
Egyelőre harminc napig vannak érvényben a sertésperstis miatt életbe léptetett korlátozások Oklánd községben. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Több disznó pusztult el egy oklándi gazdaságban, ahol afrikai sertéspestis jelenlétét igazolták az elmúlt héten a laborvizsgálatok. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság a betegség terjedésének megelőzését elősegítő korlátozásokat léptetett érvénybe a környéken. Pánikra azonban nincs ok, hiszen saját fogyasztásra – a helyi állatorvos tudtával – a továbbiakban is le lehet vágni a disznókat a községben.
2023. november 06., 19:502023. november 06., 19:50
Összesen öt háztáji disznó pusztult el, illetve – az afrikai sertéspestis igazolását követően – további hetet kellett leölni az említett gazdaságban – tudtuk meg Godra Leheltől, Oklánd polgármesterétől.
István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője lapunknak elmondta,
Ezt követően le kellett vágni a fertőzött gazdaságban lévő sertéseket, amelyeket egy kijelölt területen, a törvényes előírásoknak megfelelően temettek el. A gazdaságban elvégezték az elsődleges fertőtlenítési munkálatokat, amelyeket hamarosan újabb követ. A szakember szerint
Az elkövetkező harminc napban nem szabad kihozni, illetve bevinni semmilyen jószágot a gazdaságba, ahol a betegség felbukkant, sőt emberek sem mehetnek oda látogatóba – kezdte a korlátozások felsorolását az igazgató. A gócpont három kilométeres körzetében tilos szállítani a sertéseket, más jószágok esetében pedig engedélyt kell kérni a helyi állatorvostól.
Természetesen a sertés leöléséhez az állatorvos jóváhagyására is szükség van, aki meg fogja vizsgálni a kérdéses jószágot.
– magyarázta István Róbert.
Felhívta arra is a figyelmet, hogy a novembertől tavaszig tartó időszak a legveszélyesebb a betegség terjedését illetően, hiszen
Ha van köztük fertőzött egyed, akkor könnyen átadhatják a sertéspestist a háztáji disznóknak. Amennyiben valaki az erdő közelében járt, akkor 72 órán át nem mehet sertések közelébe, hiszen a cipőjén vagy a ruháján is behozhatja a betegséget. Az a legjobb, ha maga a gazda is ruhát cserél, mielőtt az ólba lépne.
A felsorolt korlátozásokat egyébként harminc nap múlva vonhatja vissza az állategészségügyi igazgatóság, amennyiben azalatt nem mutatnak ki újabb sertéspestises fertőzést.
István Róbert arról is beszélt, hogy kártérítést igényelhet a gazda, akinek disznói a sertéspestis miatt pusztultak el. Ennek azonban előfeltétele, hogy az intézményüknél jegyzett, fülszámozott jószágokról legyen szó. Naprakésznek kell lennie gazdasága ügyvitelével, vagyis be kell jelenteni az állatorvosnál a jószágok levágását, születését, értékesítését, vásárlását stb.
Súlyos közúti balesethez riasztották a mentőegységeket vasárnap délután a Kolozs megyei Méra közelébe, miután egy motoros ütközött egy személyautóval.
Négy ember került kórházba vasárnap, miután egy férfi rálőtt néhány személyre Lupényban – tájékoztatott a Hunyad megyei rendőrség.
Évekbe telt, de sikerült egy ezer lejt meghaladó gyorshajtási bírságot érvénytelenítenie egy sofőrnek. Kulcsfontosságú volt a kitartása.
Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR).
Egy hetvenes éveiben járó férfit több mint 170 km/órás sebességgel vezetve mértek be Târgu Jiu város körgyűrűjén. Százhúsz napra bevonták a jogosítványát, és több mint 4000 lej bírságot kell fizetnie.
A bukaresti rendőrség vizsgálatot indított, miután egy 32 éves rezidens orvost eszméletlenül találtak egy fővárosi kórház mosdójában. A férfi később életét vesztette.
Az elmúlt 24 órában tapasztalt hidrometeorológiai jelenségek tizenkét megye 39 településén és Bukarestben okoztak károkat – közölte vasárnap a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tavalyi Báj-havasi túra megejtésekor került fel a bakancslistára a távolban sejtelmesen körvonalozódó Grohotis. Erdélynek megannyi hegye kínál barangolási lehetőséget egy-egy hétvégére, ám az ezeréves határ még mindig különleges csáberővel bír.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
szóljon hozzá!