Senkinek sem könnyű. Korlátozásokkal védené meg ellátottjait a szociális és gyermekvédelmi vezérigazgatóság
Fotó: Gecse Noémi
Számos korlátozást vezettek be a védelmi rendszerben élő gyermekek és felnőttek megóvása céljából a Hargita Megye Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóságnál is. A mintegy 1500 érintett ellátása kihívás elé állította a gondozókat.
2020. április 19., 12:022020. április 19., 12:02
A gyermek- és a felnőttvédelemmel foglalkozó központok működtetése is új kihívások elé állította a szakembereket a koronavírus-járvány megfékezése érdekében életbe léptetett szigorítások miatt. Számos korlátozást vezettek be és továbbiak gyakorlatba ültetésén dolgoznak jelenleg is – tudtuk meg Elekes Zoltántól, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetőjétől, aki szerint az elsődleges cél a megelőzés, de az esetleges fertőzésekre is megpróbálnak felkészülni.
Az intézmény számára az jelenti a legnagyobb nehézséget, hogy a szolgáltatásaikat zárt kapuk mögött kénytelenek lebonyolítani. Gyerekotthonok esetében mintegy 40 családi házuk és számos nagyobb központjuk van a megye minden szegletében, például Oklándon, Székelykeresztúron és Bélboron. Emellett több felnőttközpontot is működtetnek Gyergyószentmiklóson, Szépvízen, Gyergyótölgyesen és Maroshévízen. Védőotthonokkal és kiterjedt nevelőszülő-hálózattal is rendelkeznek, így összességében több mint ezer gyermekről és több száz felnőttről gondoskodnak. Mint az igazgató rámutatott,
Az online oktatás megszervezése szintén kihívást jelent. A szakmai személyzet esetében is lecsökkentették a kapcsolattartást, tehát a pszichológusok, szociális munkások sem tudnak dolgozni a gyerekekkel, mivel igyekeznek minimálisra csökkenteni a személyes érintkezéseket. A felnőttotthonokban továbbá, ahol többségében fogyatékkal élők tartózkodnak, szintén nehéz megértetni a lakókkal, hogy nem hagyhatják el a létesítményeket. A helyzetet az sem könnyíti meg, hogy sem a gyermek-, sem a felnőttotthonokban nem fogadhatnak látogatókat, pedig sokan tartják a kapcsolatot családtagjaikkal.
Az igazgató arra is kitért, hogy
Személyzethiánnyal egyelőre nem küszködnek, de félő, hogy a jövőben kialakulhat, mivel eddig is volt már példa arra, hogy egyes munkatársaik otthoni elkülönítésbe kerültek külföldről hazatérő hozzátartozóik miatt. „Az is kérdés, hogy ha netán a személyzetünkből többen is megbetegednek, azt hogyan fogjuk megoldani. Tartalék személyzetünk nincsen, mindössze egy-két olyan kolléga van, akinek a korábbi munkaköre háttérbe szorult, ezért tudnánk a segítségükre számítani. Ha azonban számos kollégát érintene a fertőzés, más intézményekhez kellene forduljunk segítségért” – figyelmeztetett az igazgató. Hozzátette: hogy erre ne kerülhessen sor,
Két elkülönítésre alkalmas létesítmény előkészítése van folyamatban, elsősorban nem az esetlegesen megfertőződők, hanem a rendszerbe újonnan bekerülők számára. Magyarán úgy szeretnék megelőzni, hogy az otthonokban élő gyerekek koronavírus-fertőzött személyekkel kerüljenek kapcsolatba, hogy az új érkezőket, akiknek nem ismerik az életkörülményeit, 14 napra elkülönítik, mielőtt elhelyeznék valamelyik gyerekotthonban. Ugyanígy járnak el abban az esetben is, ha egy fiatalkorú megszökik valamelyik otthonból, illetve azok esetében is, akik azért kerülnek hozzájuk, mert szüleiket kórházba utalják a járvány miatt, és nincs más, akinél elhelyezhetnék őket.
– zárta Elekes.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.
Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.
Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.
szóljon hozzá!