
Fotó: Bálint Előd Erdély
A család és a szülőföld mellett az unitárius vallás és a vallásszabadság igazi kincs – hangzott el vasárnap a Tordán elfogadott vallásügyi törvény kihirdetésének 452. évfordulójának ünneplésén a székelyudvarhelyi Dávid Ferenc téri unitárius templomban.
2020. január 12., 16:202020. január 12., 16:20
A Tordai Országgyűlés a világon először foglalta törvénybe a lelkiismereti és vallásszabadsághoz való jogot, kimondva, hogy „a hit Istennek ajándéka”. Az 1568. évi erdélyi országgyűlés által elfogadott vallásügyi törvény emlékét, illetve a magyar nemzet szellemi öröksége részeként annak jelentőségét törvényben örökítette meg a Magyar Országgyűlés 2018-ban,
A történelmi évfordulót helyi szokás szerint együtt ülte a két székelyudvarhelyi unitárius gyülekezet, ezúttal a Bethlen-lakótelepi templomban. Szószéki beszédében Simó Sándor belvárosi lelkész, a Székelyudvarhelyi Unitárius Egyházkör esperese egy történettel világított rá a nap üzenetére.
Fotó: Bálint Előd Erdély
A valahai koldusnak fel kellett hívni a figyelmét, hogy nyissa meg és tekintsen bele a ládájába, amely telis-tele van kincsekkel. A hívő embernek nem kívül kell keresnie, hanem belül kell meglelnie igazi kincsét: a mindennél hatalmasabb Istent. Az igehirdető kiemelte azt is, hogy
Fotó: Bálint Előd Erdély
Rüsz Domokos, a házigazda gyülekezet lelkésze a harmadízben együtt tartott hagyományépítő vallásszabadságnapi istentiszteleten emlékeztetett, hogy a 452 éve kihirdetett, a hit- és lelkiismereti szabadságot három nemzet, illetve négy bevett vallás számára szavatoló törvény miatt
„(…) midőn helyökön a prédikátorok az evangéliumot prédikálják, hirdessék, kiki az ő értelme szerint, és az község ha venni akarja, jó, ha nem penig senki kényszerítéssel ne kényszerítse az ü lelke azon meg nem nyugodván, de oly prédikátort tarthasson, az kinek tanítása ő néki tetszik. Ezért penig senki az superintendensök közül, se egyebek az prédikátorokat meg ne bánthassa, ne szidalmaztassék senki az religióért senkitől, az elébbi constitutiók szerént, és nem engedtetik ezt senkinek, hogy senki fogsággal, avagy helyéből való priválással fenyőgessön az tanításáért” – idézte Rüsz Domokos lelkész a közös utat kijelölő korabeli törvényt. Az ősök az Isten kezébe, illetve az önmagunkba vetett hitet, és a jövő reményét üzenik általa.
Fotó: Bálint Előd Erdély
Az idei ünnepet megelőzően Székely Kinga Réka, a Magyar Unitárius Egyház (MUE) hitéleti- és missziós előadó-tanácsosa a Székelyhonnak elmondta, „napjainkban két feladat vár a vallásszabadság örököseire. Egyfelől újra és újra meg kell tanuljuk egymás hitét tiszteletben tartani, mert még
Másrészt lélekkel és értelemmel meg kell találjuk a módját annak, hogy hitünket és egyházi hagyományainkat szerethetővé tegyük fiataljaink számára.”
Fotó: Bálint Előd Erdély
A MUE szervezésében hétfőn, január 13-án délután öt órától a kolozsvári belvárosi unitárius templomban az istentiszteleten és megemlékezésen Demeter Sándor Loránd székelyderzsi unitárius lelkész lesz az igehirdető. Utána megkoszorúzzák Dávid Ferenc egyházalapító püspök szobrát.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!