A tüdőgyulladást okozó koronavírus illusztrációja
Mit tudunk a koronavírusokról és különösen erről a jelenleg világszinten pusztító COVID-19 (angolul coronavirus disease – 2019) betegséget okozó vírusról? Terjed-e a levegőben vagy csak légúti váladékkal és fertőzött tárgyak érintése során? Mivel lehet gyógyítani a beteget és mikorra várható a COVID-19 elleni oltás? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Székely Edit mikrobiológus főorvossal, egyetemi oktatóval.
2020. március 29., 15:202020. március 29., 15:20
– Mit kell tudunk a koronavírusokról és hova tagolható be a jelenleg világjárványt okozó COVID-19 elnevezésű betegséget okozó vírustörzs?
– A koronavírusok a Coronaviridae család tagjai, burokkal rendelkező RNS vírusok. Felszínükön tüskeszerű képződmények találhatók, amelyek az elektronmikroszkópos felvételeken napkoronához hasonló képet nyújtanak. A tüskék fontos szerepet töltenek be a gazdasejt felszínén lévő struktúrákhoz, úgynevezett. receptorokhoz való kapcsolódásban. Ezt követően a vírus a sejtbe hatol, ott szaporodik, majd az újonnan képződött vírusok a sejt szétesésével kiszabadulnak, további sejteket fertőzve meg. A fertőzött sejtek pusztulását gyulladásos reakció kíséri, e két tényező (a sejtek szétesése és a gyulladásos reakció) felelős a betegség tüneteinek kialakulásáért.
A vírussal kapcsolódni képes receptor az angiotenzin-konvertáló enzim 2 (ACE-2), ami többféle emberi sejt felszínén megtalálható: a légutakon kívül a tápcsatornában, vesében, központi idegrendszerben, stb. Ezzel magyarázható, hogy a vírus által okozott fertőzés nem csupán légúti, hanem tápcsatornai tünetekkel is járhat, a fertőzött egyén légúti váladékain kívül székletével is ürítheti a vírust. A koronavírusoknak számos képviselője van, amelyek embert és többféle állatot fertőzhetnek meg, de rendszerint megtartják a faji határokat, tehát nem terjednek állatról emberre. A régebb óta ismert koronavírusok közönséges náthát és tápcsatornai fertőzéseket (hasmenést) okozhatnak. A koronavírusok a felső légúti virózisok 15-30 százalékáért felelősek. A nátha vagy a meghűlés, ahogyan gyakran emlegetik, szezonális előfordulású, a hideg évszakokra jellemző. Magától gyógyuló, legtöbb esetben szövődménymentes megbetegedésekről van szó, ezért legtöbbször nincs is szükség diagnosztikára, csupán légúti virózisként kezeljük ezeket.
– Az új koronavírus esetében azonban más a helyzet.
– A megszokott, banális fertőzésektől eltérő lefolyású megbetegedést okoznak az újabban megjelent koronavírusok. Az alsó légutakra terjed a fertőzés, potenciálisan súlyos vírusos tüdőgyulladást okozhatnak. 2002-2004 között a SARS-CoV-1 (severe acute respiratory syndrome coronavirus – súlyos, heveny légúti tünetegyüttest okozó koronavírus) vezetett járvány kialakuláshoz. Kínából indult, Ázsiában regisztrálták a legtöbb esetet, kisebb gócok alakultak ki Kanadában, az Egyesült Államokban, Ausztráliában és előfordultak esetek Európában is. A fertőzöttek száma meghaladta a nyolcezret, 774 halálesetet jegyeztek fel világszerte, a halálozási arány 10 százalék körüli volt.
A vírusgenom vizsgálata igazolta, hogy denevér vírusából származtatható és az emberre való terjedésében a cibetmacska játszhatott szerepet. 2012-ben a MERS-CoV (Middle-East Respiratory syndrome coronavirus) okozott kisebb kiterjedésű, de időben elhúzódó járványt. Az esetek zömét Szaud-Arábiában és a környező országokban regisztrálták, de szerte a világon előfordultak esetek anélkül, hogy jelentősebb másodlagos terjedés alakult volna ki. 2019 augusztusáig 2494 esetet és 858 halálozást jelentettek a világ 27 országából, a halálozási arány 35 százalék körüli volt. A vírus ez esetben is denevér koronavírusból származott, emberre való terjesztésében pedig a tevék játszhattak szerepet.
A betegség a COVID-19 (coronavirus disease – 2019), míg a vírus a SARS-CoV-1-el való rokonság alapján a SARS-CoV-2 nevet kapta.
December elejétől néhány hét alatt kiterjedt járvány alakult ki Kína több régiójában, 2020 januárjában pedig megjelentek a Kínán kívüli esetek is, a vírus rohamosan terjedt szerte a világban. 2020 március 11-én az Egészségügyi Világszervezet világjárványt hirdetett. Mindhárom új koronavírus esetében nyomon követhetőek azok a vírusgenomot érintő mutációk, amelyek lehetővé tették az állati eredetű koronavírusok emberi sejtekhez való alkalmazkodását, így természetes szelekcióval magyarázható a kialakulásuk.
A kínai kutatók január elejére megvalósították a genom szekvenálását, diagnosztikai módszereket dolgoztak ki és ezeket az információkat elérhetővé tették. Ugyanakkor a világ különböző pontján több kutatócsoport kezdte intenzíven kutatni az új vírust. Az adatok napról napra gyűlnek, viszont még mindig sok tulajdonsága ismeretlen, illetve ellentmondásos adatok is napvilágot láttak.
– Hogyan terjed ez a világjárványt okozó vírus?
– A SARS-CoV-2 levegő útján való terjedése vitatott. A legújabb adatok szerint, kísérletes körülmények között a vírus aeroszolban 3 óráig megőrzi fertőzőképességét, ami a levegő útján való terjedés mellett szólna. Ugyanakkor a COVID-19 betegek kórtermében nem sikerült kimutatni fertőzőképes vírust a levegőből, aeroszolhoz kötötten. A jelenlegi álláspont szerint az aeroszol révén való terjedés nem kizárt, de nem is a legszámottevőbb. Sokkal fontosabb viszont a cseppfertőzéssel és a szennyezett tárgyak közvetítésével való terjedés. A cseppfertőzés esetén a fertőzött egyén légúti váladékából származó, az aeroszolnál jelentősen nagyobb és nehezebb cseppek terjesztik a vírust. A hatékony átvitel ez esetben csak kis távolság esetén valósul meg. Egy-két méteres körzetben a cseppek a súlyuk miatt lerakódnak, nem maradnak a levegőben. Ezért ajánlott a legalább két méteres távolság betartása az emberek között.
– Mit kell tudni a maszk és a kesztyű használatáról?
– A maszk viselésével kapcsolatosan ellentmondásos információk keringenek. A jelenlegi álláspont szerint maszk viselése a beteg egyének számára ajánlott, ami csökkentheti a fertőző vírusokat tartalmazó nagyobb cseppek szórását. A különböző felületekre jutó vírusok néhány órán keresztül megőrzik fertőzőképességüket. Ezeket a felületeket (pl. kilincs, bevásárlókosár fogantyúja, stb.) megérintve szennyeződik a kéz, megfelelő higiénia hiányában pedig kézzel juttatható a vírus a száj, orrüreg, szem nyálkahártyájára. Szappanos kézmosással vagy alkoholos kézfertőtlenítő szerekkel eltávolíthatók vagy semlegesíthetők a koronavírusok a kéz felületén.
Egészségügyi maszkot gyártanak. Maszk viselése a beteg egyének számára ajánlott
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
A szennyezett tárgyak fertőtlenítésére klór (pl. nátrium-hipoklorit), hidrogén peroxid vagy alkohol alapú fertőtlenítőszerek használhatók. Ezeket a szereket a gyártó előírása alapján kell alkalmazni (lásd: koncentráció, a hatás elérése szempontjából optimális alkalmazási időtartam, milyen felületekre alkalmazhatóak).
– Vannak olyan személyek, akik tünetmentesek, mégis vírussal fertőzöttek. Mit tudunk a legveszélyeztetettebb korosztályról?
– A COVID-19 járvány kialakulásának egyik meghatározó tényezője a tünetmentes fertőzés lehetősége.
Nem tudjuk pontosan, mikortól válik egy fertőzött egyén vírusterjesztővé. A vírust ürítő személyek átlagosan 2-3 másik személyt fertőzhetnek meg, viszont a terjedés nem egyformán hatékony. Léteznek az úgynevezett „supersrpreader” (szuperterjesztő) személyek, akik nagy számú kontaktszemélyt, akár 10-20 személyt is képesek megfertőzni. A betegség súlyosabb lefolyású, illetve az elhalálozási arány magasabb az idősebb korosztályban és a társbetegségekkel rendelkező egyéneknél (pl. cukorbetegség, magas vérnyomás, idült légúti betegségek, szívbetegségek).
A COVID-19 egyik jellegzetessége, hogy kisgyerekeknél egészen ritka a tünetekkel járó megbetegedés. Járványtani szempontból viszont óriási jelentősége van annak a ténynek, hogy
Ezért fontos a szociális eltávolodásra irányuló előírások betartása. Az eltávolodás nem csak a saját védelmünkre szolgál, hanem az esetleges tünetmentes fertőződésünk esetén megakadályozzuk a vírus terjedését.
– Aggodalomra ad okot, hogy úgy tűnik nincs elég teszt, nincs hatékony gyógyszer sem.
– A járvány elleni küzdelem egyik fontos pillére a diagnosztika. Tekintettel arra, hogy új, klinikai laboratóriumokban a vírus megjelenése előtt nem használt speciális tesztekre van szükség, ezek kidolgozása, a meglévő diagnosztikai rendszerekre való adaptálása, legyártása, forgalomba hozása, beszerzése időigényes folyamat. Éppen ezért, egyes kivételektől eltekintve, mint például Dél-Korea, Németország, a legtöbb ország diagnosztikai kapacitása korlátozott. Ezzel magyarázható, hogy nem rendelkezünk közkívánatra, tömegesen végezhető tesztekkel, a tesztelés indikációit továbbra is jól meg kell fontolni.
Az eddigi próbálkozások HIV, influenza, malária, SARS-CoV-1, MERS-CoV ellenes szerekkel történtek. Az antivirális szerekkel a vírus replikációjának valamelyik szakaszát próbálják befolyásolni.
Az antivirális szerek mellett az immunmodulátor (az immunrendszer működését megváltoztató) szerek szerepét próbálják meghatározni.
– Mi lesz tavasszal, melegben?
– A járvány további alakulását nem lehet egyértelműen előrejelezni. Alakulását több tényező befolyásolhatja.
A légúti megbetegedéseket okozó vírusok fertőzőképessége általában csökken a hideg évszakok elmúltával.
A szociális eltávolodás lelassíthatja a vírus terjedését, a járványügyi előírások betartása hozzásegíthet a járvány elhúzódóbb kibontakozásához, ami kevésbé terheli meg az egészségügyi rendszert. Az elhalálozási arány, amelyről szintén ellentmondásos adatok keringenek, a vírus tulajdonságain túlmenően a kritikus esetek ellátására való kapacitástól, az egészségügyi rendszer túlterheltségétől, a járvány dinamikájától is függ. Új vírusról lévén szó, jelenleg a lakosságban a fertőzéssel szembeni fogékonyság általános.
Nem tudjuk, a védettség milyen időtartamú lesz. Rövid ideig tartó védelem esetében (mint a náthát okozó koronavírusok esetében) lehetséges lesz az újrafertőződés és újabb fertőzési hullámok jelenhetnek meg. A vírus virulenciája (megbetegítő képessége) fokozódhat idővel, agresszívebbé válhat vagy épp ellenkezőleg, veszíthet virulenciájából.
– Dolgoznak az oltás kifejlesztésén.
– A vírussal szembeni küzdelemben fontos szerepe lesz az oltásnak. Többféle oltás kifejlesztésén dolgoznak. A koronavírus tüskéje elleni ellenanyagok megakadályozzák a vírus sejtbe való jutását, ezáltal megelőzhető a fertőzés kialakulása. Immunizálás céljából ezért célszerűnek tűnik a tüske antigénjével megismertetni a szervezetet, immunválaszt kialakítani ellene, ami a későbbi vírussal való
találkozás esetében védelmet biztosíthat.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
2 hozzászólás