Fotó: Kristo Robert
Továbbra sem csitulnak az indulatok a Hunyadi János 2/A szám alatti panelházban, ahol már október végétől nincs fűtés, ugyanis a gázszolgáltató a hatalmas tartozás miatt elzárta a gázcsapot. Néhány éve a tömbházba egy közös kazánt szereltek be, az biztosította az ott található hatvan lakás fűtését. A gondok akkor kezdődtek, amikor egyesek kezdték elhanyagolni a számlák fizetését, így apránként komoly tartozás gyűlt fel.
2009. november 24., 21:392009. november 24., 21:39
Fotó: Kristo Robert
Az emberek különbözőképpen látják a probléma okát és annak megoldását is. Már nem ez az első eset, hogy a Hunyadi János 2/A tömbház lakói fűtés nélkül kénytelenek szenvedni, már a tavaly ősszel is hat hétig szünetelt a gázszolgáltatás, viszont most az E-on gázszolgáltató bekeményített és a jelen állás szerint addig nem nyitja meg a gázcsapot, míg a lakószövetség ki nem fizeti a teljes 32 ezer lejes tartozást.
A tömbház bejáratánál egy november 21.-i dátummal keltezett felszólítás olvasható, melyben arra kérik az elmaradással rendelkező lakókat, hogy igyekezzenek kifizetni hátralékaikat minél hamarabb, mert az E-on gázszolgáltató csak a 32 ezer lejes tartozás törlesztése után hajlandó újból gázt biztosítani. Egy másik listán a lakók augusztusi számlái láthatóak, mely szerint húsz lakónak van elmaradása, de összeadva az összegeket, sehogy sem jön ki a 32 ezer lej, ami arra enged következtetni, hogy a tartozás nagy része a levegőben lóg.
Egy földszinti garzonlakásba bekopogva idős, beteges nyugdíjas bácsi nyit ajtót. Otthonába belépve nincs túl meleg, viszont a kinti szép időjárásnak köszönhetően kellemes hőmérséklet fogad, mely a szoba közepén működő rezsónak köszönhető. Mióta elvették a gázt, azóta állandóan működteti a villanyrezsót, másképp megfagyna - panaszolta a nyugdíjas, aki elmesélte, azzal az egy rezsóval fűti a lakást, azon főzi az ételt és melegíti a vizet a fürdéshez. Vannak, akik leváltak a közös kazánról, ami talán megoldást jelenthetne – mondja elcsukló hangon, de a leváláshoz nagy összeg szükséges, nincs rá pénze és sajnos még részletekben sem tudná fizetni.
A folyosón egy idős néni arra panaszkodik, hogy neki három rezsója van mégsem tudja rendesen befűteni a lakást amikor kint nagy hidegek vannak, ráadásul hatalmas villanyszámlákat kell majd fizetnie. Megmutatta a legutóbbi november 6.-i villanyszámlát, melyen csak öt nap volt amikor rezsót használt, de így is hajszál híján 37 lejt kellett fizessen. Elmondta, hogy azok is szenvednek a kialakult helyzetért, akik mindeddig rendszeresen fizették a gázszámlát.
A tömbházban a tavalyi incidenst követően tizennégy lakást leválasztottak a közös kazánról, így azokban folyamatos a fűtés. Jelen pillanatban több lakás leválasztása zajlik. Az egyik helyen éppen ottjártunkkor szerelték be a fűtőtesteket és a kazánt. A szakember elmondása szerint öt nap elegendő a rendszer beüzemeléséhez, de egy kis garzonban akár két és fél nap alatt is beszerelhető a gázfűtés.
Préda Magdolna, aki idén márciusban vált le a közös kazánról elmondta: a fűtésgondokra más megoldás nem kínálkozott, mert az adósok nem fizetnek, pedig ha lenne egy kis akaratuk rendezhetnék az elmaradásaikat. Nem olcsó mulatság a leválás megközelítőleg 6000 lejbe kerül, de részletekben törleszthető az összeg, havonta közel 200 lejt kell így fizetni – mondta Préda Magdolna.
Másik két ott lakó, Varnicu Tereza és Szabó Margit az elsők között váltak le a közös kazánról, ugyanis – mint mondták - már régóta tudható volt, hogy más megoldás nem létezik, ráadásul működési engedélye sincs a kazánnak. Tudják, hogy a leválás drága, de tudomásuk szerint szociális helyzetű a tömbházban nincs, ezért úgy gondolják, valahogy mindenki ki tudná fizetni a leváláshoz szükséges összeget, melynek részlete havonta 190 lej, amit két évig kell fizetni. A kialakult helyzetért a jelenlegi adminisztrátort is felelőssé tették, akit sürgősen le kellene váltani – hangsúlyozta Varnicu és Szabó. Eddig hiába próbálkoztak közgyűlés összehívásával, a lakók nagy része azon nem jelent meg, pedig most a helyzet orvoslása érdekében nagy szükség lenne a lakók együttműködésére.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.