Ahol mindenki egyforma

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Találkozás, eszmecsere, valamint egyfajta figyelemfelkeltés céljából szervezte meg szombaton a Remény Alapítvány a gyermekotthonokból kikerült fiatalok ünnepi találkozóját.

Péter Beáta

2012. január 15., 16:222012. január 15., 16:22

2012. április 25., 15:002012. április 25., 15:00

„Azért találkozunk, hogy emlékezzük: akaratunk ellenére sajnos, gyermekotthonban nőttünk fel, és lássuk, kiből mi lett. Soha ne szégyelljétek, hogy ott nőttetek fel a gyermekotthonban. Szégyelljék a szülők, hogy minket gyermekotthonba raktak, ti pedig legyetek büszkék arra, hogy kik lettetek. Ha meg rendetlenek vagytok, büdösek, mocskosak, és nem akartok dolgozni, na, azt szégyelljétek!” – hangzott el Tamás Sándor, a Remény Alapítvány elnökének köszöntőjében. Az alapítvány kilencedik éve szervez karácsony környékén találkozót a gyermekotthonokból kikerülteknek, a szombati rendezvényen közel háromszázan vettek részt.

„Ez a rendezvényünk egy jel, hogy létezünk. Próbáltuk többször magunkra vonni a figyelmet, hogy vannak olyan fiataljaink, akik nehezen illeszkednek be a társadalomba. Úgy érezzük, hogy a társadalom nem nyújt elég támogatást ehhez. Azt is szeretnénk igazolni, hogy nagyon sok fiatalunk van, aki családot alapított, elég sikeresen beilleszkedtek a társadalomba, azoké ugye, a győztes trófea, mert egy közösség a gyümölcseiről ismertetik fel” – véli Kozák József, a 3-as számú családi típusú elhelyező központ zenekarának vezetője, aki maga is gyerekotthonban nőtt fel.

„Önkéntesként tanítok zenét a gyerekeknek. Nagyon sok tehetség van ezen gyerekek között, az ember szinte megdöbben, amikor észreveszi, hogy mire képesek, mi minden kijön belőlük. Semmi többet nem szeretnénk, csak azt, hogy tudjanak róla: vagyunk és leszünk. Ez egy reális tény, amivel szembe kell nézni. Bízunk abban, hogy ezen találkozók által egyszer kellő fülekre talál a mi kiáltásunk” – hangsúlyozza a zenekarvezető.

Visszaemlékezés a Télapó-ünnepségekre

A szombati találkozó előadással kezdődött, szavalatok hangzottak el, táncprodukciót láthattunk, fellépett a szépvízi gyermekotthon és a csíkszeredai 3-as számú családi típusú elhelyező központ növendékeiből álló zenekar, valamint az idősebb, volt gyerekotthonosok elevenítették fel az annak idején a karácsony helyett tartott Télapó-ünnepségre tanultakat. „Az egyetlen jó dolog a gyermekotthonban a Télapó-ünnepség volt. Erre készülni kellett, vártuk, és végre foglalkoztak velünk. Volt egy lelkes nevelő, aki szívvel-lélekkel csinálta. Mi is szívesen mentünk próbára, mert tél volt, hideg volt, kevés hely volt, ahol fűtöttek a gyermekotthonban, de így mehettünk a melegbe, ott kiénekeltük magunkat, és vártuk 31-én este a Télapót. Ez nagyon nagy élmény volt!” – emlékezett vissza az alapítvány elnöke.

A meghívottak között olyan hajdani nevelők is voltak, akiket, mint a szervezők mondták, „szerettünk a gyermekotthonban, és akik kicsit többet foglalkoztak velünk, mint azok, akik csak azért voltak ott, hogy egy munkahelyük legyen”.

Letagadni, hogy honnan jöttél


Tamás Sándor elmondása szerint, amikor ők betöltötték a 18. életévüket, egyszerűen szóltak nekik, hogy hagyják el az otthont: „Senkit nem érdekelt, mi lesz velünk. Nagyon sokan közülünk mára családot alapítottak, a nulláról indultak, de lettek valakik, ami óriási dolog.”

A jelenlevők közül többen elmondták, hogy számtalan esetben – munkahelykeresésnél például – jó volt, ha letagadták, honnan jöttek. „Igaz, hogy nagyon sok gyerekotthoni nem tudott viselkedni, nem tudtak beilleszkedni, mert nem volt, aki megtanítsa őket. Agresszívek voltak, nyilván, amikor nincsen szülő, nincsen, aki megmagyarázza, mit hogy kellene tenni. Sok embernek volt itt a városban konfliktusa velük. Amikor bekerültem a gimnáziumba, és meghallották, gyerekotthonos vagyok, és még a bőröm színe is másabb volt, nagyon a lábamra kellett álljak, mert ha nem, el voltam taposva” – mondta el egy nevét elhallgatni kívánó, gyerekotthonban nevelkedett hölgy.

„Most szerencsére sokkal jobbak a kondíciók. Mi 40–60-an voltunk egy szobában. Egyfajta minikatonaság volt. Ha most valaki kap egy négyest, akkor két-három nevelő szépen odaáll és elmondják, hogy figyeljenek oda. Annak idején egyszer lenyírtak kopaszra, vagy nem szabadott enni, esetleg szobafogságban voltunk” – elevenítette fel egy másik, gyermekotthonban nevelkedett férfi, akinek jelenleg családja, gyermekei vannak. „Most, hogy gyerekeim vannak, annyit tudok, hogy a gyerekek arcán a könny azt jelenti a szülőnek, hogy figyeljen oda. A mi időnkben ez nem volt. Mi csinálhattunk akármit, senkit nem érdekelt. Ha sírtam, akkor még kaptam, hogy miért bőgök.”

Sorstalanság?


Azt mindenikük aláhúzta, hogy a fizikai bántalmazások bizony mindennaposak voltak az otthonban. „Hét éves voltam, amikor 1983-ban bekerültem a gyerekotthonba, félárván. Négyen voltunk testvérek, Lázárfalváról jöttünk, nagyon szegény családból. Az első osztály első évharmadát elvégeztem, semmit nem tudtam. Itt volt egy néni, aki tanított, és olyan szinten ütött-vert minket, hogy elmondani nem lehet. Radírral az arcunkat felradírozta, a krétával ütötte a fejemet. Én csak néztem 7 éves gyerekként, és nem tudtam, mi van, és mindig rettegve mentem lefeküdni, hogy reggel és este mi lesz. Vigyázni kellett arra, hogy a cipőmet ne lopják el, mert akkor reggel nincs, amiben iskolába menni, teljesen farkastörvények uralkodtak. Tíz éves koromig teljesen görcsösen teltek a napjaim” – idézte fel a múltat egy hölgy, aki jelenleg szintén családos, Magyarországon laknak. „Magyarországon érettségiztem, kötelező olvasmány volt a Sorstalanság, és éppen ment a mozikban. Elmentünk megnézni az osztálytársaimmal, és emlékszem, volt a filmben egy fürdés-jelenet. Azt kérdeztem, hogy mi ebben a nagy szenzáció? A gyerekotthonban sokkal rosszabb körülmények voltak, mint amit a film mutatott.”

„Jó dolog összegyűlni, mindenkinek valami eszébe jut, bár többnyire nem kellemesek az élmények. Tudunk egymásról, ahogy lehet, segítjük egymást” – összegezte Tamás Sándor.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak

A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak
2025. július 11., péntek

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot

Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot
2025. július 11., péntek

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter

Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter
2025. július 11., péntek

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak

A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak
2025. július 11., péntek

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag

A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. július 11., péntek

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot

Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot
2025. július 11., péntek

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat

Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat
2025. július 11., péntek

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér
2025. július 11., péntek

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül
2025. július 11., péntek

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest