Hirdetés
Hirdetés

A tervezettnél kevesebb hitelt vehet fel a székelyudvarhelyi önkormányzat

Nyolcmillió helyett csak 5,87 millió lejes kölcsönt vehet fel a város •  Fotó: Beliczay László

Nyolcmillió helyett csak 5,87 millió lejes kölcsönt vehet fel a város

Fotó: Beliczay László

Az igényelt 8 millió lej helyett csak 5,87 millió lejes kincstári kölcsönt vehet fel Székelyudvarhely – derült ki az önkormányzati képviselők csütörtöki soros ülésén, amelyen a költségvetés-módosítások miatt vitáztak leginkább a tanácsosok.

Fülöp-Székely Botond

2023. szeptember 28., 15:062023. szeptember 28., 15:06

Összesen 1,4 millió lej érkezett áfavisszaosztásból a székelyudvarhelyi városkasszába, amelyet célirányosan a színház működtetésére kell fordítani – nem is volt ez másképp lejegyezve az előterjesztett költségvetés-módosítással kapcsolatos határozattervezetben. Péter Loránd, a polgármesteri hivatal gazdasági igazgatója jelezte az ülésen, hogy az önkormányzati képviselők által korábban jóváhagyott 8 millió lej helyett végül csak 5,87 millió lejes kincstári kölcsönt vehet fel a város; ennek oka egy szerencsétlen véletlen, hiszen

éppen az igénylés napján módosult a hitelfelvétel feltételrendszere, az új szabály szerint pedig csak a folyamatban lévő európai uniós projektek önrészének elszámolható költségeire lehet fordítani a pénzt.

Az igényelt összegből 428 ezer lejt fordítanak a Székely Támadt-vár felújítására, 88 ezer lejt a Csereháton zajló munkálatokra, 3,9 millió lejt a kisiparosoknak szánt inkubátorház megépítésére, 914 ezer lejt a tizennyolc utca korszerűsítését magában foglaló projektre, 530 ezer lejt pedig a II. Rákóczi Ferenc utca modernizálására költenek.

Kapjon pénzt a napköziotthon vagy sem?

Más módosítások mellett Péter Loránd felhívta a figyelmet, hogy 28 500 lejt kért a városkasszából az Eszterlánc Napköziotthon, ám ennek inkább a későbbiekben tennének eleget, hiszen lesz rá lehetőség. Ha időközben mégis szorult helyzetbe kerül a tanintézmény, akkor polgármesteri rendelettel lehet majd utalni nekik pénzt. Jelenleg egyébként csak egy 750 lejes fűtésszámlát kell kifizessenek, amire bőven van pénzük.

Berde Zoltán, az RMDSZ frakcióvezetője nehezményezte, hogy bár a napköziotthon kérése augusztus végén beérkezett, mégsem került be az előterjesztésbe. Módosító javaslatként kérte, hogy az intézménynek különítsenek el 22 400 lejt különböző mindennapi használati tárgyak (szalvéta, vécépapír stb.), illetve számlák megtérítésére. Az összeget a rendezvényekre szánt költségvetésből csoportosítanák át.

Hirdetés

Nem tartotta ugyanakkor elfogadhatónak, hogy

a két hete zajlott, Szent Imréről elnevezett települések találkozójára elkülönített 50 ezer lejt utólag további 30 ezer lejjel kell kiegészíteni.

Meglátását már csak azért is hangoztatta, mert szerinte csak 40 személy vett részt a rendezvényen.

Godra Zsolt, a Szabad Emberek Pártjának (POL) frakcióvezetője azt a módosító javaslatot fogalmazta meg, hogy növeljék a városi parkban elképzelt futópálya tervezésére szánt összeget, ugyanakkor

több pénzt különítsenek el egy bringások, elektromos rolleresek, görkorcsolyások által használt pumptrackpálya létrehozására,

amelyet akár idén is meg lehetne vásárolni nagyjából 250 ezer lejért. Ezekre a Bethlen Gábor utcában lévő közvilágítás modernizálására szánt költségekből lehetne átcsoportosítani pénzt, hiszen a megvalósítás még várat magára.

Válaszok a kérésekre

Ölvedi Zsolt alpolgármester közölte, indokolatlannak látták a napköziotthon kérését, hiszen az említett összegből 12 ezer lejt gyakorlatilag az ivóvíz-szolgáltatás árának növekedése miatt kértek, holott jelenleg csak egy valamivel több mint 200 lejes kifizetetlen számlájuk van; ezt az októberben megnyíló forrásaikból ki tudják fizetni. A későbbiekben ugyanakkor lesz még lehetőség pénzt utalni a tanintézménynek – ismételte meg az elhangzottakat.

Venczel Attila főjegyző is megerősítette, jelenleg megalapozatlan a napközi kérése. Külön kérte, hogy olyan költségvetéssel kapcsolatos kéréseket adjanak le év elején a tanintézmények, amelyben minden előre látható költség szerepel.

Rövid szünet után Péter Balázs, a POL frakcióvezető-helyettese azt kérte, hogy várjanak még egy hónapot a napközinek szánt összeg átcsoportosításával, addig pedig

a többi tanintézmény is vizsgálja meg, hogy van-e szükségük újabb összegekre.

Mindemellett módosító javaslatként fogalmazta meg, hogy ne biztosítsanak újabb anyagi forrást az említett rendezvényre, amely a tervezettnél 30 ezer lejjel többe került.

Noha az RMDSZ-frakció fenntartotta módosító javaslatát, azt végül nem szavazta meg a képviselők többsége, a további változtatásokat, illetve a teljes határozattervezetet viszont elfogadták. Ezenkívül a tanácsosok 30 ezer lejt hagytak jóvá az asztaliteniszklubnak, amely Európa-kupát rendez idén.

Tervezett projektek

A tervek szerint 8 millió lejből alakítanak ki egy új teret a Kisköved utcában, amelyre 7,8 millió lejes kormánytámogatást nyert korábban a város – hangzott el az ülésen. A projekthez tartozó dokumentumokban ügyeltek arra is, hogy

ne legyen átfedés más beruházásokkal

– erre ugyanis volt példa a helyszínen. Dávid Endre RMDSZ-es tanácsos külön kérte, hogy több figyelmet szenteljenek a beruházásokra ilyen téren is, hogy ne kelljen helyi forrásból javításokat végezni, amikor erre sikeresen pályázott a város külsős pénzekért. A képviselők végül jóváhagyták a projekt gazdasági mutatóit.

A kormánytámogatás feltételei miatt módosítani kellett a Móra Ferenc Általános Iskolánál tervezett felújítás dokumentumait is: 12,2 millió lejes beruházásról van szó, amelyhez csak 104 ezer lejes önrészt kell biztosítania a városnak. Két kivitelező tett ajánlatot a Székely Támadt-vár melletti Tó utca rendbetételére: az előnyösebb ajánlattevő kérte, hogy több pénzt rendeljenek az előre nem látott költségek tételből az építkezési és gépészeti munkálatokra. Emiatt nem változik a projekt egymilliólejes összértéke. A képviselők igennel szavaztak a tervezetre.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 22., szerda

Megakasztotta a szakszervezet a bértörvény véglegesítési folyamatát

Felfüggesztette a Bukaresti Ítélőtábla az egységes bértörvény-tervezet véglegesítési eljárását. A Sanitas szakszervezet kérésére meghozott határozatot az érdekvédelmi tömörülés részleges sikerként értékeli, de a tiltakozást nem állítják le.

Megakasztotta a szakszervezet a bértörvény véglegesítési folyamatát
Hirdetés
2026. július 22., szerda

Többen is a Transalpinán meghalt magyarországi motoros segítségére siettek

Magyarországi motoros vesztette életét egy balesetben szerdán a 67C jelzésű országúton, a Transalpinán, miután egy kanyarban feltehetően elvesztette uralmát a jármű felett, és nekiütközött a fém szalagkorlátnak.

Többen is a Transalpinán meghalt magyarországi motoros segítségére siettek
2026. július 22., szerda

Ha minden jól megy, jövő év elején tud már pácienseket fogadni a Marosvásárhelyen épülő, égési sérülteket kezelő kórház

Nem lesznek fennakadások a súlyos égési sérülteket ellátó, jelenleg épülő marosvásárhelyi kórház felszerelésével, beüzemelésével – nyilatkozta Florin Crăciun menedzser, aki Alexandru Rogobete volt egészségügyi miniszternek mutatta be a munkálatokat.

Ha minden jól megy, jövő év elején tud már pácienseket fogadni a Marosvásárhelyen épülő, égési sérülteket kezelő kórház
2026. július 22., szerda

Több mint száz tűzoltót és robotokat is mozgósítottak a ma reggeli brassói tűzvészhez

Több mint száz tűzoltót és huszonhét beavatkozó járművet mozgósítottak a hatóságok a szerda reggel egy brassói fafeldolgozó üzemben keletkezett tűz oltására – közölte a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) vezetője.

Több mint száz tűzoltót és robotokat is mozgósítottak a ma reggeli brassói tűzvészhez
Hirdetés
2026. július 22., szerda

Kútba esett lovat mentettek ki Alcsíkon

Tizenöt sürgősségi esethez riasztották kedden a Hargita megyei hivatásos tűzoltókat. A beavatkozások többsége egészségügyi segítségnyújtás volt, de közlekedési balesetekhez és más veszélyhelyzetekhez is kivonultak az egységek.

Kútba esett lovat mentettek ki Alcsíkon
Kútba esett lovat mentettek ki Alcsíkon
2026. július 22., szerda

Kútba esett lovat mentettek ki Alcsíkon

2026. július 22., szerda

Rendkívüli ülésszak kezdődik jövő héten a román parlamentben

Július 27. és 31. között rendkívüli ülésszakra hívták össze a felsőházat az országos helyreállítási tervhez kapcsolódó törvénytervezetek és az Országos Kataszteri Hivatalnál kialakult helyzettel összefüggő jogszabályjavaslatok elfogadása érdekében.

Rendkívüli ülésszak kezdődik jövő héten a román parlamentben
2026. július 22., szerda

Volt külügyminiszterrel boncolgatták Tusványoson, hogy hol van Magyarország, Románia és Lengyelország helye a világban

Háborúk, geopolitikai átrendeződés, bizonytalan európai jövő és regionális együttműködés: ezek a kérdések uralták a 35. Tusványos első nagypolitikai paneljét, ahol Magyarország, Románia és Lengyelország szerepét keresték a változó világrendben.

Volt külügyminiszterrel boncolgatták Tusványoson, hogy hol van Magyarország, Románia és Lengyelország helye a világban
Hirdetés
2026. július 22., szerda

Újra műsorra tűzik Erdélyben a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet – exkluzív előzetessel érkezik a folytatás

Rendhagyó módon immár harmadik alkalommal kerül vissza az erdélyi mozik műsorára a Hogyan tudnék élni nélküled? című magyar zenés vígjáték. A film vetítései előtt ezúttal a folytatás első, több mint háromperces exkluzív részletét is levetítik.

Újra műsorra tűzik Erdélyben a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet – exkluzív előzetessel érkezik a folytatás
2026. július 22., szerda

A határidő előtt megnyílhat az észak-erdélyi autópálya két szakasza

A Bisztraterebes–Bihar autópályaszakasz kivitelezője szerint a munkálatok a tervezettnél gyorsabban haladnak, így elképzelhető, hogy a 28,55 kilométeres részt már idén decemberben átadják a forgalomnak.

A határidő előtt megnyílhat az észak-erdélyi autópálya két szakasza
2026. július 22., szerda

Szerda az esőről (is) szól Tusványoson

Folyamatosan szemerkélő, időnként erősebben eleredő eső fogadja a tusványosozókat szerdán.

Szerda az esőről (is) szól Tusványoson
Szerda az esőről (is) szól Tusványoson
2026. július 22., szerda

Szerda az esőről (is) szól Tusványoson

Hirdetés