Hirdetés
Hirdetés

A visszajáró medvéket keresték, végül farkassal találták szembe magukat a vadőrök Székelyudvarhely határában

Keresték a Cserehát környékén feltűnő medvéket, helyettük azonban egy farkassal találták szembe magukat a vadőrök. Képünk illusztráció •  Fotó: Pixabay

Keresték a Cserehát környékén feltűnő medvéket, helyettük azonban egy farkassal találták szembe magukat a vadőrök. Képünk illusztráció

Fotó: Pixabay

Jó eséllyel a közelben lévő komposztált hulladék miatt tér vissza a székelyudvarhelyi Éltetőkút utcába egy anyamedve két bocsával, amelyek a Nagyoldal feletti erdőből érkezhetnek. A Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület tagjai befognák és elszállítanák a nagyvadakat, amelyek egyértelműen nem tartanak az emberektől. Utóbbira bizonyíték, hogy a szilveszteri tűzijátékok keltette zaj ellenére is visszatértek a helyszínre.

Fülöp-Székely Botond

2024. január 03., 15:002024. január 03., 15:00

2024. január 03., 15:202024. január 03., 15:20

Többször is a Ro-Alert rendszer riasztására ébredtek az elmúlt napokban a székelyudvarhelyiek – mindannyiszor az Éltetőkút vagy a közeli Kuvar és II. Rákóczi Ferenc utcákban figyelmeztettek medve jelenlétére a hatóságok. Legutóbb éppen kedden éjszaka kószáltak a nagyvadak a helyszínen.

Hirdetés

A komposzt miatt jönnek

Egy nem túl nagytestű anyamedve és két bocsa riogatja a Cserehát-negyed és az említett utcák lakót – tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatójától. Mint mondta, egyik riasztás sem volt hiábavaló, hiszen ha a nagyvadakat nem is találták minden esetben a helyszínen, hátrahagyott nyomaik bizonyítják, hogy valóban ott jártak.

Szerencsére egyelőre nagyobb kárt nem okoztak, csak kerítéseket rongáltak meg.

A vadászok jól bejárták a környéket az elmúlt időszakban, és egy nagy komposztgödröt találtak egy ház közelében, ahol ételmaradékok vannak – minden jel szerint ez vonzza a város közelébe a medvéket.

Medvéket vártak, farkas érkezett

Mărmureanu-Bíró Leonárd közölte, december 29-én hajtást rendeztek a Cserehát negyedhez közeli bozótosban, hiszen abban bíztak, hogy így sikerül végleg elkergetni nagyvadakat. Az akcióban kizárólag vadőrök vettek rész, amelyek tíz, képzett hajtókutyát is magukkal vittek. Legnagyobb meglepetésükre azonban nem a medvék, hanem egy idős kan farkas bukkant elő a bokrok közül, amely menekülés közben rá is támadt a kutyáikra.

Idézet
Összeverekedett a farkas a nagytestű kutyákkal, s bár végül a ragadozó futott el, nekem úgy tűnt, hogy a győzelem mégsem az ebeké volt”

– jegyezte meg a vadász. Kérdésünkre kifejtette, a farkasok rendszerint tartanak az emberektől, így jó eséllyel ez sem támadott volna meg senkit. Nagy valószínűséggel a disznóvágásokról érkező szagok, illetve a város szélére kivitt maradékok (sertésbelek) csalhatták az éhes ragadozót a lakott terület közelébe.

Befognák a medvéket

A vadászok bíztak benne, hogy a hajtás, illetve a szilveszteri petárdázások nyújtotta negatív élmények miatt megijednek a nagyvadak és többet nem térnek vissza Székelyudvarhelyre, de sajnos ez nem így lett. „Tavasz óta gondokat okoznak ezek a medvék. Korábban a város közelében tanyázhattak, hiszen megtaláltuk a fekvőhelyüket, mostanra azonban elfogytak a gyümölcsök, ezért is költözhettek távolabb a Nagyoldal (motocross pálya) feletti erdőbe.

Idézet
Valószínű, hogy éppen a nagyobb távolság miatt van az, hogy csak este látják a nagyvadakat, hiszen így már időbe telik, mire bejönnek a városba”

– magyarázta a szakember. A tapasztaltakból azt a következtetést vonta le, hogy a medvék egyáltalán nem tartanak az emberektől és ez nem fog megváltozni; már a bocsok is megszokták a település zaját.

A törvények értelmében nem lehet kilőni a medvecsaládot, így igyekeznek befogni, majd a lakott területtől távol szállítani a problémás egyedeket.

Korábban már el is helyezte speciális medvecsapdáját a vadásztársulat az épülő Csillagvizsgáló közelében, ám eddig csak kutyák és rókák mentek annak közelébe. Éppen ezért azt tervezik, hogy a korábban említett komposztgödör közelébe szállítják az eszközt, hátha ott nagyobb sikerrel járnak. Mărmureanu-Bíró Leonárd felhívta a figyelmet, hogy

nincs arra esély, hogy mindhárom medve egyszerre sétáljon be a csapdába, így nagyon veszélyessé válik a környék, ha egyik egyedet elkapják a többi pedig kint marad.

Arra kér mindenkit, hogy ne menjenek a szerkezet közelébe. Ha a medvecsapda befog egy nagyvadat, a szabadon maradt példányokat altatólövedékes fegyverrel kell majd levadásszák.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 29., szombat

Kétszer is elesett a krosszmotorral, amikor menekült a rendőrök elől – videó

Csak felvételről megmosolyogtató, élesben azért ennél durvább volt a helyzet, amikor egy fiatalember egy krosszmotorral menekült a rendőrök elől Ilfov megyében.

Kétszer is elesett a krosszmotorral, amikor menekült a rendőrök elől – videó
Hirdetés
2026. augusztus 29., szombat

Megcsapta az ősz szele a csíkiakat szombatra virradóan

Kereken három Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet szombatra virradóan Csíkszeredában, ez volt az országos minimum augusztus 29-én a lakott települések sorában.

Megcsapta az ősz szele a csíkiakat szombatra virradóan
2026. augusztus 29., szombat

Miért nem harcoltak székelyek Mohácsnál?

Mekkora sereggel indult Szapolyai János erdélyi vajda a török ellen, hány székely tartott vele, szándékosan maradtak-e távol a csatából? Íme, néhány azon kérdések közül, amelyekre ötszáz évvel a mohácsi tragédia után sem találunk egybehangzó választ.

Miért nem harcoltak székelyek Mohácsnál?
Miért nem harcoltak székelyek Mohácsnál?
2026. augusztus 29., szombat

Miért nem harcoltak székelyek Mohácsnál?

Hirdetés
2026. augusztus 28., péntek

Több mázsányi nagyméretű hal pusztult el az egyik homoródszentpáli halastóban

Másfél tonna 6 kilogramm és több mint 20 kilogramm közötti méretű ponty, amur és más ragadozó hal pusztult el a napokban az egyik homoródszentpáli horgásztónál. A jelentős kárt gázmérgezés okozta, a haltetemeket már elszállították.

Több mázsányi nagyméretű hal pusztult el az egyik homoródszentpáli halastóban
2026. augusztus 28., péntek

Elhunyt V. Harald norvég király

Nyolcvankilenc éves korában meghalt V. Harald norvég király, Európa legidősebb uralkodója. A király péntek reggel, az oslói Rikshospitalet kórházban hunyt el – jelentette be a norvég királyi palota.

Elhunyt V. Harald norvég király
Elhunyt V. Harald norvég király
2026. augusztus 28., péntek

Elhunyt V. Harald norvég király

2026. augusztus 28., péntek

Kihirdette, de továbbra is aggályosnak tartja a feddhetetlenségi törvényt Nicușor Dan

Közleményében az államelnök leszögezte, a parlament által elfogadott alakban hirdette ki a törvényt, de továbbra is fenntartja a korábban benyújtott alkotmányellenességi beadványban felsorolt érveit.

Kihirdette, de továbbra is aggályosnak tartja a feddhetetlenségi törvényt Nicușor Dan
Hirdetés
2026. augusztus 28., péntek

A földrengésveszélyes épületek megerősítését célzó programból újítják fel a sepsiszentgyörgyi pszichiátriát

Kovászna Megye Tanácsa pénteken jóváhagyta a Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházhoz tartozó pszichiátria 170 éves épületének felújítását, illetve az ahhoz tartozó dokumentáció egy részét.

A földrengésveszélyes épületek megerősítését célzó programból újítják fel a sepsiszentgyörgyi pszichiátriát
2026. augusztus 28., péntek

Szeptember végéig meghosszabbították az energiapiaci biztonsági intézkedéseket

A kormány pénteki rendkívüli ülésén meghosszabbította szeptember 30-ig a villamosenergia-piaci biztonsági intézkedések hatályát.

Szeptember végéig meghosszabbították az energiapiaci biztonsági intézkedéseket
2026. augusztus 28., péntek

Ötven éve önállósult az egyházközség, ezt ünneplik meg a hétvégén

Ötven évvel ezelőtt önállósult a marosvásárhelyi Felsővárosi Református Egyházközség, ezt ünneplik meg a hétvégén.

Ötven éve önállósult az egyházközség, ezt ünneplik meg a hétvégén
Hirdetés