Nehéz megvédeniük magukat a taxisofőröknek. Az önvédelemre jogi értelemben is nagyon korlátozottak a lehetőségeik
Fotó: Pinti Attila
A kedd este Csíkszeredában történt, ütlegeléssel és késeléssel végződő taxistámadás szerencsére nem követelt emberi áldozatot, de az eset ékes bizonyítéka annak, hogy pillanatok alatt kerülhet éltveszélyes helyzetbe a hivatásos sofőr, aki a kiszolgáltatott helyzetben sokszor csak magára számíthat. Taxitársaságok működtetőivel beszélgettünk arról, hogy milyen nehézségekkel, konfliktusokkal, rizikóval jár a mindennapi taxizás.
2021. december 12., 09:552021. december 12., 09:55
A járványhelyzet okozta forgalomcsökkenést és a problémás utasokat nevezte a legfőbb gondoknak Gedő László, a csíkszeredai Millenium Taxitársaság vezetője arra a kérdésünkre, hogy milyen nehézségekbe ütköznek a mindennapokban. „Problémás a romák utaztatása. Esetükben gyakran előfordul, hogy hosszabb távon utaznak, ez pedig csábítja a sofőröket. Más megyébe ritkábban, de az 50 és 100 lej közötti, alcsíki és felcsíki fuvarok gyakrabban előfordulnak” – említett pár mindennapos példát. Mint mondta, a sofőr felelőssége, hogy melyik fuvart vállalja el, erre vonatkozóan a vállalat nem kötelez senkit semmire.
Egyértelműsítette, a legegyszerűbb út a legrövidebb: „ha a taxis be sem engedi az autóba” – részletezte saját tapasztalatait is. Jelezte, néha magyar etnikumú emberrel is előfordul nézeteltérés, de nemzetiségtől függetlenül ritka, hogy nagyon elmérgesedjen egy-egy helyzet.
Súlyos sérülésekkel szállították kórházba azt a csíkszeredai taxisofőrt, akit kedden támadtak meg a vasútállomásnál. Ütlegelték és többször megszúrták, a tüdeje is sérült. Sürgősségi műtétet hajtottak végre nála, jelenleg már túl van az életveszélyen.
„Jogilag nem szabad semmilyen sérülés okozására alkalmas eszközt tartani az autóban. Ellenben nagyobb városokban nem kérdés, hogy van-e a sofőröknél ilyesmi, mert van.
– tudatta, hozzátéve, ez alatt spray-t, baseballütőt kell érteni. Az éjszakai fuvarvállalások esetében nagyobb a veszélye a nézeteltéréseknek.
A taxitársaság vezetője a másik nagy problémaként a pandémia okozta forgalomcsökkenést említette meg. „A járványhelyzet előtt naponta 400–450 hívás érkezett a központba, az első lezárások feloldását követően pedig már a napi száznak is örültünk” – fogalmazott. Mostanában már csak rendkívüli napokon érik el a háromszáz hívást.
„A keddi eset is igazolja, hogy mennyire veszélyes a taxizás” – értékelte a helyzetet megkeresésünkre Rancz István, a csíkszeredai City Taxi ügyvezetője. Három évtizednyi taxizással a háta mögött elmesélte, korábban is voltak hasonló esetek: például amikor három kiskorú oldalba szúrta a sofőrt, egy másik alkalommal pedig fiatalkorúak Szentegyházára fuvaroztatták magukat, rátámadtak a taxisra és elvették az autót, de a fuvaros kollégák segítségével még idejében közbe tudtak lépni és visszaszerezni azt.
A keddi csíkszeredai késeléses támadás kapcsán megkerestük a hargitai megyeközpontban nyilvántartott két romatelep képviselőit. Elismerték, hogy járt már közösségükben a rendőrség fénykép alapján egy gyanúsítottat keresve.
„Elszigetelten, ritkán fordul elő ilyesmi, de mindig megvan a veszélye. Az ittas emberek általában provokatívak, keresik a konfliktust.
Ha a sofőr támadólag lép fel, még a saját védekező fegyverét is ellene fordíthatják, ha a támadók többen vannak. Ebben a szakmában mindig az ész kell legyen a legnagyobb fegyvered” – mutatott rá az ügyvezető, aki nem vállalja a kisebbségi csoporthoz tartozók fuvarkéréseit. A férfi szerint
Ő egyébként úgy látja, a keddi eset nem váltott ki általános félelmet a csíkszeredai taxisok körében.
Nyugalomra int Korodi Attila csíkszeredai polgármester a hargitai megyeközpontban kedden történt erőszakos cselekedet ügyében. Jogosnak nevezte a városlakók felháborodását, ugyanakkor arra kérte a lakosságot, hogy bízzon az állami szervekben.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
2 hozzászólás