
Vetett ágy várja a rászorulókat, kórház közelében
Fotó: Haáz Vince
Sms-kampánnyal szeretné fenntartani a Solidaris Egyesület azt a két marosvásárhelyi és kolozsvári menedékszobát, amely az elmúlt négy évben több száz alkalommal adott lehetőséget ingyenes szállásra betegeknek és hozzátartozóknak. Sajó Norbert egyesületi vezető szerint közösségi összefogás tudja fenntartani a közösségi igényre született létesítményeket.
2022. január 24., 21:442022. január 24., 21:44
2018-ban először Marosvásárhelyen, majd később Kolozsváron jött létre olyan menedékszoba, amelyet a városokba kezelésre érkező betegek vagy hozzátartozóik igényelhetnek. A legtöbben Székelyföldről, majd a Partiumból vették igénybe ezeket – ismertette a Solidaris egyesület alapítója, Sajó Norbert.
„Még most, 2022-ben is sok helyen látni kórházak parkolójában autóban éjszakázó embereket, akik vagy eredményeikre vagy hozzátartozóikra várnak.
– fogalmazott Sajó Norbert. Hozzátette, mindkét menedékszobát kórház közelében alakították ki, teljesen felszerelt, akár többhetes, huzamosabb ideig tartó ott-tartózkodásra is alkalmas.
„Mintegy 300–350 kilométeres körzetből vannak szállóvendégeink, a marosvásárhelyiek a kolozsvárit veszik igénybe, a székelyföldiek mindkettőt, de Szatmárról például meglepő módon Marosvásárhelyre járnak onkológiára, nem Kolozsvárra. Jelen pillanatban éppen egy erzsébetvárosi család érkezik a kolozsvári szállásra, anyuka onkológiai kezelése miatt felköltözik az egész család hat hétre” – tudatta Sajó, aki úgy érzi,
A menedékszobák fenntartását továbbra is a közösség összefogásával képzelik el, ennek pedig legegyszerűbb módja az sms-kampány. Egyetlen üzenet elküldésével havi 4 euróval támogató lehet bárki.
A támogatás módja egyszerű, egy üzenetet kell küldeni a 8864-es telefonszámra, amelybe annyit írunk, hogy SOLIDARIS. Ez azt jelenti, hogy azt a négy eurót – nem egészen húsz lejt – a támogató minden hónapban terhelésként viszontlátja a telefonszámláján. Ha pedig meg akarja szakítani a havi folyamatos támogatást, akkor ugyanarra a telefonszámra a SOLIDARIS STOP szavakat kell elküldenie.
Sajó Norbert elmondta, a múlt hét végén elkezdődött intenzív sms-kapmányuk előtt 122 ember volt, aki havonta ezzel az összeggel támogatta a kezdeményezésüket. Hétfő reggelre azonban ez a szám már 173-ra gyarapodott. A Solidaris egyesület számításai szerint kétszáz-kétszázötven havi négyeurós támogatásra van szükségük a két menedékszoba fenntartásához.
„Szatmártól Kovásznáig nem hiszem, hogy nem akad kétszáz-kétszázötven ember, aki havi négy euróval tudja támogatni ezt az ügyet. Aki azt mondja,
persze csak képletesen” – fogalmazott Sajó. Hozzátette, az sms-kampányuk népszerűsítésére most nemcsak a megnövekedett számlák miatt volt szükségük, hanem azért is, mert a szolgáltató, amellyel dolgoznak, meghúzott egy plafont. Azt mondta, amely szervezet nem hoz be havi kétszáz támogatót, azt kidobják a rendszerből – tudtuk meg.
A menedékszoba használata amúgy az első három nap ingyenes, a negyedik nap után 30 lejbe kerül naponta. Ez a szoba ára, vagyis ha négyen veszik igénybe a szállást, négy felé oszlik az ár. „Azért vezettük be ezt az árat, hogy azért legyen egy lélektani határ, amikor elgondolkodnak, hogy kell még maradni biztosan vagy nem.”
A marosvásárhelyi menedékszoba az indulás utáni évben, vagyis 2019-ben 365 napból háromszázat volt foglalt, a 2020-as évben a járvány miatt nem igényelték, mert nem nagyon jártak kórházba, kezelésekre más városokból az emberek. 2021-ben már ismét volt igény a létesítményekre, amelyeket idén remélhetőleg ismét teljesen ki lehet használni majd. A Solidaris egyesület amúgy a tervek szerint megháromszorozza idén a marosvásárhelyi menedékszoba férőhelyeit, emellett pedig úgy látják, hogy
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!