Az ország 328 településén nincs is háziorvos
Fotó: A Mentsétek meg a gyermekeket Románia
Hatalmas szakadék tátong Romániában a vidéki és a városi orvosi ellátás között, ennek áthidalására tesz kísérletet a Mentsétek meg a gyermekeket! nevű civilszervezet azzal, hogy a vidéki orvosi rendelőknek orvosi eszközöket juttat el pályázat útján.
2025. március 16., 21:372025. március 16., 21:37
2025. március 16., 21:452025. március 16., 21:45
Miközben több mint 13 ezer önálló orvosi szakrendelő működött a városi térségekben, vidéki településeken mindössze 793 praxist jegyeztek 2023-ban. A városokban egy háziorvosra átlagban 1157 páciens jut, a falvakban átlagban 2312 beteget kell ellátnia egy háziorvosnak. De a csecsemőhalandóság aránya is riasztóbb a vidéki településeken:
– hívja fel a figyelmet erre a Mentsétek meg a gyermekeket romániai szervezete. Kifejtik, a hazai települések kevesebb mint felében, azaz 47 százalékában van csak elegendő háziorvos, 328 településen nincs is háziorvos.
1400 darab alapvető orvosi eszközt juttatott el a szervezet a vidéki rendelőkbe
Fotó: A Mentsétek meg a gyermekeket Románia
A Mentsétek meg a gyermekeket! romániai szervezete 28 megyében hatvan vidéki háziorvosi rendelőt szerelt fel összesen 1400 alapvető orvosi eszközzel. Az egymillió eurós beruházás az Első lépés az egészség felé elnevezésű program részeként valósult meg, és a csecsemőhalandósági arányok csökkentését segíti elő, tehát elsődleges célcsoportjuk az anyák és gyermeik – derül ki a szervezet közleményéből.
Maros megyében Gernyeszeg, Szászbogács és Faragó települések orvosi rendelői kaptak felszerelést a program első szakaszában.
Hargita megyében Nagygalambfalva, Csíkbánkfalva, Lövéte, Csíkkarcfalva háziorvosi rendelőinek jutottak orvosi eszközök, bútorok.
Kovászna megyében Előpatak, Nagybacon, Bölönpatak rendelőibe juttattak felszerelést. A második szakaszban pedig a Maros megyei Mikefalva és Marosvásárhely peremnegyedeiben lévő orvosi kabinetek részesültek orvosi eszköz-támogatásban – derül ki az alapítvány által közzétett listákból.
Fotó: A Mentsétek meg a gyermekeket Románia
Baróti Barna, Csíkkarcfalva háziorvosa is pályázott az alapítványnál eszköztámogatásra, és nyert is. Neki
– számolt be a Székelyhonnak a vidék háziorvosa. Úgy véli, a körzet megbírna még egy orvost, hiszen folyamatosan érkeznek a betegek. Itt mindig két háziorvos rendelt, de amióta nyugállományba vonultak, kettő helyett csak ő jött egyedül, így egymaga látja el a körzetet.
Főként diagnosztikai berendezéseket kapott az alapítványtól: EKG-t, hordozható ultrahang-gépet, 24 órás vérnyomásmérőt, automata defibrillátort, felszerelt elsősegélytáskát, kissebészeti eszközöket, gyógyszeres szekrényt és egy vizsgáló ágyat.
– fejtette ki az orvos. Tavaly tavasz óta volt már neki ultrahang-készüléke, de amit most kapott a szervezettől, az egy tünetorientált gép, amely nem teljes leírást ad, hanem célzottan nézi meg, amit szeretnének. A másik, hasi ultrahang-készüléket munkaidő után, fizetős szolgáltatásként használja, és előjegyzés szerint fogadja a betegeket – mutatott rá Baróti Barna, aki nagyon meg volt elégedve az alapítvány által lebonyolított pályázattal, hiszen hamar elbírálták és hozták a felszereléseket. Hozzá is tette, minden nagyon operatívan zajlott, nem ehhez vannak szokva a hazai háziorvosok.
Nemcsak a városi piacokon árulják már a bárányhúst a juhtartó gazdák, egyre többen az online térben is értékesítik a húsvéti ünnepi asztalra valót. A székelyföldi városokban kilónként átlagban 45–50 lejért kínálják a bárányhúst, hasonló áron, mint tavaly.
A tűzoltóság tűzvédelmi ellenőrzéseket végez, a rendőrség a közbiztonságra vigyáz, a csendőrség pedig fokozottan jelen lesz az egyházi épületek és turisztikai övezetek környékén a húsvéti ünnepek idején Hargita megyében.
A Mihail Kogălniceanu-légibázis korszerűsítése és bővítése a román kormány több mint 2,5 milliárd eurós beruházásával a NATO stratégiai központjává teszi ezt a létesítményt a régióban.
Saját katonai drónokat gyárthat Románia az év végétől, hozzávetőlegesen két és fél év múlva pedig a fegyverekhez szükséges lőpor gyártását is elkezdheti az ország – értesült az Agerpres hírügynökség védelmi forrásokból.
Olthévízről Marosvásárhelyre kellene eljusson egy kis madár – segítséget kér a Milvus Csoport.
Az érettségi írásbeli vizsgáinak napjain, azaz június 10. és 16. között aszinkron online oktatásra térhetnek át azok az iskolák, amelyek vizsgahelyszínként szolgálnak – közölte szerdán az oktatási minisztérium.
Különleges hangulatú tavaszi vásárra várják a helybélieket és látogatókat Gyergyóújfaluban csütörtökön. A Tavaszi Forgatag igazi közösségi élményt ígér kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A helyi viseletre külön figyelmet fordítanak.
Személygépkocsi és vonat ütközött össze szerda délután Galócásnál – adja hírül a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a vakációs utalványok elszámolásának mechanizmusát.
Az Öveges József – Vermes Miklós Fizikaverseny országos döntőjén hatvan VII-XI. osztályos diák mérte össze tudását április 11-13. között. A vetélkedőt Kolozsváron tartották, a székelyföldiek is nagyon jól szerepeltek.
szóljon hozzá!