
Fotó: Haáz Vince
Nem sietnek beszámolni tanácsosi tevékenységükről a Maros megyei önkormányzatba választott képviselők, a 34-ből csupán tizenegyen tették ezt meg. Valamivel jobb az arány a marosvásárhelyi testületben, de ott is kevés olyan RMDSZ-es képviselő van, aki anyanyelvén is beszámolt a város érdekében kifejtett munkájáról.
2022. május 22., 11:522022. május 22., 11:52
A közigazgatási törvény értelmében a helyi és megyei önkormányzati képviselőknek március végéig kellett közzétenniük az előző évi tevékenységi beszámolójukat. Megnéztük, hogy a marosvásárhelyi és a Maros megyei választott képviselők hogyan tettek eleget ezen kötelezettségüknek.
Maros Megye Tanácsában harmincnégyen képviselik a megye különböző régióit, közülük tizenhat a Romániai Magyar Demokrata Szövetség megválasztott képviselője. Kovács Mihály Levente megyeitanács-alelnök benyújtotta a 2021-re érvényes tevékenységi beszámolóját, amelyből megtudhatjuk, hogy milyen területekért felelős a megyei tanácsnál, hány gyűlésen vett részt, és hány, általa kezdeményezett tanácsi határozatot fogadtak el, de az is kiderül a többoldalas beszámolóból, hogy a sajtóban mikor és miről nyilatkozott és milyen közérdekű rendezvényeken vett részt. Kovács Mihály Levente tevékenységi beszámolója csak román nyelven érhető el a megyei tanács honlapján. Rajta kívül a magyarok közül csupán a Nyárádszeredát és térségét képviselő Szabó Árpád nyújtotta be tevékenységi beszámolóját 2021-re, és talán ő az egyetlen olyan választott képviselő, aki rendszeresen minden évben megteszi ezt. 2019-ben a 34-ből 11-en, míg egy évvel korábban csak 12 megyei tanácsos tett eleget a törvény által előírt kötelezettségének. Minden évben 2–3 magyar képviselő tette ezt meg.
Marosvásárhelyen a huszonhárom választott képviselőből tizenegy az RMDSZ színeiben jutott be a városi testületbe, de van további két magyar tanácsos is, az egyik a Szabad Emberek Pártját (POL), a másik a Népi Mozgalom Pártot (PMP) képviselve kapott elegendő szavazatot. Míg a 2020-as évre elég sok képviselő benyújtotta a tevékenységi beszámolóját, a tavalyi évre ez már nem mondható el, csupán 11-en tették meg. Ami az RMDSZ-es képviselőket illeti, ketten sem 2020-ra, sem 2021-re vonatkozóan nem számoltak be arról, hogy milyen bizottságban vannak és a tanácsban mivel foglalkoznak. Az egyik Szabó Árpád közgazdász, a másik Venczi Vidor János vállalkozó. Mindketten építő hozzászólásokkal szoktak szerepelni az üléseken, különösen Venczi Vidor János, aki szinte minden ülésen felszólal az általa képviselt roma kisebbség érdekében.
Nem tett eleget a törvényben előírt kötelezettségnek és nem nyújtotta be a tavalyi évre esedékes tevékenységi beszámolóját Tamási Zsolt, Kelemen Atilla Márton, Kakassy Blanka és Iszlai Tamás sem. A városi tanácsosok közül a leghosszabb beszámolója, több mint tíz oldalas, Berecki Sándor régésznek van, aki felsorolta, hogy milyen bizottságokban vett részt, hányszor volt ott az iskolaszéki gyűléseken és mi minden tett a közösségért. Kétnyelvű tevékenységi beszámolója csak Portik Vilmos alpolgármesternek és W. Szabó Péter informatikusnak van. Ők ketten a legtevékenyebbek a közösségi oldalakon is. Az alpolgármester többször közzétette, hogy mit tapasztalt, amikor a helyi rendőrökkel terepezett, és a népszámlálással kapcsolatban is több bejegyzése volt. W. Szabó Péter pedig közérdekű országos, de városi információkat, újdonságokat is megoszt rendszeresen Facebook-oldalán.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!