
Előző nap áztassuk be vízbe, ha száraz csicseriborsót használunk
Fotó: Beliczay László
Hús nélkül is jól lehet lakni, ezt bizonyította Karácsony József, a Főnix Konyha séfje, aki ezúttal a húst teljesen mellőzve zöldségfasírtot készített, ami mellé csicseriborsóból állított össze a köretet. Kóstolni ér, nem csak vegetáriánusoknak.
2020. november 18., 13:282020. november 18., 13:28
„Noha én nagyon kedvelem a húst, az biztos, hogy annak mellőzésével is finom ételeket lehet készíteni” – jelentette ki Karácsony József, a Főnix Konyha séfje, aki ezúttal a húsmentes étrend kedvelőit szeretné meglepni. Mint mondta, ehhez nem is kell más, csak egy kis kreativitás, amely amúgy is jól jön, bármit készítsünk is.
A csicseriborsó közkedvelt alapanyag, amely ráadásul tápanyagban is gazdag – így a szakember, hozzátéve, hogy az üzletekből könnyen beszerezhető hozzávalóról van szó. Több helyen konzerv formájában árusítják, ami ideális, ha sietnünk kell az étel összeállításával, de szárazon bezacskózva is fellelhető a boltok polcain. Utóbbi is jó, csak ez esetben érdemes egy nappal az elkészítés előtt beáztatni a borsószemeket, hogy azok megpuhuljanak.
Minél több zöldséget használjunk a fasírt elkészítésekor
Fotó: Beliczay László
A különleges köret elkészítéséhez olívaolajat melegített a serpenyőben a séf, amelyben apróra vágott lilahagymát és fokhagymát pirított meg. Adagolt még az ételalaphoz feldarabolt paprikát és paradicsomot is, hiszen ezek nélkülözhetetlen hozzávalói egy pörkölnek.
Ezután kerültek a serpenyőbe a csicseriborsó szemek, amelyet háromszoros mennyiségű vízzel öntött fel, majd főni hagyta az ételt. „Előfordulhat, hogy főzés közben elpárolog a víz a hozzávalókról, így érdemes figyelni és alkalom adtán pótolni azt. Utolsó mozzanatként fűzőtejszínnel kell besűrűsíteni a köretet, illetve után fűszerezhetjük is azt, ha szükségesnek látjuk, mielőtt lezárnánk a gázt az étel alatt” – magyarázta a szakács.
Tápanyagban gazdag köret a csicseriborsó, amelyet egytálételként is fogyaszthatunk
Fotó: Beliczay László
„A zöldségfasírt akkor a legfinomabb, ha minél több hozzávalót használunk fel az elkészítéséhez. Éppen ezért
– így Karácsony József. Rámutatott, első lépésként sós vízben előpárolta a zöldségeket. Ezután egy keverőtálban összetörte a zöldségeket, közben pedig adott hozzá nyers tojást, ízlés szerint fokhagymát és petrezselymet, valamint sót és borsot.
Húsmentes napokra: zöldségfasírt
Fotó: Beliczay László
A következő feladatunk, hogy adagoljunk prézlit, ha nincs otthon, akkor lisztet vagy kenyérbelet a masszához, és formázzuk meg a fasírtokat. „Azért is fontos, hogy a korábban említett módon félkészre főzzük a zöldségeket, mert hanem rengeteg prézlit fognak felvenni megformázásukkor” – jegyezte meg a szakember. A fasírtokat legvégül bő olajban kell megsütni és már tálalhatjuk is azokat a csicseriborsóval együtt.
Tavaly 131 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat; a közúthálózat hossza 87 220 kilométert tett ki, amiből 18 193 kilométer (20,8 százalék) országút, 35 131 kilométer (40,3 százalék) megyei út, 33 896 kilométer (38,9 százalék) pedig községi út.
Az Európai Unión kívülről érkező külföldi munkaerő toborzását szigorító sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány, amely egyszerűsíti és átláthatóvá teszi az érdekelt vállalkozások hozzáférését a külföldi munkaerőhöz.
Jelentősen megdrágultak az üzemanyagok pénteken a romániai töltőállomásokon: a gázolaj literenkénti ára helyenként ismét 9 lej fölé emelkedett, a benziné pedig a 8,7 lejt is eléri egyes hálózatokban.
Megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába – közölte a Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján csütörtökön.
Több egymást követő éjszaka medve járt a marosvásárhelyi Somostetőn, a nagyvadat a térfigyelő kamerák is rögzítették. A városvezetés óvatosságra inti a lakosságot.
Mircea Abrudean szenátusi elnök csütörtökön kijelentette, hogy jelenleg a kisebbségi kormány a „legkézenfekvőbb” megoldás.
Távolabb kerül a várostól a Gyilkostó felé vezető úton Gyergyószentmiklós helységnévtáblája. Mintegy két kilométerrel lesz hosszabb az érintett útszakasz, ahol a településeken belül szokásos közlekedési szabályok lesznek érvényesek.
A Victoria-palotában csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan bejelentette, hogy ügyvivőként átveszi az energiaügyi minisztérium irányítását, miután a szociáldemokrata miniszterek benyújtották lemondásukat.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy tudomásul vette a Szociáldemokrata Párt (PSD) minisztereinek lemondását, és hamarosan elküldi Nicușor Dan államfőnek a helyükre javasolt ügyvivő tárcavezetők névsorát.
A PSD minisztereinek lemondása nyomán átmenetileg új minisztériumokat kapnak az RMDSZ miniszterei is.
szóljon hozzá!