
Keresték a Cserehát környékén feltűnő medvéket, helyettük azonban egy farkassal találták szembe magukat a vadőrök. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Jó eséllyel a közelben lévő komposztált hulladék miatt tér vissza a székelyudvarhelyi Éltetőkút utcába egy anyamedve két bocsával, amelyek a Nagyoldal feletti erdőből érkezhetnek. A Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület tagjai befognák és elszállítanák a nagyvadakat, amelyek egyértelműen nem tartanak az emberektől. Utóbbira bizonyíték, hogy a szilveszteri tűzijátékok keltette zaj ellenére is visszatértek a helyszínre.
2024. január 03., 15:002024. január 03., 15:00
2024. január 03., 15:202024. január 03., 15:20
Többször is a Ro-Alert rendszer riasztására ébredtek az elmúlt napokban a székelyudvarhelyiek – mindannyiszor az Éltetőkút vagy a közeli Kuvar és II. Rákóczi Ferenc utcákban figyelmeztettek medve jelenlétére a hatóságok. Legutóbb éppen kedden éjszaka kószáltak a nagyvadak a helyszínen.
Egy nem túl nagytestű anyamedve és két bocsa riogatja a Cserehát-negyed és az említett utcák lakót – tudtuk meg Mărmureanu-Bíró Leonárdtól, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatójától. Mint mondta, egyik riasztás sem volt hiábavaló, hiszen ha a nagyvadakat nem is találták minden esetben a helyszínen, hátrahagyott nyomaik bizonyítják, hogy valóban ott jártak.
A vadászok jól bejárták a környéket az elmúlt időszakban, és egy nagy komposztgödröt találtak egy ház közelében, ahol ételmaradékok vannak – minden jel szerint ez vonzza a város közelébe a medvéket.
Mărmureanu-Bíró Leonárd közölte, december 29-én hajtást rendeztek a Cserehát negyedhez közeli bozótosban, hiszen abban bíztak, hogy így sikerül végleg elkergetni nagyvadakat. Az akcióban kizárólag vadőrök vettek rész, amelyek tíz, képzett hajtókutyát is magukkal vittek. Legnagyobb meglepetésükre azonban nem a medvék, hanem egy idős kan farkas bukkant elő a bokrok közül, amely menekülés közben rá is támadt a kutyáikra.
– jegyezte meg a vadász. Kérdésünkre kifejtette, a farkasok rendszerint tartanak az emberektől, így jó eséllyel ez sem támadott volna meg senkit. Nagy valószínűséggel a disznóvágásokról érkező szagok, illetve a város szélére kivitt maradékok (sertésbelek) csalhatták az éhes ragadozót a lakott terület közelébe.
A vadászok bíztak benne, hogy a hajtás, illetve a szilveszteri petárdázások nyújtotta negatív élmények miatt megijednek a nagyvadak és többet nem térnek vissza Székelyudvarhelyre, de sajnos ez nem így lett. „Tavasz óta gondokat okoznak ezek a medvék. Korábban a város közelében tanyázhattak, hiszen megtaláltuk a fekvőhelyüket, mostanra azonban elfogytak a gyümölcsök, ezért is költözhettek távolabb a Nagyoldal (motocross pálya) feletti erdőbe.
– magyarázta a szakember. A tapasztaltakból azt a következtetést vonta le, hogy a medvék egyáltalán nem tartanak az emberektől és ez nem fog megváltozni; már a bocsok is megszokták a település zaját.
Korábban már el is helyezte speciális medvecsapdáját a vadásztársulat az épülő Csillagvizsgáló közelében, ám eddig csak kutyák és rókák mentek annak közelébe. Éppen ezért azt tervezik, hogy a korábban említett komposztgödör közelébe szállítják az eszközt, hátha ott nagyobb sikerrel járnak. Mărmureanu-Bíró Leonárd felhívta a figyelmet, hogy
Arra kér mindenkit, hogy ne menjenek a szerkezet közelébe. Ha a medvecsapda befog egy nagyvadat, a szabadon maradt példányokat altatólövedékes fegyverrel kell majd levadásszák.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!