
Fellélegezhetnek a gazdák. A bőséges élelemforrás egyelőre az erdőkben tartja a medvéket. Archív
Fotó: Sándor Csilla
Drasztikusan megfogyatkoztak a medvék által okozott károk, és kilövési engedélyt is mindössze néhány veszélyes egyedre kértek az utóbbi időben a Hargita megyei vadásztársaságok. A jelenség oka, hogy a nagyvadak természetes élelemforrást találtak távolabb.
2018. december 02., 13:522018. december 02., 13:52
Nem nőtt a medvekilövésekre vonatkozó engedélykérések száma november közepe óta, amikor Hargita megye prefektusa a vadásztársaságokhoz fordult, hogy azok kérelmezzék a veszélyes példányok ártalmatlanítását a szakminisztériumtól. Jean Adrian Andrei az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva akkor azt mondta, olyan értesülései vannak, hogy a vadásztársaságok elégedetlenek, mert a veszélyes medvékre vonatkozó ártalmatlanítási kérelmeket a szaktárcánál nem hagyják jóvá, mivel a 2018-as intervenciós medvekilövési keret kimerült. A prefektus hozzátette, egyeztetett a környezetvédelmi minisztérium képviselőivel, akik biztosították afelől, hogy
Az elmúlt hetekben nem nőtt a kilövési kérések száma – tájékoztatott érdeklődésünkre Domokos László József. A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője elmondta, mindössze két-három ilyen jellegű kérés érkezett az intézményhez, a legutóbbit múlt héten iktatták, és el is készítették hozzá a környezetvédelmi szakvéleményezést. Arról is beszámolt, hogy
Úgy véli, ennek az az oka, hogy a medvék elhúzódtak délebbre, a makktermő vidékekre, Székelykeresztúr térségébe, illetve még távolabb, Maros megyébe. Erről számoltak be egyébként korábban a vadásztársaságok képviselői is lapunknak a sertéspestis terjedésének megfékezése érdekében elrendelt vaddisznókilövések kapcsán. A Csíkszeredai Vadász és Sporthorgász Egyesület igazgatója, Bencze István akkor elmondta, ha akarnának, sem tudnának vaddisznót lőni, ugyanis idén nagyon jó volt a makktermés, emiatt a vaddisznók, de a medvék és a szarvasok is elmentek élelem után azokba a térségekbe, ahol cserefaerdők vannak.
Ha ugyanis sikerül kilőni a veszélyes példányt, erről harminc napon belül jelentést kell tenni a megyei környezetvédelmi ügynökségnek. Ez azonban több korábbi engedély esetében nem történt meg. „Vannak olyanok, amelyekről nem kaptunk visszajelzést, nem tudjuk, mi történt velük. Szerintem olyan is van, ami már lejárt” – fogalmazott az ügynökség igazgatója.
Jó hír a gazdáknak továbbá, hogy kedvezőbbé vált a vadászati törvény. Az új jogszabályt hosszan tartó vita után fogadta el a képviselőház döntő kamaraként. Az új szabályozás értelmében gyorsabban megtéríthetik a vadkárokat, és azokban az esetekben is kárpótlást nyújtanak, ha valaki vadállat támadásának áldozatává vált.

Az új vadászati törvény megtéríti a vadkárokat, és azokban az esetekben is kárpótlást nyújt, ha egy személy vadállat támadásának áldozatává vált – ismertette egyebek mellett Korodi Attila és Tánczos Barna RMDSZ-es politikusok.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás