Bartos Károly és Keresztes Zoltán – előd és utód a Szent István-templomban
Fotó: Balázs Katalin
Egy évtizede annak, hogy felépült, felszentelésre várt egy új templom. Lakónegyedben, sokszínű emberek közelében valósult meg. Alakja nem hagyományos, mint ahogy az sem, ami odabent zajlott. A gyergyószentmiklósi Bucsin-negyediek ekkor kezdtek kacagni tanulni... a misén. Tízéves történelmet mesél a fele-felében osztozó két plébános.
2018. augusztus 21., 16:212018. augusztus 21., 16:21
„Az új plébánia egy lehetőség volt bekapcsolódni az egyházi életbe azoknak, akik valami miatt addig távol maradtak. De jó volt az egyháztól eltávolodottaknak is: itt lehetett elölről kezdeni” – emlékszik vissza tíz évre Bartos Károly, a Szent István-egyházközség első plébánosa. Azt mondja,
„Még Jézus társaságában is ott voltak a karrieristák, a pénzéhesek, még az öngyilkos is.” Ettől függetlenül Bartos állítja, jó volt a hozzáállás, a többség önzetlenül tevékenykedett, egyéni érdekek érvényesítése nélkül.
Az alakuló közösség lelkipásztorának munkáját a templom mint épület is meghatározta. „Nagyobb kihívás elé állított, hogy ezen kereten belül egy nem hagyományos formát hogyan tehetünk praktikussá. A kör az egységet és összetartozást kiemelte, de a gyakorlatban huzat volt, vízfolyás és hideg,
Rugalmassá tett, megoldásokat kellett keresnünk, és látom, hogy a változások folyamatosak ma is.”
Bartos nem cáfolja az állítást: az ő idejében kezdtek az emberek a misén kacagni. „Nagyon jól éreztem magam, a sok munka, a nehéz körülmények sem tudtak eltántorítani. Volt kedvem, mert éreztem, az emberek Isten iránt érdeklődnek, nyitottak. Nagy ajándék volt nekem, hogy a gyergyói férfiaknak van lelki életük. Ilyen közösségben a pap is jól érzi magát, vidámabb, és ez átadható.”
Öt esztendeje adta át Bartos Károly Keresztes Zoltánnak az egyházközség vezetését. Az utódjával való viszonyt úgy határozza meg, hogy
Nem volt vitás kérdés az átadásnál, most is meghívást kap az egyházközség ünnepeire, egymásban az értékeket keresik.
Gyakran jár vissza Gyergyószentmiklósra jelenlegi szolgálati helyéről, Kézdisárfalváról. Azt mondja, az itteni mesteremberek között találta meg azokat, akikhez ragaszkodik, mert kiszámíthatók és megbízhatók. Itt javíttatja az autóját, de a fogorvosa is itteni. Egykori hívei sorsát is számon tartja, állítva, a gyergyóiak „az egyházat szeretik, és a papot tisztelik. Máshol a pap, ha nem bizonyítja, hogy ember, semmibe veszik. Ez Gyergyónak egyik nagy erénye, bár sokan az itteni emberek közül nincsenek tisztában az értékességükkel. Rengeteg érték van Gyergyóban, ami emberség, és nem pénzkérdés.”
A 2013-ban érkező Keresztes Zoltánnak nem volt idegen a templom formája, korábban – Miklósvár előtt – Makovecz angyalos templomában szolgált, Csíkszeredában. „A körtemplom emberközeli, közösségformáló. Nem lehet megbújni az oszlop mögé, nem lehet távolságot tartani, itt közel kell lenni, testi közelségben, ami a lelki közösséget is előidézi. Egyre több visszajelzés van arra, hogy ahogy az emberek belépnek a templomba, közösségben érzik magukat.”
Az elődök által formált közösséget kapta Keresztes Zoltán, olyant, amelynek tagjait személyesen szólították meg a lelkipásztorok. „Élő közösség volt, és van itt. Ez a kereső emberek temploma. Nem mogorva arcok, nem imára válaszoló emberek. Itt a többség nem szentmisét hallgat, hanem részt vesz a szentmisén.”
Keresztes fontosnak tartja azt is, hogy a templomon kívül is közösség alakult, a Szent István tér léte vonzóvá vált a gyermekek és rájuk vigyázó nagyszülők számára is. A plébános elmondja, nem zavarja, ha mise közben valami csattan a templomajtón, labda az, a kint focizóké, mert a gyermek, aki kint játszik, egyszer átlépi a küszöböt kíváncsiskodva, valamit keresve. A tér és templom között átjárás van.
Elődje gondolatát idéztük Keresztes Zoltánnak, igaznak tartja-e, hogy itt a papot tisztelik? „Csíkban, ahol én születtem, szintén tisztelték a papot, ezt tapasztaltam mindenfelé. Gyergyóban azt érzem, hogy a papot tisztelik, de kíváncsiak az emberre. Itt nem csak a papot, az embert is látják.”
A lelkipásztor példakép is, nagyban hozzájárul a hívek istenképformálásához. A plébános úgy látja, a közösség többsége újszövetségi ember, a szerető Istent keresi, az ő közelségére vágyik. „Vannak, akik értik, de nem érzik, szívükben nem tudják elfogadni. Én a fej és szív közötti távolságot szeretném lerövidíteni.”
A tízéves templom ünnepségén hétfőn délután Tamás József püspök megáldotta a felújított istenházát, a 15 stációból álló keresztutat, amelynek része a feltámadás is, a Szent István királyt ábrázoló domborművet és az új kenyeret. Ajándékkal fejezte ki köszönetét a közösség az aranymisés Tamás József püspöknek, néhai Hajdó István főesperesnek, a templom megálmodójának és az egri Mandák Attilának a templomépítéshez nyújtott hathatós segítségéért.
Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.
Még egy hónap után sem tisztázódott teljesen Nagy Zoltán polgármester számára az önkormányzat gazdasági helyzete, még zajlik a problémák feltérképezése, de már eredményekről is be tud számolni a Székelyhonnak adott interjúban.
Tizenegy Hargita megyei település közel négyezer lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.
A szélsőséges időjárási jelenségek miatt bekövetkező áramszünet okán leállt a marosbisztrai vízmű, az ivóvízellátás több helységben szünetel. A borszéki Fontana Gyógyfürdő sem nyit ma, hasonló okok miatt.
szóljon hozzá!