A Storia.ro szerint Csíkszereda folyamatosan jó helyezést ér el. A megyeszékhelyek közül az első tízben. Forrás: Storia.ro Infografika: Tóth Szilárd
Erdély a legelőnyösebb régió, Csíkszereda pedig a hetedik legelőnyösebb megyeszékhely a tanintézményi hálózat kiépítettsége, lefedettsége, illetve hozzáférhetősége szempontjából a Storia.ro ingatlanközvetítő portál legújabb felmérése szerint.
2017. augusztus 29., 12:302017. augusztus 29., 12:30
A Storia.ro ingatlanközvetítő portál, illetve a D&D Research piackutató cég legújabb felmérésében a tanintézmények hozzáférhetősége szempontjából hasonlította össze Románia régióit, megyeszékhelyeit (beleértve a fővárost is), illetve lakónegyedeit. A felmérést egyfajta közvélemény-kutatásnak is tekinthetjük, ugyanis az eredményeket az adott területek lakóinak értékeléseiből állították össze.
Az önbevallásos értékelések szerint
A lista két utolsó helyét Dobrudzsa és Moldva foglalja el. A megkérdezettek szerint a vizsgált 42 város, pontosabban megyeszékhely közül Nagyvárad a legelőnyösebb a tanintézmények szempontjából, ezt követi Brassó és Piteşti. Csíkszereda a hetedik helyet szerezte meg a tanintézmények elérhetőségét vizsgáló felmérésben. Ezzel szemben az értékelések szerint Vaslui, Resicabánya és Konstanca a három legelőnytelenebb város a tanintézmények szempontjából. Az ingatlanközvetítő portál lakónegyedek szerinti összeállítást is közölt:
Noha a tanulmányban nem határozzák meg, mit értenek pontosan központi és ultraközponti rész alatt, meglátásunk szerint utóbbi a Szabadság térre és közvetlen környékére, a központ megnevezés pedig a Kossuth Lajos utca, a Petőfi Sándor utca és a Nicolae Bălcescu utca által körbezárt városrészre vonatkozik.
„A város megpróbálja a lehető legjobban kihasználni azokat a lehetőségeket, amelyekkel rendelkezik”
Fotó: Farkas Tamás
Csíkszeredában öt napközi otthonos óvoda és egy bölcsőde, öt általános iskola (ezek közül egyiknek öt alegysége van) és nyolc középiskola működik. A továbbtanulni vágyók is több lehetőség közül választhatnak a megyeszékhelyen: a Sapientia egyetem mellett a Louis Pasteur Egészségügyi Posztlíceum, továbbá a magyarországi Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának kihelyezett képzésére is beiratkozhatnak az érdeklődők.
– értékelte a Storia.ro legújabb felmérését Füleki Zoltán, Csíkszereda alpolgármestere. „Ugyanakkor a tanügyi káderek, az iskola- és óvodaigazgatók, illetve a tanügyi menedzserek is méltóképpen felkészültek, és jól végzik a munkájukat. Az eddig elkészült felmérések mind azt mutatják, hogy a csíkszeredaiak elégedettek, és én személy szerint büszke vagyok ezekre az eredményekre. A város nagyon jól teljesít a visszajelzések alapján, hiszen Csíkszereda a kultúra, a sport és az élhetőség szempontjából is az élvonalban van. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a felmérések szerint Csíkszereda a negyedik olyan megyeszékhely, ahol a legjobb élni az országban.
– húzta alá megkeresésünkre Füleki.
Összesítésben negyedik
A Storia.ro 2016 novemberében indította el átfogó kutatását, amelyben 2017 végéig Románia régióit, városait és lakónegyedeit hasonlítják össze különböző szempontok szerint a lakosság véleményének függvényében. Eddig nyolc felmérés eredményeit hozták nyilvánosságra, a kérdőíveket mostanáig országszerte 244 496 személy töltötte ki. Az első összehasonlítás eredménye idén januárban jelent meg, e szerint Erdély a legbiztonságosabb régió Romániában, Csíkszereda pedig a hetedik legbiztonságosabb megyeszékhely. Februárban az életminőséget vizsgáló kutatás eredményeit hozták nyilvánosságra, az önbevallásos értékelések szerint a régiók szerinti leosztásban Erdély ismét első helyen végzett, Csíkszereda azonban csupán a 24. helyet szerezte meg. Az egészségügyi létesítményekre vonatkozó felmérés eredményeit márciusban mutatták be, ebben a kategóriában a régiók szerint Erdély a negyedik lett, a megyeszékhelyek közül pedig Csíkszereda a 18. helyet szerezte meg. Az ezt követő felmérésében a levegő minőségét vizsgálták, az értékelések szerint a régiók szerinti leosztásban Erdélyben a legtisztább a levegő, a megyeszékhelyek közül pedig Csíkszeredát csupán Brassó előzte meg. Az ötödik felmérés szerint Erdély a legtisztább régió, a negyvenegy megyeszékhely közül pedig Csíkszereda a hatodik legtisztább. A hatodik felmérésében a szabadidős létesítményeket hasonlították össze, e szerint Erdély a második legelőnyösebb régió, Csíkszereda pedig a harmadik legelőnyösebb megyeszékhely zöldövezetek, illetve sport- és kulturális létesítmények szempontjából. A hetedik felmérés eredménye szerint Erdély az ötödik legelőnyösebb régió, Csíkszereda pedig a tizenhetedik legelőnyösebb megyeszékhely az üzletek és vendéglők hozzáférhetősége szempontjából. A nyolcadik, nemrég bemutatott felmérésben a tanintézményeket vizsgálták. Az ingatlanközvetítő portál összesítő rangsort is vezet az összes témakör eredményeinek figyelembevételével, így a biztonság, az életminőség, az egészségügyi létesítmények, a levegő minősége, a tisztaság, a szabadidős létesítmények, az üzletek és vendéglők hozzáférhetősége, illetve a tanintézmények hozzáférhetősége szempontjából Brassó áll az élen, Nagyvárad a második, Kolozsvár a harmadik, Csíkszereda pedig a negyedik.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson több utcában is kedden – értesít a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
A szövegértést és az elvont gondolkodást is mérik a PISA-teszten, amelyen Románia rendszerint átlag alatt teljesít. A hazai magyar diákok eredményei viszont régi mítoszt döntöttek meg, és idén ismét külön reprezentatív almintán mérik fel őket.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion visszalépett hétfő este a Cotroceni-palotában tartott első televíziós vitától. Döntését a politikus élő adásban, a közvetítés elején jelentette be.
Rögtön tudta Kádár L. Gellértről Bán Mór, a Hunyadi-regények szerzője, hogy méltó megformálója lesz Hunyadinak. Az íróval a regényekről, a filmről és jövőbeni terveiről a Székelyudvarhelyi Könyvünnepen beszélgettünk.
Több mint 50 ezer turistát várnak a román tengerpartra a nyári szezon kezdetét is jelentő május elsején – közölte hétfőn a Romániai Vendéglátóipari Munkáltatók Szövetségének főtitkára.
A Hargita megyei közösségi fejlesztési társulások programjainak finanszírozására biztosít tagsági díjat a megyei önkormányzat a költségvetéséből, és többek között e díjak megállapításáról döntöttek Hargita Megye Tanácsának áprilisi ülésén.
A Flashdata április 24-26. között végzett közvélemény-kutatása szerint az elnökjelöltek közül George Simion és Crin Antonescu támogatottsága a legnagyobb.
A bákói rendőrség őrizetbe vett egy 19 éves nőt, aki a múlt hétvégén elvitt egy újszülött csecsemőt a megyei kórházból. Az elsődleges nyomozási adatok szerint a nő azt állította, hogy megállapodott a baba anyjával arról, hogy a babát rá bízzák.
A Marosvásárhelyi Tanács legutóbbi ülésén elfogadta a szemétszállítási díjak kiigazításáról szóló határozatot. Ennek értelmében emelkednek a hulladékszállítási költségek, drágább lesz az utcai takarítás is, de nem emelkedik a szemétszállítási adó.
Még az előzetesen becsültnél is sokkal nagyobb károkat okoztak az április eleji fagyok a gyümölcsöskertekben. A gazdák csak a virágbomlás után szembesültek a szomorú valósággal a fagykárok mértékét illetően.
szóljon hozzá!