
Senkinek sem könnyű. Korlátozásokkal védené meg ellátottjait a szociális és gyermekvédelmi vezérigazgatóság
Fotó: Gecse Noémi
Számos korlátozást vezettek be a védelmi rendszerben élő gyermekek és felnőttek megóvása céljából a Hargita Megye Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóságnál is. A mintegy 1500 érintett ellátása kihívás elé állította a gondozókat.
2020. április 19., 12:022020. április 19., 12:02
A gyermek- és a felnőttvédelemmel foglalkozó központok működtetése is új kihívások elé állította a szakembereket a koronavírus-járvány megfékezése érdekében életbe léptetett szigorítások miatt. Számos korlátozást vezettek be és továbbiak gyakorlatba ültetésén dolgoznak jelenleg is – tudtuk meg Elekes Zoltántól, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetőjétől, aki szerint az elsődleges cél a megelőzés, de az esetleges fertőzésekre is megpróbálnak felkészülni.
Az intézmény számára az jelenti a legnagyobb nehézséget, hogy a szolgáltatásaikat zárt kapuk mögött kénytelenek lebonyolítani. Gyerekotthonok esetében mintegy 40 családi házuk és számos nagyobb központjuk van a megye minden szegletében, például Oklándon, Székelykeresztúron és Bélboron. Emellett több felnőttközpontot is működtetnek Gyergyószentmiklóson, Szépvízen, Gyergyótölgyesen és Maroshévízen. Védőotthonokkal és kiterjedt nevelőszülő-hálózattal is rendelkeznek, így összességében több mint ezer gyermekről és több száz felnőttről gondoskodnak. Mint az igazgató rámutatott,
Az online oktatás megszervezése szintén kihívást jelent. A szakmai személyzet esetében is lecsökkentették a kapcsolattartást, tehát a pszichológusok, szociális munkások sem tudnak dolgozni a gyerekekkel, mivel igyekeznek minimálisra csökkenteni a személyes érintkezéseket. A felnőttotthonokban továbbá, ahol többségében fogyatékkal élők tartózkodnak, szintén nehéz megértetni a lakókkal, hogy nem hagyhatják el a létesítményeket. A helyzetet az sem könnyíti meg, hogy sem a gyermek-, sem a felnőttotthonokban nem fogadhatnak látogatókat, pedig sokan tartják a kapcsolatot családtagjaikkal.
Az igazgató arra is kitért, hogy
Személyzethiánnyal egyelőre nem küszködnek, de félő, hogy a jövőben kialakulhat, mivel eddig is volt már példa arra, hogy egyes munkatársaik otthoni elkülönítésbe kerültek külföldről hazatérő hozzátartozóik miatt. „Az is kérdés, hogy ha netán a személyzetünkből többen is megbetegednek, azt hogyan fogjuk megoldani. Tartalék személyzetünk nincsen, mindössze egy-két olyan kolléga van, akinek a korábbi munkaköre háttérbe szorult, ezért tudnánk a segítségükre számítani. Ha azonban számos kollégát érintene a fertőzés, más intézményekhez kellene forduljunk segítségért” – figyelmeztetett az igazgató. Hozzátette: hogy erre ne kerülhessen sor,
Két elkülönítésre alkalmas létesítmény előkészítése van folyamatban, elsősorban nem az esetlegesen megfertőződők, hanem a rendszerbe újonnan bekerülők számára. Magyarán úgy szeretnék megelőzni, hogy az otthonokban élő gyerekek koronavírus-fertőzött személyekkel kerüljenek kapcsolatba, hogy az új érkezőket, akiknek nem ismerik az életkörülményeit, 14 napra elkülönítik, mielőtt elhelyeznék valamelyik gyerekotthonban. Ugyanígy járnak el abban az esetben is, ha egy fiatalkorú megszökik valamelyik otthonból, illetve azok esetében is, akik azért kerülnek hozzájuk, mert szüleiket kórházba utalják a járvány miatt, és nincs más, akinél elhelyezhetnék őket.
– zárta Elekes.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!