A villanyszámlák összege egyre nagyobb, ezért jelentős kiadást jelent a kifizetésük. Képünk illusztráció
Fotó: Székelyhon
Ahogy az egyéni háztartásokat, úgy az oktatási intézményeket is kedvezőtlenül érintette a közszolgáltatások árának növekedése. Ezúttal a villanyárakat vettük górcső alá, hogy megtudjuk, hol melyik szolgáltató biztosítja az áramot az oktatási intézményekben és főként milyen áron.
2022. április 10., 16:302022. április 10., 16:30
Ha most a városvezetők, iskolaigazgatók visszanéznek és összehasonlítják a tavalyi és idéni közszolgáltatások költségeit, bátran mondhatják, hogy kiadások szempontjából kedvező volt az online oktatás. Nem kellett fűteni, villanyt sem használtak az üres termekben. Ráadásul
Összeállításunkban azt kérdeztük meg, hogy melyik áramszolgáltató cég ügyfelei a nagyobb városok iskolái, és mennyiért szolgáltatják számukra a villanyáramot. Ahol lehetett, ott tavalyi és idéni számlákat is összehasonlítottunk.
Marosvásárhelyen hagyományosan az egyik legnagyobb áramszolgáltató, az Electrica cég ügyfelei maradtak az iskolák is. Mint a városháza sajtószóvivője, Rigmányi Eszter elmondta, az oktatási intézményeknek 0,98 lejben számlázzák kilowattonként az áramot. Megtudtuk, hogy tavaly februárban 5 ezer kilowattal kevesebb volt a fogyasztás, hiszen online oktatás is volt. A két, városszintű villanyszáma közötti különbség azonban ettől függetlenül is nagy, hiszen
Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson az iskolák maguk kötik a szerződést, és a számukra biztosított költségvetésből fizetik a közszolgáltatásokat. Mint a székelyudvarhelyi városháza sajtószóvivője, Zörgő Noémi elmondta, ezért nem rendelkezik pontos adatokkal, hogy melyik iskola melyik szolgáltatóval áll szerződéses viszonyban és mennyiért kapják az áramot.
Gyergyószentmiklóson a városháza sajtószóvivője, Hegyi Zsuzsanna pár iskolából kikérte az adatokat. Mint tőle megtudtuk, nagyon eltérőek a számok, általánosítani nem lehet és mindegyik eset sajátos. Például
a Kós Károly Általános Iskola tavaly februári villanyszámláján szereplő összeg 1047,68 lej volt, az idei februári számla értéke 1361,69 lej. Ez utóbbi tartalmazza a kompenzációt is, és a számlán szereplő összeg az összes intézményre vonatkozik, tehát a főépületre, az iskolára és az óvodákra is;
A Vaskertes Általános Iskolának tavaly márciusban 6390 kWh fogyasztás mellett 4905,10 lejt kellett fizetnie, az idén – szintén márciusra – 3054 kWh után 3080,04 lejt;
A Fogarasy Mihály Szakközépiskola tavaly márciusban 3283 kWh-t fogyasztott, a számlán 2580,51 lej szerepelt, idén márciusban a fogyasztás 2549 kWh volt, 2465,65 lej értékben. A különbséget az adja, hogy a tavaly nagyobb volt abban az egy hónapban a fogyasztás a műhelyekben, mint a többiben, most viszont úgy készült el a műhelyek programja, hogy több hónapra leosztva/megosztva vették használatba az energiát. A középiskola az Electrica szolgáltató ügyfele van, amely 0,96 lejben számlázza kilowattóránként az áramot.
Mint a csíkszeredai alpolgármester, Sógor Enikő irodájától megtudtuk, azok az intézmények, amelyek a városháza keretszerződése mentén szerződtek, az MVM Future Energy Technology kft. ügyfelei tavaly március 1. óta. Addig a Monssonnal szerződtek, ahonnan 0,24838 lej/kWh áron kapták a villanyáramot. A szolgáltatócsere után az MVM 2022. február 28-ig 0,2389 lej/kWh biztosította az áramot, idén márciusban már 1,190 lej/kWh, míg áprilistól 1,490 lej/kWh áron. Mivel több oktatási intézmény mellett bentlakás is van és a számlákat közösen fizetik, ezért az illetékesek nem tudtak pontosan megmondani, hogy a tavalyi és idei számlák között mekkora különbséget vannak. De elég, ha a szolgáltatói árakat nézzük, és láthatjuk, hogy Csíkszeredában is folyamatosan többet kell fizetni azért, hogy az oktatási intézményekben megfelelő körülményeket tudjanak biztosítani.
Késve fizettek, gáz nélkül maradtak
Maros megyében – az eddigi jelentések szerint – csupán két általános iskolában okoztak gondot a több mint duplájára nőtt számlák, elsősorban gázszámlák. Kisikland község két oktatási intézményben múlt hónap végén egy bő hétre felfüggesztették az oktatást, miután késve fizették ki a számlát, és emiatt pár napig földgáz-szolgáltatás nélkül maradtak. Mint kiderült, tavaly télen havonta 2000 lejt fizettek a tantermek melegítésére, idén ez az összeg 9000 lejre nőtt, és ezt késéssel tudták törleszteni.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!