
Sikerül ezúttal újraalapítani a katolikus iskolát?
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi önkormányzat és a Maros Megyei Tanfelügyelőség közötti, az iskolahálózattal kapcsolatos véleménykülönbségeket a tanügyminisztériumnak kell megoldania, ahonnan január közepéig kell megérkeznie a válasznak. Nincs egyetértés a katolikus gimnázium ügyében, de több szakiskola összevonásának kérdésében sem.
2023. december 28., 18:562023. december 28., 18:56
Vezetőtanácsi ülés volt csütörtök délelőtt a Maros Megyei Tanfelügyelőségen, ahol többek között az iskolahálózattal kapcsolatos kérdéseket elemezték, illetve szavazták meg.
Antal Levente főtanfelügyelő-helyettestől megtudtuk, hogy már karácsony előtt volt egy ülésük, amelyen többek között a marosvásárhelyi önkormányzat által benyújtott kéréseket tárgyalták. Ezek között szerepelt – újra – a katolikus gimnázium esete. Az önkormányzat ugyanis, a törvényes kereteket és lehetőségeket figyelembe véve azt kérte, hogy
Ezt azonban a vezetőtanács román tagjai nem fogadták el, így 8–3 arányban elvetették az önkormányzat kérését.
A marosvásárhelyi önkormányzat – a diáklétszám csökkenése miatt – még azt is kérte, hogy a Traian Vuia és az Avram Iancu szakközépiskolákat csatolják a Gheorghe Şincai Szakképző Líceumhoz, valamint azt, hogy az Aurel Persu Szakközépiskolát csatolják az Elektromaros Szakközépiskolához.
Ezzel sem értettek egyet a román vezetőségi tagok, a magyar tagok pedig tartózkodtak. Az indoklásban az áll, hogy
„Mivel ezekben a kérdésekben az önkormányzat és a tanfelügyelőség nem értett egyet, a tanügyminisztérium fogja eldönteni, hogy mi lesz a következő lépés. Ez azt jelenti, hogy
A minisztériumnak január 8–15. között kell választ adnia. Éppen ezért a szerdai ülésen a vásárhelyi iskolahálózatot csak részlegesen fogadtuk el, hiszen ezekben a vitatott kérdésekben várjuk a szaktárca döntését.”

Televíziós beszélgetésben, kérdésre válaszolva beszélt a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium létrehozásának kérdéséről Nicolae Ionel Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos elnöke.
Egyébként nemrég Nicolae Ciucă volt miniszterelnök, a PNL jelenlegi elnöke azt nyilatkozta, hogy a marosvásárhelyi katolikus iskola ügyét helyben kell megoldani, és
A jelenlegi tanügyminiszter, Ligia Deca is a liberális párt tagja.
Erdélyi körútján szülővárosában, Marosvásárhelyen is találkozott a helyi közösségek képviselőivel Zsigmond Barna Pál országgyűlési képviselő, akivel a tapasztalatokról, a magyarországi választásokról, regisztrációról, levélszavazásról beszélgettünk.
A társadalmi párbeszéd bizottság jóváhagyta a 2026–2027-es tanév rendjének végleges változatát – közölte csütörtökön az oktatási minisztérium.
A Carrefour kizárólagos tárgyalásokat folytat a Pavăl Holdinggal romániai üzletágának értékesítéséről; a tranzakció értéke mintegy 823 millió euró – közölte csütörtökön a francia kiskereskedelmi vállalatcsoport.
Csodával határos módon megúszták a balesetet a gyalogosok, akik egy átjárónál átmenni készültek, de váratlanul megjelent egy kamion.
A múlt év novemberéhez képest decemberben 299 lejjel (5,3 százalékkal) 5914 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet.
Nagy daru jelzi Marosvásárhelyen, hol épül a megyeszékely első mélygarázsa. A daruhoz hatalmas kotrókanál van rögzítve, ezzel ássák a földet, készítik a helyet a támfalaknak. Soós Zoltán polgármesterrel szemrevételeztük a munkatelepet.
Románia csak abban az esetben képviselteti magát Washingtonban a Béketanács február 19-i alakuló ülésén, ha a chartát alá nem író országok is részt vehetnek – közölték szerdán politikai források. Tájékoztatásuk szerint Románia elhalasztja a csatlakozást.
A hálózatüzemeltető megkezdte a gáz elzárását azokban a háztartásokban, amelyek nem rendelkeznek gázérzékelővel, és felszólításra sem pótolták azt. Más okok is vannak, amelyek gázelzáráshoz vezethetnek. A fogyasztók megrohamozták a szakcégeket.
Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte szerdán a Prahova megyei törvényszék azt a férfit, aki fejszével végzett várandós élettársával.
Kovászna megyében tavaly 518 pénzbírságot róttak ki azokra, akik ok nélkül tárcsázták az 112-es sürgősségi hívószámot.
1 hozzászólás