Fotó: Haáz Vince
Nem sietnek beszámolni tanácsosi tevékenységükről a Maros megyei önkormányzatba választott képviselők, a 34-ből csupán tizenegyen tették ezt meg. Valamivel jobb az arány a marosvásárhelyi testületben, de ott is kevés olyan RMDSZ-es képviselő van, aki anyanyelvén is beszámolt a város érdekében kifejtett munkájáról.
2022. május 22., 11:522022. május 22., 11:52
A közigazgatási törvény értelmében a helyi és megyei önkormányzati képviselőknek március végéig kellett közzétenniük az előző évi tevékenységi beszámolójukat. Megnéztük, hogy a marosvásárhelyi és a Maros megyei választott képviselők hogyan tettek eleget ezen kötelezettségüknek.
Maros Megye Tanácsában harmincnégyen képviselik a megye különböző régióit, közülük tizenhat a Romániai Magyar Demokrata Szövetség megválasztott képviselője. Kovács Mihály Levente megyeitanács-alelnök benyújtotta a 2021-re érvényes tevékenységi beszámolóját, amelyből megtudhatjuk, hogy milyen területekért felelős a megyei tanácsnál, hány gyűlésen vett részt, és hány, általa kezdeményezett tanácsi határozatot fogadtak el, de az is kiderül a többoldalas beszámolóból, hogy a sajtóban mikor és miről nyilatkozott és milyen közérdekű rendezvényeken vett részt. Kovács Mihály Levente tevékenységi beszámolója csak román nyelven érhető el a megyei tanács honlapján. Rajta kívül a magyarok közül csupán a Nyárádszeredát és térségét képviselő Szabó Árpád nyújtotta be tevékenységi beszámolóját 2021-re, és talán ő az egyetlen olyan választott képviselő, aki rendszeresen minden évben megteszi ezt. 2019-ben a 34-ből 11-en, míg egy évvel korábban csak 12 megyei tanácsos tett eleget a törvény által előírt kötelezettségének. Minden évben 2–3 magyar képviselő tette ezt meg.
Marosvásárhelyen a huszonhárom választott képviselőből tizenegy az RMDSZ színeiben jutott be a városi testületbe, de van további két magyar tanácsos is, az egyik a Szabad Emberek Pártját (POL), a másik a Népi Mozgalom Pártot (PMP) képviselve kapott elegendő szavazatot. Míg a 2020-as évre elég sok képviselő benyújtotta a tevékenységi beszámolóját, a tavalyi évre ez már nem mondható el, csupán 11-en tették meg. Ami az RMDSZ-es képviselőket illeti, ketten sem 2020-ra, sem 2021-re vonatkozóan nem számoltak be arról, hogy milyen bizottságban vannak és a tanácsban mivel foglalkoznak. Az egyik Szabó Árpád közgazdász, a másik Venczi Vidor János vállalkozó. Mindketten építő hozzászólásokkal szoktak szerepelni az üléseken, különösen Venczi Vidor János, aki szinte minden ülésen felszólal az általa képviselt roma kisebbség érdekében.
Nem tett eleget a törvényben előírt kötelezettségnek és nem nyújtotta be a tavalyi évre esedékes tevékenységi beszámolóját Tamási Zsolt, Kelemen Atilla Márton, Kakassy Blanka és Iszlai Tamás sem. A városi tanácsosok közül a leghosszabb beszámolója, több mint tíz oldalas, Berecki Sándor régésznek van, aki felsorolta, hogy milyen bizottságokban vett részt, hányszor volt ott az iskolaszéki gyűléseken és mi minden tett a közösségért. Kétnyelvű tevékenységi beszámolója csak Portik Vilmos alpolgármesternek és W. Szabó Péter informatikusnak van. Ők ketten a legtevékenyebbek a közösségi oldalakon is. Az alpolgármester többször közzétette, hogy mit tapasztalt, amikor a helyi rendőrökkel terepezett, és a népszámlálással kapcsolatban is több bejegyzése volt. W. Szabó Péter pedig közérdekű országos, de városi információkat, újdonságokat is megoszt rendszeresen Facebook-oldalán.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
November 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének napján a csíkszeredai önkormányzat is csatlakozik azokhoz a közintézményekhez, amelyek a bántalmazott nőkkel, lányokkal való szolidaritás jegyében cselekvésre szólítanak fel.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ december 2-án jelenti be, kit támogat az elnökválasztás második fordulójában, jelenleg ugyanis a december 1-jei parlamenti választás jelenti a prioritást a szövetség számára.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, a párt államfőjelöltje.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Országszinten arányaiban Csíkszeredában élt a legtöbb magyar szavazati jogával – osztotta meg a sajtóval az államelnöki választás első fordulójának statisztikáit Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke.
Azok szavazatára is szükség lesz vasárnap, akik távol maradtak az elnökválasztás első fordulójától – hangsúlyozza Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Szerinte a parlamenti választásokon kulcsfontosságú a magas magyar részvétel.
szóljon hozzá!