A megyei tűzoltóság emberei, a kézdivásárhelyi tűzoltók és a gelencei önkéntesek közösen vettek részt a gyakorlaton
Fotó: Gelencei Önkéntes Tűzoltóság-SVSU Ghelinta Facebook-oldala
Jelesre vizsgáztak a gelencei központi iskola tanárai és diákjai, valamint a község önkéntes tűzoltói a napokban megszervezett földrengés-szimuláción, amely során a tanintézmény épületét mindössze három perc alatt sikerült kiüríteni, és biztonságba helyezni az addig bent tartózkodó személyeket. A felkészítő gyakorlat során az önkéntes tűzoltók megtanulhatták az újonnan beszerzett légzőkészülékek szabályos használatát is.
2023. november 29., 10:362023. november 29., 10:36
Közösen szerveztek gyakorlatot a Kovászna megyei katasztrófavédelem, valamint a kézdivásárhelyi állomás hivatásos tűzoltói a gelencei önkéntes tűzoltóság tagjainak számára. Ilyés Botond, Gelence polgármestere kérdésünkre elmondta, hogy a gyakorlat eredményes volt, a tanárok és szakemberek az előírt protokollnak megfelelően jártak el a földrengés-szimuláción.
Az első földrengést követő 2-5 percen szokott következni az utórengés, ezidő alatt kellett kiüríteniük az iskolát, de csak akkor indulhattak el, amikor megszólalt a második csengő. Az előírásnak megfelelően a gyerekek a fejüket hátizsákjaikkal védve hagyták el az iskolát a legközelebbi kijáraton azért, hogy valódi földrengés esetén tudják, hogyan védhetik meg magukat az iskola tetőzetéről lehulló cserepekkel szemben. Az iskolát három perc alatt sikerült is kiüríteni.
A terepgyakorlaton túl az önkéntesek és a hivatásos tűzoltók esettanulmányokon is dolgoztak közösen, ezzel is tanulva azt, hogy különböző helyzetekben hogyan tudnának hatékonyan együttműködni a rendőrséggel és adott esetben az önkormányzattal is.
A gyerekek követték az előírásokat, és rendezetten, testi épségüket védve hagyták el az iskolát
Fotó: Gelencei Önkéntes Tűzoltóság-SVSU Ghelinta Facebook-oldala
„Büszkén mondhatom azt, hogy egy eléggé felszerelt önkéntes tűzoltóságunk van, erre tudatosan próbáltunk nagyobb figyelmet fektetni.
– számolt be a község polgármestere. Gelence ugyanis aktív önkéntes csapatot tudhat a háta mögött, összesen 35-40 fővel számolnak, akik közül
„A legjobb az, hogy aktív csapatunk van, olyan tagokkal akik hajlandóak és akarnak is tanulni” - büszkélkedett Ilyés Botond.
Gelence község jelenleg három tűzoltóautóval rendelkezik, ezek közül az első már három évvel ezelőtt is megvolt. Azóta egyesületként tevékenykednek, és mint civil szervezet, szponzorokat is könnyebb volt bevonzani. Ennek köszönhetően
Ezenkívül adományként kaptak egy 9 ezer literes tartállyal rendelkező Rába autót is, ezt felújítva már biztosítani tudják az oltáshoz szükséges víz utánpótlását is.
„Az alpolgármesterségem időszakában volt egy komoly tűzeset a községben, akkor döntöttem el, hogy ebbe muszáj lesz belefektetni”- emlékezett vissza Ilyés Botond, aki szerint hat évvel ezelőtt még komoly hiányosságokban szenvedett a település tűzoltói felkészültség szempontjából.
– részletezte az elöljáró. Kovászna Megye Tanácsának segítségével tavaly tíz új csapot telepítettek, ezzel együtt most már közel harminc tűzoltócsapot számlálnak.
A gyakorlatot a központi iskolában tartották
Fotó: Gelencei Önkéntes Tűzoltóság-SVSU Ghelinta Facebook-oldala
A polgármester elmondta, hogy szerencsére az utóbbi időben nem volt tűzeset Gelencén, gyakorlatokat azonban rendszeresen tartanak. Legutóbb októberben vettek részt terepgyakorlaton a Vitézi Rend Katasztrófavédelmi Század erdélyi állományával közösen. Első körben egy sérült turistához kapott riasztást a csapat, akit egy kidőlt fa szorított maga alá, ezt követően pedig egy kiáradt folyóhoz hívták őket, mindkét esetben kiválóan szerepeltek.
– fogalmazott a polgármester.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!