is erősen lehűl az idő.
A Gyimesek vadregényes erdői között, a hegyek ölelésében egy különleges természeti kincs bújik meg: a Jávárdi-vízesés, vagy ahogyan a helyiek nevezik, a Zúgó. A név tökéletesen illik rá – itt a víz sziklák között zúg le a mélybe.
A fejlesztési minisztérium létrehozta az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében tervezett 4500 új bölcsődei hely csaknem háromnegyedét – jelentette be Cseke Attila miniszter, aki szombaton Lugosban avatott fel egy új bölcsődét.
Raed Arafat belügyi államtitkár úgy véli, hogy a közösségi média hálózatok nagy kockázatot jelentenek a gyermekek és serdülők számára, és szerinte ideje, hogy a törvényhozók korlátozzák a 15–16 év alattiak hozzáférését ezekhez az online platformokhoz.
Elődjéhez, Ferenc pápához hasonlóan XIV. Leó is úgy döntött, hogy nem költözik be a vatikáni paloták pápai lakosztályába, hanem egyszerűbb, személyre szabott otthont alakít ki magának.
Nicușor Dan államelnök tavaly egyebek mellett festményeket, fényképeket, albumokat, könyveket, porcelán tárgyakat, metszeteket, emblémákat, emlékérmeket, sőt egy nyakkendőt is kapott ajándékba a 2025-ös évi protokoll-eseményeken.
Több százan demonstráltak Csíkszeredában szombat délben az adókedvezmények eltörlése miatt, a kormány lemondását is követelve. A tüntetésen a kezdeményezők mellett Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere is felszólalt. Fotókon mutatjuk az eseményt.
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt pénteken 19 óra 31 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az energiabiztonságról egyeztetett pénteken Nicușor Dan államelnök ukrán hivatali kollégájával. Erről Volodimir Zelenszkij számolt be péntek este a Facebook-oldalán.
A kabinet pénteken határozattal módosította a pirotechnikai termékek forgalomba hozatalának feltételeit, drasztikusan korlátozva a balesetveszélyes termékekhez való hozzáférést.
szóljon hozzá!