
Fotó: Keresztes Zoltán
Hogyan integrálható az üzleti, profitorientált szempont a keresztény értékrenddel? Hogy lehet felhívni a figyelmet Gyergyó értékeire és hogy lehet a vallásturizmus révén hasznosítani őket? Ilyen kérdéseket tárgyalt a Keresztény Gyergyó konferencia.
2024. december 04., 22:042024. december 04., 22:04
2024. december 05., 10:032024. december 05., 10:03
A Gyergyószentmiklós Polgármesteri Hivatala, a Babes-Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozat és a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás partnerségében első alkalommal szervezett vallásturisztikai konferenciát.
A Keresztény Gyergyó címmel megrendezett esemény a városnapi rendezvénysorozathoz kapcsolódva,
Fotó: Keresztes Zoltán
A konferencián jelen voltak az egyetem és a Fogarasy Mihály Középiskola vallásturizmus szakos diákjai, hiszen az is fontos cél volt, hogy megmutassák, ilyen téren is találhatnak életpályát. Ugyanakkor, amint Horváth Alpár, az egyetemi tagozat vezetője elmondta:
A meghívott előadók között volt Budai László, a Misszió Tours Utazási Iroda ügyvezető igazgatója, amely évente több száz utast utaztat Csíksomlyóra, akik Gyergyószentmiklóson szállnak meg. Elekes István, a Reziliencia 21 Intézet vezető kutatója, Kántor Boglárka, a FeltöltŐ Fesztivál szervezője, Szabó Károly a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás ügyvezető igazgatója és Magyari-Sáska Zsolt, egyetemi adjunktus is.
Fotó: Keresztes Zoltán
Jelen volt Balázs András professzor az Egyesült Államokból a Georgiai állambeli Augusta-i egyetem kutatásvezető professzora, és felszólalt Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere, Biró Barna Botond, Hargita megye tanácsának elnöke és Barti Tihamér alelnök, Dávid György római katolikus főesperes is.
Az eseményen többen felvetették, hogy rengeteg érték van Gyergyószéken, amelyek vallásturisztikai szempontból érdekesek lehetnek. Például az örmény templom, a Pietá-szobor, amelyről most derült ki, hogy Székelyföld legrégebbi ilyen alkotása, vagy az örmény közösség birtokában levő legrégebbi székelyföldi kódex.

Tudták, hogy több száz éves, de a legújabb kutatás szerint kiderült, hogy Székelyföld legősibb szobra lehet a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templom egyik kincse, a Fájdalmas anya szobor. Restaurálásra vár, de a héten még bárki megtekintheti.
De innen indult István pap a zarándokútjára, amelyet a Csíksomlyói búcsújárások kezdetének tartanak, és itt írta műveit Kájoni János is például. Hogyan lehet ezeket megmutatni, hasznosítani, a vallásturizmus iránt érdeklődők figyelmét rá irányítani? – tevődik fel a kérdés.
Nagy Zoltán polgármester rámutatott:
Fotó: Keresztes Zoltán
„Minden adottságunk megvan hozzá. És nemcsak a természet szépsége adott, hanem olyan infrastrukturális fejlesztések történnek, amelyek meg fogják határozni a város és a térség jövőjét. A vallásturizmus fontos lesz a közösségünkben, mert épp arra fogja helyezni a hangsúlyt, ami a közösségünknek legfontosabb három dolog: a lelkiség, a keresztény identitás és a hagyaték, illetve az örökség” – fejtette ki a városvezető.
Ez volt az első ilyen konferencia Gyergyószentmiklóson, de az elképzelés szerint csak egy láncszem ez egy sorozatban. Már tervezik a következőt jövő év elejére.
Fotó: Keresztes Zoltán
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!