
Keresték a Cserehát környékén feltűnő medvéket, helyettük azonban egy farkassal találták szembe magukat a vadőrök. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Jó eséllyel a közelben lévő komposztált hulladék miatt tér vissza a székelyudvarhelyi Éltetőkút utcába egy anyamedve két bocsával, amelyek a Nagyoldal feletti erdőből érkezhetnek. A Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület tagjai befognák és elszállítanák a nagyvadakat, amelyek egyértelműen nem tartanak az emberektől. Utóbbira bizonyíték, hogy a szilveszteri tűzijátékok keltette zaj ellenére is visszatértek a helyszínre.
2024. január 03., 15:002024. január 03., 15:00
2024. január 03., 15:202024. január 03., 15:20
Többször is a Ro-Alert rendszer riasztására ébredtek az elmúlt napokban a székelyudvarhelyiek – mindannyiszor az Éltetőkút vagy a közeli Kuvar és II. Rákóczi Ferenc utcákban figyelmeztettek medve jelenlétére a hatóságok. Legutóbb éppen kedden éjszaka kószáltak a nagyvadak a helyszínen.
Egy nem túl nagytestű anyamedve és két bocsa riogatja a Cserehát-negyed és az említett utcák lakót – tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatójától. Mint mondta, egyik riasztás sem volt hiábavaló, hiszen ha a nagyvadakat nem is találták minden esetben a helyszínen, hátrahagyott nyomaik bizonyítják, hogy valóban ott jártak.
A vadászok jól bejárták a környéket az elmúlt időszakban, és egy nagy komposztgödröt találtak egy ház közelében, ahol ételmaradékok vannak – minden jel szerint ez vonzza a város közelébe a medvéket.
Mărmureanu-Bíró Leonárd közölte, december 29-én hajtást rendeztek a Cserehát negyedhez közeli bozótosban, hiszen abban bíztak, hogy így sikerül végleg elkergetni nagyvadakat. Az akcióban kizárólag vadőrök vettek rész, amelyek tíz, képzett hajtókutyát is magukkal vittek. Legnagyobb meglepetésükre azonban nem a medvék, hanem egy idős kan farkas bukkant elő a bokrok közül, amely menekülés közben rá is támadt a kutyáikra.
– jegyezte meg a vadász. Kérdésünkre kifejtette, a farkasok rendszerint tartanak az emberektől, így jó eséllyel ez sem támadott volna meg senkit. Nagy valószínűséggel a disznóvágásokról érkező szagok, illetve a város szélére kivitt maradékok (sertésbelek) csalhatták az éhes ragadozót a lakott terület közelébe.
A vadászok bíztak benne, hogy a hajtás, illetve a szilveszteri petárdázások nyújtotta negatív élmények miatt megijednek a nagyvadak és többet nem térnek vissza Székelyudvarhelyre, de sajnos ez nem így lett. „Tavasz óta gondokat okoznak ezek a medvék. Korábban a város közelében tanyázhattak, hiszen megtaláltuk a fekvőhelyüket, mostanra azonban elfogytak a gyümölcsök, ezért is költözhettek távolabb a Nagyoldal (motocross pálya) feletti erdőbe.
– magyarázta a szakember. A tapasztaltakból azt a következtetést vonta le, hogy a medvék egyáltalán nem tartanak az emberektől és ez nem fog megváltozni; már a bocsok is megszokták a település zaját.
Korábban már el is helyezte speciális medvecsapdáját a vadásztársulat az épülő Csillagvizsgáló közelében, ám eddig csak kutyák és rókák mentek annak közelébe. Éppen ezért azt tervezik, hogy a korábban említett komposztgödör közelébe szállítják az eszközt, hátha ott nagyobb sikerrel járnak. Mărmureanu-Bíró Leonárd felhívta a figyelmet, hogy
Arra kér mindenkit, hogy ne menjenek a szerkezet közelébe. Ha a medvecsapda befog egy nagyvadat, a szabadon maradt példányokat altatólövedékes fegyverrel kell majd levadásszák.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
szóljon hozzá!