
Fotó: Bálint Előd Erdély
A család és a szülőföld mellett az unitárius vallás és a vallásszabadság igazi kincs – hangzott el vasárnap a Tordán elfogadott vallásügyi törvény kihirdetésének 452. évfordulójának ünneplésén a székelyudvarhelyi Dávid Ferenc téri unitárius templomban.
2020. január 12., 16:202020. január 12., 16:20
A Tordai Országgyűlés a világon először foglalta törvénybe a lelkiismereti és vallásszabadsághoz való jogot, kimondva, hogy „a hit Istennek ajándéka”. Az 1568. évi erdélyi országgyűlés által elfogadott vallásügyi törvény emlékét, illetve a magyar nemzet szellemi öröksége részeként annak jelentőségét törvényben örökítette meg a Magyar Országgyűlés 2018-ban,
A történelmi évfordulót helyi szokás szerint együtt ülte a két székelyudvarhelyi unitárius gyülekezet, ezúttal a Bethlen-lakótelepi templomban. Szószéki beszédében Simó Sándor belvárosi lelkész, a Székelyudvarhelyi Unitárius Egyházkör esperese egy történettel világított rá a nap üzenetére.
Fotó: Bálint Előd Erdély
A valahai koldusnak fel kellett hívni a figyelmét, hogy nyissa meg és tekintsen bele a ládájába, amely telis-tele van kincsekkel. A hívő embernek nem kívül kell keresnie, hanem belül kell meglelnie igazi kincsét: a mindennél hatalmasabb Istent. Az igehirdető kiemelte azt is, hogy
Fotó: Bálint Előd Erdély
Rüsz Domokos, a házigazda gyülekezet lelkésze a harmadízben együtt tartott hagyományépítő vallásszabadságnapi istentiszteleten emlékeztetett, hogy a 452 éve kihirdetett, a hit- és lelkiismereti szabadságot három nemzet, illetve négy bevett vallás számára szavatoló törvény miatt
„(…) midőn helyökön a prédikátorok az evangéliumot prédikálják, hirdessék, kiki az ő értelme szerint, és az község ha venni akarja, jó, ha nem penig senki kényszerítéssel ne kényszerítse az ü lelke azon meg nem nyugodván, de oly prédikátort tarthasson, az kinek tanítása ő néki tetszik. Ezért penig senki az superintendensök közül, se egyebek az prédikátorokat meg ne bánthassa, ne szidalmaztassék senki az religióért senkitől, az elébbi constitutiók szerént, és nem engedtetik ezt senkinek, hogy senki fogsággal, avagy helyéből való priválással fenyőgessön az tanításáért” – idézte Rüsz Domokos lelkész a közös utat kijelölő korabeli törvényt. Az ősök az Isten kezébe, illetve az önmagunkba vetett hitet, és a jövő reményét üzenik általa.
Fotó: Bálint Előd Erdély
Az idei ünnepet megelőzően Székely Kinga Réka, a Magyar Unitárius Egyház (MUE) hitéleti- és missziós előadó-tanácsosa a Székelyhonnak elmondta, „napjainkban két feladat vár a vallásszabadság örököseire. Egyfelől újra és újra meg kell tanuljuk egymás hitét tiszteletben tartani, mert még
Másrészt lélekkel és értelemmel meg kell találjuk a módját annak, hogy hitünket és egyházi hagyományainkat szerethetővé tegyük fiataljaink számára.”
Fotó: Bálint Előd Erdély
A MUE szervezésében hétfőn, január 13-án délután öt órától a kolozsvári belvárosi unitárius templomban az istentiszteleten és megemlékezésen Demeter Sándor Loránd székelyderzsi unitárius lelkész lesz az igehirdető. Utána megkoszorúzzák Dávid Ferenc egyházalapító püspök szobrát.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
szóljon hozzá!